Справа №2-1021
за 2009 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ.
17 березня 2009 p.
Стахановський міський суд Луганської області у складі:
головуючого: судді ШАРГАРОВСЬКОЇ В.І.
при секретарі СКРИПНИК Г.С.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Теличко В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стаханові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Українського Союзу ветеранів Афганістану ( воінів-інтернаціоналістів ) про відміну рішення з'їзду Української партії справедливості- союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців від 01.06.2005 р, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Стахановського міського суду Луганської області із позовом до відповідача про відміну рішення з'їзду Української партії справедливості- союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців від 01.06.2005 р.
В обгрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 15.05.2005 р. він був обраний делегатом IX з'їзду Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „Свеча" ( далі Партія) від Союзу ветеранів від Луганської обласної організації. З'їзд проходив 01.06.2005 р. у м. Київі. Робота з'їзду повинна була буи організована в два єтапи. На першому єтапі з'їзду повинно було бути прийнято рішення про створення ліквідаційної комісії, затверджені її склад та задачі. Луганська делегація членів партії виступила категорично проти самоліквідації Партії. Позивач, як делегат з'їзду, виступив з письмовими пропозиціями не ліквідувати Партію, які ним були передані до Президії з'їзду на розгляд. На цьому перший єтап з'їзду було завершено. Через тиждень повинен був проводитися другий етап з'їзду, де планувалося заслухати звіт ліквідаціної комісії, затвердити голосуванням ліквідаційний баланс та проголосувати рішення про саморозпуск. Фактично другого етапу з'їзду проведено не було Делегати були опитані у телефонному режимі. Стахановську делегацію Луганської області повністю не запросили на другий етап і не повідомили про це. Письмове звернення позивача також розглянуто не було, не був заслуханий звіт ліквідаціної комісії, делегати з'їзду не затвердили голосуванням ліквідаційний баланс. Засновником партії є Український Союз ветеранів Афганістану і після ліквідації партії він став фактичним правонаступником, майно, документи та архів були передані йому, тому позивач і звертається з позовними вимогами до Українського Союзу ветеранів Афганістану, як відповідача по справі. Просить суд відмінити рішення IX з'їзду Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців від 01.06.2005 р. як таке, що прийнято в порушення Уставу, закону України „Про політичні партії" та Конституції України.
В судовому засіданні позивач доповнив позовні вимоги, звернувшись до суду з додатковим клопотання про зобов'язання керівництва Української Спілки ветеранів Афганістану (воінів-інтернаціоналістів) надати до Міністерства юстиції України пакет необхідних документів для поновлення в єдиному реєстрі політичних партій Українську партію Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА" та поновлення реєстраційного свідоцтва партії. В решті підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі і надав суду пояснення, які повністю співпадають з доводами викладеними в позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні заявлені і доповнені під час судового розгляду справи вимоги, позивача визнав у повному обсязі і суду повідомив, що дійсно 01.06.2005 р. був проведений IX з'їзд Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців. Роботу з'їзду було заплановано провести в два єтапи, але фактично було проведено тільки один етап. Другий єтап проведено не було. Ліквідаційна комісія не обиралас я, ліквідаційні баланси з'їздом не затверджувалися.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази та оцінивши усі докази по справі в їх сукупност суд прийшов до наступних висновків:
Відповдно до вимог ст. 11 ч.1 ЦПК України суд розглядає цивільні справи на підставі доказів, наданих сторонами і досліджених під час судового розгляду справи. Судом досліджені всі докази, надані сторонами. Клопотання про витербування і дослідження інших доказі в по справі до суду не надійшло. Суд постановляє рішення на підставі доказів, наданих сторонами і досліджених під час судового розгляду справи.
Згідно з положеннями ч.2 ст. 109 ЦПК України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням. У відповідності до вимог ч.1 ст. 80 ЦК України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Українська Спілка ветеранів Афганістану ( воінів-інтернаціоналістів), у відповідності до положень ст. 80 ЦК України, є юридичною особою і позов до неє, на підставі ч.2 ст. 109 ЦПК України, має розглядатися за її місцезнаходженням. При цьому ст. 112 ЦПК України передбачає, що сторони мають право письмово визначити територіальну підсудність справи, крім справ, для яких встановлена виключна підсудність. Враховуючи, що сторони у письмовій формі визначили місцем розгляду зазначеної справи -місце мешкання позивача ( визначили територіальну підсудність), що підтверджено їх письмовими заявами ( а.с. 28, 30), вимоги виключної підсудності до спору, з яким позивач звернувся до суду Законом не встановлені, суд приходить до висновку, що зазначена цивільна справа підсудна Стахановському міському суду Луганської області.
Положеннями ст. 256 ЦК України передбачено, що позовна давність- це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність, у відповідності до ст. 257 ЦК України, встановлена тривалістю у 3 роки. Позивач звернувся до суду за захистом свого права, яке було порушено рішенням IX з'їзду Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців "СВІЧА", який відбувся 01.06.2005 р. З часу порушення права позивача до часу звернення його до суду за його поновленням, збігло 3 роки, але у відповідності до положень ч.3 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Жодна зі сторін під час судового процесу заяв про застосування позовної давності суду не надала. Таким чином, суд не застосовує до зазначеного спору позовну давність.
Стаття 36 Конституції України та ст. 1 Закону України „Про політичні партії в Україні" гарантують кожному громадянину України право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів... Політичні партії в Україні сприяють формуванню і вираженню політичної волі громадян...
У відповідності до вимог ч.1 ст.3 Закону України „Про політичні партії в Україні", правовою основою і регламентацією діяльності політичних партій, поряд з Конституцією України, цим Законом, іншими Законами є партійний статут, прийнятий у визначеному цим Законом порядку.
Пукнкт 7 ч.1 ст.8 Закону України „Про політичні партії в Україні" передбачає, що Статут політичної партії має містити, поряд з іншими відомостями, порядок скликання та проведення партійних з'їздів, конференцій, зборів та інших представницьких органів політичної партії.
В судовому засіданні встановлено, що в Україні 09.02.1993 р. Міністерством юстиції України була зареєстрована Українська партія Справедливості-Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „ СВІЧА " ( далі УПС-СВІЧА), свідоцтво № 398. На VII з'їзді партії 23.09.2003 р. були затверджені нові редакції Програми та Статуту партії, що підтверджено примірником Програми та Статуту (а.с.21-25).
Відповідно до положень п.5.2 Статуту УПС-СВІЧА, вищим органом СВІЧА є З'їзд партії, до повноважень якого належить, поряд з іншими діями, прийняття рішення про реорганізацію Партії та про припинення її діяльності. ( а.с. 24). Пунктом 5.2 4 Статуту пердбачено, що рішення З'їзду приймаються простою більшистю голосів від кількості зареєстрованих делегатів, крім рішень про виключення з Партії, реорганізацію чи розпуск територіальних, місцевих, первинних організацій, реорганізацію або припинення діяльності СВІЧА, які приймаються кваліфікованою більшістю- не менше 2/3 зареєстрованих делегатів. (а.с.24). Частиною 2 ст. 23 Закону України „Про політичні партії в Україні" та п. 7.3 та п.7.5 Статуту УПС-СВІЧА передбчачено, що рішення щодо припинення діяльності СВІЧА шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) приймається З'їздом...; рішення про використання майна та коштів Партії (партійної організації) на статутні чи благодійні цілі, у разі припинення її діяльності, приймає З'їзд (конференція, загальні збори) (а.с.25).
01.06.2005 р. в м. Київі відбувся IX З'їзд партії СВІЧА, на якому була обрана робоча Президія, затверджені робочі органи, секретаріат, мандатна комісія, редакційна комісія, порядок денний та регламент роботи, що підтверджено копією Витягу з Протоколу IX З'їзду Української партії Справедливості- Союз ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців (СВІЧА)( а.с. 11-14).
Із пояснень позивача, які не оскаржуються і не спростовуються представником відповідача вбачається, що фактично роботу З'їзду було заплановано організувати в 2 етапи. На першому етапі З'їзду вбачалося прийняття рішення про організацію ліквідаційної комісії, затвердити голосуванням її склад та задачі. На цьому перший етап З'їзду повинен був бути завершений. Другий етап З'їзду планувалося провести через тиждень, де повинна була звітувати ліквідаційна комісія, голосуванням повинен був бути затверджений ліквідаційний баланс та проголосовано рішення про саморозпуск партії. Під час першого етапу позивач надав до робочої Президії з'їзду, свою письмову пропозицію про недоцільність ліквідації партії. Другого етапу З'їзду проведено не було, делегати були опитані у телефонному режимі, Стахановська делегація Луганської області повністю не була запрошена та не сповіщена про це. Письмова пропозиція позивача, передана ним до робочої Президії, розглянута не була і позивач відповіді на неї не отримав, що є грубим порушенням вимог ч.1 , 4 та 7 п.3.1 Статуту ( п.3.1 Статуту: кожен член партії має право брати безпосередньо участь у виробленні та реалізації партійної політики; брати участь у дискусіях на партійних зборах будь-якого рівня, ..., бути присутнім при прийнятті рішення з цього питання, ., вільно висловлювати свої погляди та обговорювати любі питання партійного життя; подавати пропозиції, заяви, апеляції в любий керівний чи контрольний орган, які розглядаються не пізніше, ніж в місячний термін після їх отримання або на найближчому засіданні ( зборах, конференції, з'їзді).
Згідно з положеннями п.7.1 Статуту Українська партія Справедливості - Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афгнаців „СВІЧА" - є юридичною особою, може
виступати учасником цивільно-правових відносин... і на підставі викладеного, на її діяльність розповсюджуються положення ЦК України. Процедура ліквідації юридичних осіб, згідно з діючим цивільним законодавством, здійснюється ліквідаційними комісіями, які створюються відповідними керівними органами, а в разі ліквідації парті, як зазначено в п. 5.2.3 Статуту (а.с.24) - З'їздом партії. Згідно з вимогами ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується... органом який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи ( т.т. З'їздом Української партії Справедливості-Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців "СВІЧА")... Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс, який затверджується... органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи ( т.т. З'їздом Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА").
В судовому засіданні встановлено, що під час проведення IX З'їзду Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців "СВІЧА" 01.06.2005 р. після прийняття З'їздом рішення про ліквідацію партії, ліквідаційна комісію не створювалася, діяльності своєї не проводила, а ні проміжний ліквідаційний баланс, а ні ліквідаційний баланс делегатами З'їзду не затверджувалися, тоб то під час проведення З'їзду і прийняття рішення про ліквідацію партії в повній мірі були порушені вимоги діючого цивільного законодавства з приводу ліквідації юридичної особи ( Української пратії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА"), що підтверджено копією Витягу з протоколу IX з'їзду Української партії Справедливості-Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців "СВІЧА" ( а.с. 11-14).
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що IX З'їзд Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців "СВІЧА" було проведено з грубими порушеннями Уставу Партії, Закону України „Про політичні партії в Україні", тому рішення З'їзду про ліквідацію Української партії Справедливості- СВІЧА с таким, що прийнято з грубими порушеннями Конституції України, Закону України „Про політичні партії в Україні", Статуту парті, тому рішення є незаконним і підлягає скасуванню.
Таким чином, вимоги позивача в частині скасування рішення IX З'їзду Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА" про ліквідацію партії від 01.06.2005 р. є законними, обгрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи, що після ліквідації партії, Українська Спілка ветеранів Афганістану ( воінів-інтернаціоналістів) є її правонаступником, що підтверджено довідкою № 210-А від 23.04.2007 р. ( а.с.27), а також той факт, що відповідно до положень ч.1 ст.11 Закону України „Про політичні партії в Україні" реєстрацію політичних пратій здійснює Міністерство юстиції України, доповнені вимоги позивача в частині зобов'язання керівництва Української Спілки ветеранів Афганістану ( воінів-івнтернаціоналістів) спрямувати до Міністерства юстиції України необхідні документи для поновлення в єдиному реєстрі політичних партій України Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА" та поновлення реєстраційного свідоцтва партії також є законними, обгрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 36 Контституції України, ст.ст. 80 ч.1, 111, 256, 257, 267 ч.3 ЦК України; ст.ст. 1, 3ч. 1, 8. ч1 п.7, 23 ч.2 Закону України „Про політичні партії"; п.п. 5.2, 5.2.4, 7.3, 7.5 Статуту Української партії Справедливості -Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців (СВІЧА); ст.ст. 11, 30, 60, 109 ч.2, 112, 212-215, 294 ЦПК України суд, -
виступати учасником цивільно-правових відносин... і на підставі викладеного, на її діяльність розповсюджуються положення ЦК України. Процедура ліквідації юридичних осіб, згідно з діючим цивільним законодавством, здійснюється ліквідаційними комісіями, які створюються відповідними керівними органами, а в разі ліквідації парті, як зазначено в п. 5.2.3 Статуту ( а.с.24) - З'їздом партії. Згідно з вимогами ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується... органом який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи ( т.т. З'їздом Української партії Справедливості-Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців "СВІЧА")... Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія складає ліквідаційний баланс, який затверджується... органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи ( т.т. З'їздом Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА").
В судовому засіданні встановлено, що під час проведення IX З'їзду Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців "СВІЧА" 01.06.2005 р. після прийняття З'їздом рішення про ліквідацію партії, ліквідаційна комісію не створювалася, діяльності своєї не проводила, а ні проміжний ліквідаційний баланс, а ні ліквідаційний баланс делегатами З'їзду не затверджувалися, тоб то під час проведення З'їзду і прийняття рішення про ліквідацію партії в повній мірі були порушені вимоги діючого цивільного законодавства з приводу ліквідації юридичної особи ( Української пратії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА"), що підтверджено копією Витягу з протоколу IX з'їзду Української партії Справедливості-Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців "СВІЧА" ( а.с. 11-14).
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що IX З'їзд Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців "СВІЧА" було проведено з грубими порушеннями Уставу Партії, Закону України „Про політичні партії в Україні", тому рішення З'їзду про ліквідацію Української партії Справедливості- СВІЧА є таким, що прийнято з грубими порушеннями Конституції України, Закону України „Про політичні партії в Україні", Статуту парті, тому рішення є незаконним і підлягає скасуванню.
Таким чином, вимоги позивача в частині скасування рішення IX З'їзду Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА" про ліквідацію партії від 01.06.2005 р. є законними, обгрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи, що після ліквідації партії, Українська Спілка ветеранів Афганістану ( воінів-інтернаціоналістів) є її правонаступником, що підтверджено довідкою № 210-А від 23.04.2007 р. ( а.с.27), а також той факт, що відповідно до положень ч.1 ст. 11 Закону України „Про політичні партії в Україні" реєстрацію політичних пратій здійснює Міністерство юстиції України, доповнені вимоги позивача в частині зобов'язання керівництва Української Спілки ветеранів Афганістану ( воінів-івнтернаціоналістів) спрямувати до Міністерства юстиції України необхідні документи для поновлення в єдиному реєстрі політичних партій України Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА" та поновлення реєстраційного свідоцтва партії також є законними, обгрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 36 Контституції України, ст.ст. 80ч.1, 111, 256, 257, 267 ч.3 ЦК України; ст.ст. 1, 3ч.1, 8.ч.1 п.7, 23 ч.2 Закону України „Про політичні партії"; п.п. 5.2, 5.2.4, 7.3, 7.5 Статуту Української партії Справедливості -Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців (СВІЧА), ст.ст. 11, 30, 60, 109 ч.2, 112, 212-215, 294 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Вимоги ОСОБА_1 надані до суду і доповнені під час судового розглячду справи до Українського Союзу ветеранів Афганістану ( воінів-інтернаціоналістів) зодовольнити у повному обсязі
Відмінити рішення IX З'їзду Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців від 01 06 2005 р як таке, що прийнято з порушенням Уставу, Закону України „Про політичні пратії", Конституції України
Зобов'язати керівництво Українського Союзу ветеранів Афганістану (воінів-інтернаціоналістів) надати до Міністерства юстиції України пакет необхідних документів для поновлення в єдиному реєстрі політичних партій України Української партії Справедливості- Союзу ветеранів, інвалідів, чорнобильців, афганців „СВІЧА" та поновлення реєстраційного свідоцтва партії
Рішення може бути оскаржено протягом 10 днів, з дня його постановления, шляхом подання до Стахановського міського суду Луганської області письмової заяви про апеляційне оскарження та шляхом подання, протягом 20 днів, з дня подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційної скарги , до апеляційного суду Луганської області, через Стахановський міський суд Луганської області