Справа №2-3331
2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 серпня 2010р. Святошиський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді - Чалої А.П.,
при секретарі - Ковтун Р.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва
про визнання дій незаконними та зобов*язання здійснити перерахунок і виплату
пенсії як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
В с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва та просив визнати незаконними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок і виплатити йому державну пенсію і додаткову щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров*ю, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи безстроково внаслідок захворювання, пов*язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та отримує пенсію, призначену йому у відповідності із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно ст.54 вказаного вище Закону, призначений розмір пенсії для інвалідів ІІ групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Також, відповідно до ст.50 цього ж Закону, інвалідам ІІ групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Оскільки зазначені пенсії виплачуються йому у меншому розмірі, ніж передбачено вказаним законом, просить перерахувати розмір пенсії та здійснити відповідні виплати за період з 22.05.2008р., а також зобов*язати відповідача нараховувати і виплачувати йому вказані пенсійні виплати у майбутньому.
В судове засідання позивач не з*явився, позов підтримує і просить розглядати справу у його відсутності.
Відповідач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про день і чач розгляду справи повідомлявся належним чином, проти позову заперечує, посилаючись на його необґрунтованість, безпідставність і законність дій відповідача та просить розглядати справу у відсутності представника, застосувати строк позовної давності та відмовити у позові (а.с. 20 – заперечення проти позову).
Суд вважає можливим розгляд справи у відсутності позивача і представника відповідача на підставі матеріалів справи.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити частково, виходячи з наступного.
Згідно ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов*язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком (а.с. 8 – копія пенсійного посвідчення) і належить до І категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 від 27.08.2006р. і вкладкою НОМЕР_2 від 27.08.2001р., а також має ІІ групу інвалідності безстроково, у зв*язку з роботами, пов*язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 15 – копії посвідчення і вкладки до нього).
30.06.2010р. позивач звертався до начальника Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва з проханням провести перерахунок і виплатити йому пенсію, але отримав відмову (а.с. 5-6 - копія листа).
Згідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, призначеної у відповідності з цим законом, повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
У відповідності до ст.50 цього Закону, інвалідам І групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
В частині 1 ст.46 Конституції України вказано про те, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно частини 1 ст.8 ЦПК України, суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України та міжнародних договорів, згода на обов*язковість яких надана Верховною Радою України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Виходячи з пріоритету нормативно-правових актів і підзаконних актів, суд вважає за необхідне застосовувати норми саме вказаного вище Закону, а не постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002р. "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" та від 13.07.2004р. №894 "Про підвищення розміру пенсій, призначених відповідно до частини 4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС", на які посилається відповідач в своїй відповіді позивачу і які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
Позивач звернувся до суду з даним позовом 12.08.2010р. і просить зобов*язати відповідача провести перерахунок і виплатити йому державну пенсію та додаткову щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров*ю як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, за період часу з 22.05.2008р., тобто в межах трирічного строку позовної давності, передбаченого ст.257 ЦК України.
Законом України "Про державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", було внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до яких статті 50, 54 цього Закону були викладені в нових редакціях, якими розміри пенсії та додаткової пенсії істотно зменшено.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України п.28 розділу ІІ Закону України "Про державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007р., яким внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо зменшення пенсії та додаткової пенсії.
Відповідно до частини 2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, а тому на період з 01.01.2008р. по 22.05.2008р. дія вказаного вище Закону не поширюється, але вказаний вище Закон був чинним після 22.05.2008р., у зв*язку з чим позивач має право на перерахунок йому пенсії після 22.05.2008р.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що перерахунок і виплата позивачу державної пенсії і додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, підлягала виплаті у період з 22.05.2008р. до 31.12.2008р., а тому позовні вимоги за вказаний період підлягають задоволенню.
Що стосується перерахунку і виплати позивачу державної пенсії і додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю у 2009р. і до 27.08.2010р. – дня постановлення рішення суду, суд вважає за необхідне позовні вимоги за цей період часу також задовольнити, оскільки ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були чинними, їх дія не зупинялась і дані правові норми не визнавались не конституційними.
Також, зі статей 50 і 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише правилами, передбаченими частиною 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
У зв*язку з наведеним, суд вважає за необхідне застосувати саме частину 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування" для розрахунку позивачу розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю.
Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсій за віком використовується як розрахункова величина для визначення розміру пенсій та щомісячної додаткової пенсії, передбаченої Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки цей Закон передбачає в якості критерію визначення розміру пенсії саме із розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду, не суперечить вимогам частини 3 ст.28 Закону України "Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування".
Як встановлено судом пенсія позивача складала меншу суму, що не відповідає ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Доказів в спростування цих пояснень суду не надано.
За таких підстав, дії відповідача, які полягають у відмові зробити перерахунок позивачу державної пенсії і додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю у відповідності із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є незаконними.
Враховуюче наведене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, а також приймаючи до уваги, що відповідачем не надано суду достатніх доказів в спростування доводів позивача і відповідно в обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку і виплати державної пенсії і додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю, на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити, визнати дії відповідача - Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва незаконними щодо відмови позивачу провести перерахунок основної і додаткової пенсії за період з 22.05.2008р. по 31.12.2008р. і з 01.01.2009р. по 27.08.2010р. – день винесення рішення суду, за виключенням вже здійснених Управлінням пенсійного фонду Святошинського району м.Києва виплат за 2008р., 2009р. і 2010р., задовольнивши позовні вимоги в цій частині.
Що стосується позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов*язання відповідача нараховувати і виплачувати йому у майбутньому державну пенсію і додаткову щомісячну пенсію за шкоду, заподіяну здоров*ю як особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, суд вважає за необхідне відмовити, оскільки згідно способів цивільно-правового захисту в діючому законодавстві визнання дій особи незаконними на майбутній час та, відповідно, зобов*язання вчиняти певні дії, в даному випадку щодо нарахування і виплати пенсійних виплат, на майбутнє, не передбачено, а також у зв*язку з тим, що суд не може встановити, що дії відповідача в майбутньому будуть незаконними, а нормативно-правові акти, на підставі яких суд задовольнив позовні вимоги, в майбутньому будуть чинними.
Керуючись ст.46 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 16, 257 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 57-60, 212-215, 223 ЦПК України, суд, -
В и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Святошинському районі м.Києва щодо відмови в проведенні перерахунку і виплати ОСОБА_1 державної пенсії і додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю як особі, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС - незаконними.
Зобов*язати Управління пенсійного фонду України у Святошинському районі м.Києва провести перерахунок і виплатити ОСОБА_1 державну пенсію в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком і щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров*ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком в періоди часу з 22.05.2008р. по 31.12.2008р. і з 01.01.2009р. по 27.08.2010р. – день винесення рішення суду, за виключенням здійснених ОСОБА_1 виплат за 2008-2010р.р.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржено сторонами до Апеляційного суду м.Києва через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Суддя:
Справа №2-3331
2010р.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 серпня 2010р. Святошиський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді - Чалої А.П.,
при секретарі - Ковтун Р.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва
про визнання дій незаконними та зобов*язання здійснити перерахунок і виплату
пенсії як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, -
Керуючись ст.ст. 209, 218 ЦПК України, суд, -
В и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Святошинському районі м.Києва щодо відмови в проведенні перерахунку і виплати ОСОБА_1 державної пенсії і додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю як особі, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС - незаконними.
Зобов*язати Управління пенсійного фонду України у Святошинському районі м.Києва провести перерахунок і виплатити ОСОБА_1 державну пенсію в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком і щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров*ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком в періоди часу з 22.05.2008р. по 31.12.2008р. і з 01.01.2009р. по 27.08.2010р. – день винесення рішення суду, за виключенням здійснених ОСОБА_1 виплат за 2008-2010р.р.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржено сторонами до Апеляційного суду м.Києва через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Суддя:
30.08.2010р. ОСОБА_1
03148, АДРЕСА_1
ЧЛ-06
УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
В СВЯТОШИНСЬКОМУ РАЙОНІ М.КИЄВА
03148, м.Київ, вул.Корольова, 5-А
Святошинський районний суд м.Києва направляє копію рішення суду від 27.08.2010р. для відома.
Додаток: на 2 аркушах кожному адресату.
СУДДЯ: А.П.ЧАЛА
СЕКРЕТАР:
30.08.2010р. ОСОБА_1
03148, АДРЕСА_1
ЧЛ-06
УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
В СВЯТОШИНСЬКОМУ РАЙОНІ М.КИЄВА
03148, м.Київ, вул.Корольова, 5-А
Святошинський районний суд м.Києва направляє копію рішення суду від 27.08.2010р. для відома.
Додаток: на 2 аркушах кожному адресату.
СУДДЯ: А.П.ЧАЛА
СЕКРЕТАР:
30.08.2010р. ОСОБА_1
03148, АДРЕСА_1
ЧЛ-06
УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
В СВЯТОШИНСЬКОМУ РАЙОНІ М.КИЄВА
03148, м.Київ, вул.Корольова, 5-А
Святошинський районний суд м.Києва направляє копію рішення суду від 27.08.2010р. для відома.
Додаток: на 2 аркушах кожному адресату.
СУДДЯ: А.П.ЧАЛА
СЕКРЕТАР: