Справа № 12542 Головуючий у 1 інстанції Жукова О.Є.
Категорія 29 Доповідач Лук'янова С.В.
У Х В А Л А
Іменем України
16 серпня 2010 року Апеляційний суд Донецької області у складі :
головуючого судді Лоленко А.В.
суддів Лук'янової С.В., Солодовник О.Ф.
при секретарі Гришай О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку цивільну справу за апеляційною скаргою відповідача Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівка на рішення Калінінського районного суду міста Горлівки Донецької області від 22 червня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівка про визнання дії протиправними, зобов’язання вчинити певні дії.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, апеляційний суд
в с т а н о в и в :
Рішенням Калінінського районного суду міста Горлівки Донецької області від 22 червня 2010 року позов задоволений: визнані незаконними дії відповідача по перерахунку позивачці пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп.; відповідач зобов’язаний здійснити з 1 вересня 2009 року перерахунок призначеної позивачці пенсії, виходячи з показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка згідно із Законом враховується для обчислення пенсії за 2008 рік – 1573 грн. 99 коп., з проведенням доплати не донарахованих сум (а.с.56-58).
В апеляційній скарзі відповідач ставить питання про скасування рішення Калінінського районного суду міста Горлівки Донецької області від 22 червня 2010 року і ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову, оскільки судом неправильно застосовані норми матеріального права, якими визначений порядок проведення перерахунку пенсії.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" від 28 грудня 2007 року внесені зміни до деяких законодавчих актів, у тому числі і до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон), згідно з якими з 1 січня 2008 року стала чинною нова редакція ст.ст.40, 42 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнані неконституційними зміни, внесені у ст.ст.40, 42 Закону щодо визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії. Але суд не взяв до уваги, що цим Рішенням Конституційного Суду України не відновлена дія зазначених норм Закону у попередній редакції.
Крім того, суд не взяв до уваги вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530, згідно з якою порядок визначення показників середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні затверджується Пенсійним фондом України з відповідними погодженнями. Тому до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, тобто 1197 грн. 91 коп. (а.с.59-60).
Апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню через наступне.
Згідно з вимогами ч.1 ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати вона має право на перерахунок пенсії з врахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі.
Вирішуючи спір і задовольняючи позов, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог ст.40, ч.4 ст.42 Закону, згідно з якими перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з яких була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першої ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто із застосуванням показника середньоденної заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, який складає за 2008 рік 1573 грн. 99 коп. Зазначений висновок відповідає вимогам закону та наданим доказам по справі.
З обставин справи вбачається, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівка і після призначення пенсії продовжувала працювати. У січні 2009 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доводи апеляційної скарги в тій частині, що перерахунок пенсії позивачці проводився із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2007 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 у зв'язку з відсутністю законодавчого врегулювання цього питання після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, суд знаходить неспроможними, оскільки вони суперечать вимогам закону.
Враховуючи положення ч.4 ст.42 Закону, з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивачки на належне соціальне забезпечення, апеляційний суд вважає правильними висновки суду першої інстанції щодо необхідності задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене в сукупності, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, постановив обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для скасування або зміни рішення суду з мотивів, викладених в апеляційній скарзі не вбачається.
Приймаючи до уваги, що при поданні апеляційної скарги відповідачем не було сплачено витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, то з Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівка підлягає стягненню 37 грн. у відшкодування цих витрат на розрахунковий рахунок 312132263700004, ЕДРПОУ - 34686537, МФО - 834016, банк - ГУ ДКУ у Донецькій області; код бюджетної класифікації - 22050002 "надходження від оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ в судах (апеляційні загальні суди)".
Керуючись ст.ст.303, 307 ч.1 п.1, 308, 315 ЦПК України, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості спорів, пов'язаних із соціальними виплатами", апеляційний суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу відповідача Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівка відхилити.
Рішення Калінінського районного суду міста Горлівки Донецької області від 22 червня 2010 року залишити без зміни.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Горлівка витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн. витрати на розрахунковий рахунок 312132263700004, ЕДРПОУ - 34686537, МФО - 834016, банк - ГУ ДКУ у Донецькій області; код бюджетної класифікації - 22050002 "надходження від оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ в судах (апеляційні загальні суди)".
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді