Судове рішення #10678215

                    Справа № 2-2900/10

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

26 серпня 2010 року                                                                     м. Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

в складі: головуючої – судді Філатової Л.Б.,

          при  секретарі     Гиляка О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання бездіяльності протиправною, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання протиправною бездіяльності з неперерахування пенсії та надбавки до неї згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраджали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю (основну та додаткову) з 22.05.2008 року відповідно до ст.ст. 49,50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком, та 50 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення. Заявлені вимоги ОСОБА_1 обгрунтовує тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалід ІІІ групи - захворювання пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС, відноситься до 1 категорії. Згідно ст.ст. 50-54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на пенсію за інваліднстю із розрахунку  шести мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, однак, отримує значно менший розмір - керуються постановами Кабінету Міністрів. В обгрунтування позовних вимог посилається на ст.19, 22, 46 Конституції України, Закон України «Про прожитковий мінімум», Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

В судове засідання ОСОБА_1 не з»явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності і підтримання позовних вимог (а.с.12).

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав суду письмові заперечення проти заявленого позову з проханням розглянути справу у відсутності зазначеного представника. В письмових запереченнях посилаються на відсутність бюджетного фінансування, а отже відсутність правових підстав для перерахунку і виплати. Вказують, що нарахування і виплату позивачу пенсії здійснювали на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року. Посилається на непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого в статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону. Вказали, що за 2010 рік пенсія ще не виплачена, а отже відсутнє порушення прав позивача в майбутньому.

 Оскільки всі особи, що беруть участь у справі в судове засідання не з»явились,  то відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи: копію паспорту і довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 (а.с.4), посвідчення (а.с.5), довідка МСЕК (а.с.6), пенсійне посвідчення (а.с.7), суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсягу з наступних підстав.

 ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії і йому встановлена 3 група інвалідності – захворювання пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС (а.с.5-6).

Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров‘я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.

Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров‘ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, що потерпіли внаслідок аварії на ЧАЕС. Зазначені норми розповсюджуються на позивача. Частина 4 ст. 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв‘язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі – 6 мінімальних пенсій за віком.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає призначення щомісячної додаткової пенсія за шкоду, заподіяну здоров‘ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 3 групи – 50 % мінімальної пенсії за віком.

Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому при прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідачем не надано суду доказів та не доведено правомірності свого рішення щодо виплати позивачу пенсії в 2009, 2010 роках відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, а не відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому позовні вимоги за період з 22.05.2008 року по 26.08.2010 року – день постановлення рішення підлягають задоволенню в повному обсягу.

Керуючись ст.ст.57-62,64,88,208,209,212-215,292 ЦПК України, ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22, 46, 50, ч.2 ст. 152 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року із наступними змінами та доповненями, суд, -

                В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити в повному обсягу.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова з неперерахування пенсії та надбавки до неї ОСОБА_1 згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраджали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в період з 22.05.2008 року по 26.08.2010 року.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю (основної та додаткової) з 22.05.2008 року по 26.08.2010 року відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком, та 50 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується з роміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення.

        Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня отримання копії рішення.

Суддя Новозаводського

районного суду м. Чернігова                                   Л.Б.Філатова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація