Справа № 22ц – 16325 Головуючий у 1 інстанції Васильєва І.А.
Категорія: 57 Доповідач Біляєва О.М.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2010 року Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуючого Висоцької В.С.,
суддів Біляєвої О.М., Осипчук О.В.,
при секретарі Стіба Г.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки на рішення Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 04 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 04 червня 2010 року позов задоволено.
Не погодившись із рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати зазначене судове рішення та відмовити позивачеві в позові.
В обґрунтування доводів скарги апелянт посилається на те, що перерахунок пенсії позивачу був зроблений у відповідності з частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Рішення щодо відновлення дії ч. 4 ст. 42 в попередній редакції Конституційним Судом України при ухваленні рішення від 22 травня 2008 року не приймалось. Судом при ухваленні рішення не прийнято до уваги спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року щодо здійснення перерахунків пенсій у 2009 році із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Вирішуючи спір і задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з яких була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першої ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії .
Зазначений висновок відповідає вимогам закону та наданим доказам по справі.
Питання призначення та перерахунку пенсій регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
З обставин справи вбачається, що позивач з 04 січня 2001 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки і після призначення пенсії продовжує працювати. 13 січня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який був проведений відповідачем з 01 січня 2010 року з урахуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, за яку сплачено страхові внески, за 2007 рік, тобто 1197 гр. 91 коп.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями частини 4 статті 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якою регулюється порядок перерахунку пенсій у зв’язку зі збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу, зі змінами, внесеними Законом України № 107-У1 від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», передбачалось, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У разі, якщо коефіцієнт заробітної плати (доходу) з урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) пенсії не зменшується, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню, згідно з абзацом третім частини 1 статті 40 цього Закону.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що визначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не можу бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 35 розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким вносились зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зокрема в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку.
Зазначене рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене, крім того, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновлюється дія статті 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в попередній редакції, що діяла до внесення змін до Закону, якою встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
До теперішнього часу вказана норма Закону не скасована та не зупинена.
Доводи апеляційної скарги в тій частині, що перерахунок пенсії позивачу проводився із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2007 рік відповідно до вимог пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року, суд знаходить неспроможними, оскільки вони суперечать вимогам закону.
Враховуючи положення ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції щодо необхідності задоволення позовних вимог.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
Суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Апеляційний суд, згідно зі ст. 308 ЦПК України, відхиляє апеляційну скаргу і рішення залишає без змін.
Згідно зі ст. 82 ЦПК України, апеляційний суд при прийнятті апеляційної скарги до розгляду відстрочив відповідачеві сплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи до ухвалення рішення суду.
Таким чином, з УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки підлягають стягненню на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи 37 гр.
Керуючись ст. ст. 304-1, 308, 313-315 ЦПК України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області відхилити.
Рішення Калінінського районного суду м. Горлівки Донецької області від 04 червня 2010 року залишити без змін.
Стягнути з УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки на користь держави не сплачені при подачі апеляційної скарги витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи 37 гр. (розрахунок 31213263700004, отримувач – Державний бюджет, м. Донецьк, Ворошиловський район, ЄДРПОУ – 34686537; МФО – 834016, банк – ГУ ДКУ в Донецькій області).
Ухвала є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий Судді