Категорія №2.29
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 серпня 2010 року Справа № 2а-4758/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ковальової Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Скрипкіної А.О.
та представників сторін:
від позивача – ОСОБА_1, ОСОБА_2,
ОСОБА_3, ОСОБА_4,
ОСОБА_5 , ОСОБА_6,
ОСОБА_1, ОСОБА_7,
ОСОБА_8
від відповідача – не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом ОСОБА_3, ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області про визнання неправомірної бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
15 червня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_3, ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області про визнання неправомірної бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії.
Позивач ОСОБА_4 в судовому засідання позов підтримав в повному обсязі та пояснив, що 02.02.2006 року вони подали заяви до голови Розкішнянської селищної ради про передачу їм земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.
28.02.2006 року їм було дозволено виготовлення технічної документації. 23.05.2006 року було розпорядження голови РДА № 285 яким було надано дозвіл на складання проекту відведення земельних ділянок 10-ти громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу, ними були отримані висновки.
На даний момент Проект землеустрою пройшов 3 державні експертизи землевпорядної документації в обласному управлінні земельних ресурсів та експертизу землевпорядної документації виконану Державним комітетом України із земельних ресурсів № 741-08 від 22.07.2008 року. Проект їм знов затверджено не було, так як їм було відмовлено. Лутугинська районна державна адміністрація Луганської області допустила бездіяльність і їм безпідставно відмовляє в затвердженні проекту відведення земельних ділянок 10 громадянам, бездіяльність вважаю незаконною, позов таким, що підлягає задоволенню.
Тому, просив суд визнати неправомірною бездіяльність суб’єкта владних повноважень – Лутугинської РДА в частині порушення порядку розгляду заяв позивачів про надання нам безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства; визнати незаконною бездіяльність відповідача в частині не затвердження Проекту відведення земельних ділянок 10-ти громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Розкішнянській сільській раді Лутугинського району Луганської області.; зобов’язати Лутугинську РДА вчинити певні дії – затвердити проект відведення земельних ділянок 10-ти громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Розкішнянській сільській раді Лутугинського району Луганської області і передати у власність позивачам земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1, 8299 га кожному.
Представник позивача ОСОБА_10 - ОСОБА_1 та позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5 , ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_8 підтримали пояснення позивача ОСОБА_4 у повному обсязі.
Позивачі ОСОБА_10 та ОСОБА_9 в судове засідання не з’явились, були повідомлені належним чином, причин неявки суду не відомі, зі слів других позивачів просили справу слухати за їх відсутності, від позову не відмовляються.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Заслухавши пояснення позивачів які з’явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню із наступних підстав.
Судом встановлено, що Розпорядженням голови районної державної адміністрації №285 від 23.05.2006 року було надано дозвіл на складання Проекту відведення земельних ділянок 10-ти громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу (а.с. 14), розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Розкішнянській сільській раді Лутугинського району Луганській області, отримані висновки: начальника відділу містобудування та архітектури райдержадміністрації, головного архітектора району Т.В.Келеберди (а.с. 23); начальника Лутугинського районного відділу земельних ресурсів О.І.Тищенка (а.с. 24); заступника начальника відділу екологічного контролю по Свердловському регіону О.О.Кисельова (а.с. 26-27); головного санітарного лікаря Лутугинського району М.Л.Блинова (а.с. 28); завідуючої відділом охорони культурної спадщини Луганського обласного краєзнавчого музею (а.с. 29-30).
В грудні 2008 року позивачі зверталися до Лутугинської РДА про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на 10 громадян з причин, що вказані земельні ділянки будуть виставлятися на аукціон, що не заперечують сторони по справі (аркуш справи 5,43).
Листом від 19.01.2009 року № 1/0097-19 позивачам відмовлено в затвердженні проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок та складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки 10 громадянам з мотивів закінчення строку дії дозволу, відповідно до п. 11 ст. 151 Земельного кодексу України (аркуш справи 44).
Листом від 16.02.2010 року № 1/054 -19 позивачам відмовлено в затвердженні проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок та складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки 10 громадянам з мотивів закінчення строку дії дозволу, відповідно до п. 11 ст. 151 Земельного кодексу України (аркуш справи 43).
Листом від 19.02.2010 року № 1/060-19 було відмовлено у затверджені проекту ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу посилаючись на п.11 ст.151 Земельного Кодексу України, строк дії дозволу на розроблення Проекту відведення земельної ділянки та вимог щодо її відведення становить один рік і може бути продовжено одноразово на такий самий строк. У разі, якщо протягом встановленого строку проект відведення земельної ділянки не подано на затвердження до відповідного органу, дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимоги щодо її відведення вважаються анульованими (а.с. 41).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2009 року за позовом ОСОБА_3 та інших позивачів до Лутугинської РДА про зобов’язання вчинити певні дії адміністративну справу провадженням закрити, так як вказаний позов слід розглядати в цивільному судочинстві (аркуш справи 67).
Відповідно до ст.. 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст.. 17 Кодексу адміністративного судочинства юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Даний позов судом прийнятий до провадження і розглядається, так як це публічно-правовий спір, оскаржуються бездіяльність суб’єкта владних повноважень і заявлений інший предмет позову на відміну від раніше заявленого позову (аркуш справи 67).
На момент звернення позивачів про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 10-ти громадянам діяла норма пунктів 6-11 ст. 118 Земельного кодексу України, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Позивачі, виконавши всі вимоги відповідача, надавши всі, передбачені законом узгодження(аркуш справи 23-30), ряд висновків експертиз землевпорядної документації (аркуш справи 47-52), після свого звернення в грудні 2008 року, одержали письмову відповідь від відповідача, про відмову у затвердженні проекту відводу земельних ділянок.
Лутугинська РДА не прийняла мотивованого рішення, тим самим порушила порядок затвердження проекту землеустрою - ст.. 118 Земельного кодексу України.
Слід не погодитися і з підставами відмови Лутугинською РДА – по строкам дії дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимог щодо її відведення.
На момент видання дозволу (травень 2006 року, аркуш справи14) на складання проекту землеустрою відведення позивачам земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу ст.. 151 Земельного кодексу України не передбачала строків дії вказаного дозволу.
16 вересня 2008 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву», № 509, який набрав чинності з дня його опублікування – 14 жовтня 2008 року ( опубліковані 14.10.2008 року в газеті «Голос України»). Вказаним Законом № 509 були внесені, в тому числі, зміни і до ст.. 151 Земельного кодексу України.
На підставі пункту 11 статті 151 Земельного кодексу України строк дії дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимог щодо її відведення становить один рік і може бути продовжено одноразово на такий самий строк. У разі якщо протягом встановленого строку проект відведення земельної ділянки не подано на затвердження до відповідного органу, дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимоги щодо її відведення вважаються анульованими.
Також, цим законом № 509 в прикінцевих положеннях передбачено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
З вищенаведеного вбачається, що Лутугинська РДА з незаконних підстав відмовляла позивачам в затвердженні проекту землеустрою відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу.
Таким чином, на неодноразові звернення позивачів, починаючи з грудня 2008 року, Лутугинська РДА неправомірно допустила бездіяльність не приймаючи рішення про затвердження проекту землеустрою відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу і передачі у власність позивачам вказаних земельних ділянок.
Керуючись ст. ст.2,17, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3, ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Лутугинської районної державної адміністрації в частині порушення порядку розгляду заяв ОСОБА_3, ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про надання їм безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.
Визнати неправомірною бездіяльність Лутугинської районної державної адміністрації в частині не затвердження проекту відведення земельних ділянок 10-ти громадянам - ОСОБА_3, ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Розкішнянській сільській раді Лутугинського району Луганської області.
Зобов’язати Лутугинську районну державну адміністрацію затвердити проект відведення земельних ділянок 10-ти громадянам - ОСОБА_3, ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державного запасу, розташованих за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Розкішнянській сільській раді Лутугинського району Луганської області і передати у власність ОСОБА_3, ОСОБА_9, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8 земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства площею по 1,8299 га кожному.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 16 серпня 2010 року.
СуддяКовальова Т.І.