Справа 2 – 338/2010 р.
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2010 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: Василенка О.М.
при секретарі: Сальник О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА Київської області про стягнення недоотриманих сум одноразової допомоги на оздоровлення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вищеназваним позовом, в якому просить суд визнати відмову управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА в перерахунку та недоплати щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, передбачену ст. 48 Закону України „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - неправомірною та стягнути з відповідача недоплачені кошти на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 3620 гривень та 120 грн. судового збору. Крім того, просить звільнити його від сплати судового збору як постраждалого від аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Позивач в судове засідання не з’явився, але подав до суду заяву з проханням розглядати справу без його участі та без фіксування судового процесу технічними засобами. Позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явився, але подав до суду заяву з проханням розглядати справу без їх участі та без фіксування судового процесу технічними засобами. Позов не визнає.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Відповідно до ст. 48 Закону України „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи” вiд 28 лютого 1991 року із змінами і доповненнями, позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, має право на виплату щорiчної одноразової допомоги на оздоровлення в розмiрi п’яти мiнiмальних заробiтних плат. Згідно з ч. 7 ст. 48 даного Закону розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
29.05.2009 року відповідач призначив позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 100 грн., яка перерахована до виплати 29.12.2009 року. Виплата зазначеної грошової допомоги проведена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 12.07.2005 року № 562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Позивач вважаючи, що дана постанова, яка встановлює конкретний розмір щорічної допомоги в твердій грошовій сумі, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії в такому розмірі, суперечать вимогам ЗУ „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи” вiд 28 лютого 1991 року, яким встановлено розмір щорічної допомоги, як величину кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати на час здійснення виплати, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Указані обставини встановлено з матеріалів справи наданих до суду.
Враховуючи дані обставини суд вважає, що вищезазначені позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки з моменту прийняття постанови КМУ № 562 від 12.07.2005 року, встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення залишалися незмінними, у той час як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався новий державний бюджет. Оскільки ні Верховна Рада, ні Кабінет Міністрів України в подальшому будь-яких рішень з цих питань не приймали, виходячи з пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору в частині виплати одноразової допомоги на оздоровлення за 2009 рік, підлягають застосуванню норми ст. 48 ЗУ „Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи” вiд 28 лютого 1991 року з послідуючими змінами та доповненнями, які є чинними на даний час.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Норми Конституції України – є нормами прямої дії.
Відповідно до ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина ( п.1) та основи соціального захисту ( п.6).
Статтею 113 Конституції України передбачено, що КМ України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне застосовувати саме норму Закону, а не постанову КМ України.
Отже, враховуючи наведене, управління праці та соціального захисту населення повинно було виконати вимоги Закону та виплачувати позивачу щорічну допомогу на оздоровлення, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» з 1 січня 2009 року розмір мінімальної заробітної плати 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 1 липня 2009 року - 630 гривень, з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень, з 1 листопада 2009 року - 744 гривень на місяць.
З огляду на те, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, відповідач зобов’язаний був виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірі: 744 грн. х 5 = 3720
Враховуючи, що позивач отримав допомогу на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 100 грн., на його користь підлягає стягненню сума в розмірі (3720 грн. – 100 грн.) = 3620грн..
Понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Позивач підлягає звільненню від сплати на користь держави судового збору, як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи, ці витрати суд покладає на відповідача.
Керуючись ст.ст. .3,8,21,22,92, 113 Конституції України, ст.ст. 3, 10, 11, 15, 79, 81, 84, 88, 213-215, 294-296 ЦПК України ст.ст. 48, 62, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 55 Закону України „Про державний бюджет України на 2009 рік”, ст.4 Декрету КМ України «Про державне мито» , суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації Київської області щодо перерахунку ОСОБА_1 недоотриманих сум одноразової допомоги на оздоровлення за 2009 рік, відповідно до ст. 48 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” - неправомірною.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області на користь ОСОБА_1 недоотримані суми одноразової допомоги на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 3620 грн. (три тисячі шістсот двадцять гривень) та понесені ним судові витрати в розмірі 120,00 грн..
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області на користь держави судовий збір в розмірі 51,00 грн.
Від сплати судового збору позивача звільнити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Таращанський суд шляхом подачі в 10 –денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України
ГОЛОВУЮЧИЙ:_________________________
- Номер: 6/287/12/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-338
- Суд: Олевський районний суд Житомирської області
- Суддя: Василенко Олег Михайлович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.05.2019
- Дата етапу: 12.07.2019