печерський районний суд міста києва
справа № 2-1855-1/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
03 серпня 2010 року Печерський районний суд м. Києва в складі:
головуючого: судді Кирилюк І.В.,
при секретарі: Чергавому В.В.,
за участю:
представника позивача: не з’явився,
відповідача: не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» до ОСОБА_2 про звернення стягнення на заставлене майно, -
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Кредитпромбанк» (далі – позивач, ПАТ «Кредитпромбанк») звернулось до суду з вказаним позовом до ОСОБА_2 (далі – відповідач, ОСОБА_2О.) в якому просить звернути стягнення на предмет застави згідно договору застави від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-А, а саме: автомобіль марки Shevrolet, модель Aveo, 2006 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_2, паспорт серії НОМЕР_4, виданий Малиновським РВ УМВС України в Одеській області 14.12.1995 року, що проживає за адресою: АДРЕСА_1) на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5, виданого РЕВ 1-го МРВ ДАІ в Одеській області 22.06.2006 року, для погашення заборгованості ОСОБА_2 за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln перед Публічним акціонерним товариством «Кредитпромбанк» в сумі 8 163,90 дол. США, що за курсом НБУ на дату здійснення розрахунку складає 64 706,26 грн., з яких 7 428,62 дол. США, що в еквіваленті складає 58 878,50 грн. – заборгованість за кредитом; 170,06 дол. США, що в еквіваленті складає 1 347,88 грн. – заборгованість за відсотками; 92,33 дол. США, що в еквіваленті складає 731,77 грн. – пеня за несвоєчасне виконання зобов’язань; 472,89 дол. США, що в еквіваленті складає 3 748,08 грн. – штраф за несвоєчасне надання документів; стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» судові витрати в сумі 767,06 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що 26.06.2006 року між Відкритим акціонерним товариством «Кредитпромбанк» (Банк), правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Кредитпромбанк», та ОСОБА_2 (Позичальник) було укладено кредитний договір № 10/19-З/06-Аkln, згідно умов якого Банк відкрив відповідачеві невідновлювальну кредитну лінію у національній валюті України або в іноземних валютах в межах загальної суми 18 127,00 дол. США за офіційним курсом Національного банку України на дату надання кожного кредиту терміном до 25.06.2010 року, в рамках якої позивач надав відповідачеві кредит в розмірі 15 763,00 дол. США на купівлю автомобіля марки Shevrolet, модель Aveo, 2006 року випуску із сплатою 12, 5 процентів річних. В забезпечення виконання зобов’язань за кредитним договором 26.06.2006 року між позивачем та відповідачем був укладений договір застави № 10/19-З/06-А, згідно якого позивачу передано у заставу легковий автомобіль марки Shevrolet, модель Aveo, 2006 року випуску. Позивач зобов’язання за кредитним договором виконав в повному обсязі, проте відповідач станом на 14.05.2010 року не здійснює погашення процентів за користування кредитом та кредит, вимоги щодо дострокового погашення кредиту, що направлялись на його адресу не виконує. Заборгованість відповідача за кредитним договором складає 8 163,90 дол. США, що за курсом НБУ становить 64 706,26 грн.
В судове засідання представник позивача не з’явився. На адресу суду направив письмову заяву в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити, щодо прийняття заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи в порядку ст. 74 ЦПК України, повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив.
За таких обставин, керуючись ст.ст. 169, 224 ЦПК України, враховуючи згоду представника позивача на заочний розгляд справи, суд визнав можливим провести заочний розгляд справи у відсутність учасників судового процесу на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що 26.06.2006 року між Відкритим акціонерним товариством «Кредитпромбанк» (Банк), правонаступником якого, згідно Статуту, є Публічне акціонерне товариство «Кредитпромбанк», та ОСОБА_2 (Позичальник) було укладено кредитний договір № 10/19-З/06-Аkln, згідно умов якого Банк відкриває Позичальнику не відновлювальну кредитну лінію у національній валюті України або в іноземних валютах в межах загальної суми 18 127,00 дол. США за офіційним курсом Національного банку України на дату надання кожного кредиту терміном по 25.06.2012 року включно. Кредитні кошти надаються на купівлю автомобіля та сплату страхових платежів.
Згідно п. 1.5 кредитного договору, процентна ставка за кредитами в іноземній валюті дорівнює 12,5 % процента річних.
Як визначено у п. 1.7 кредитного договору забезпеченням виконання зобов’язань з цим договором є застава автомобіля марки Shevrolet, модель Aveo, 2006 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, згідно з договором застави від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-А.
Пункт 1.8 кредитного договору передбачає, що у кожному випадку невиконання (неналежного виконання) Позичальником своїх зобов’язань за договором (щодо своєчасності та/або повноти сплати процентів і повернення кредиту), розмір процентної ставки збільшується на 1 % річних, починаючи з розміру, встановленого п. 1.5 договору. У випадку наступного невиконання Позичальником своїх зобов’язань за цим договором розмір процентної ставки збільшуються з урахуванням збільшення процентних ставок, зроблених раніше, відповідно до умов цього пункту договору. Новий розмір процентної ставки встановлюються від дня, наступного за днем, в який Позичальник повинен був виконати свої зобов’язання за цим договором, однак не виконав їх або виконав не в повному обсязі.
Відповідно до ст. 2 кредитного договору, Банк зобов’язується надавати Позичальнику кредити на вказані в цьому договорі цілі на загальну суму, що не перевищує розмір кредитної лінії, згідно з письмовими заявками Позичальника та забезпечити Позичальника консультаційними послугами з питань виконання цього договору.
Згідно п. 3.1 кредитного договору, Позичальник зобов’язується, починаючи з місяця, наступного за місяцем отримання кредиту, забезпечити погашення отриманого кредиту на рахунок, вказаний в цьому договорі, шляхом внесення готівкою чи перерахування грошових коштів у валюті отриманого кредиту зі свого поточного/карткового рахунку у період з 1 по 10 число кожного календарного місяця таким чином, щоб 11 числа календарного місяця, заборгованість за кредитом не перевищувала встановленої в кредитному договорі Графіку.
Згідно додаткового договору № 1 від 11.09.2009 року до кредитного договору № 10/19-З/06-Аkln від 26.06.2010 року, Графік погашення та порядок погашення кредиту було змінено із залишенням дати остаточного повернення кредиту – 25.06.2012 року.
Відповідно до п. 3.3 кредитного договору, Позичальник зобов’язується сплачувати Банку нараховані проценти за користування кредитом щомісяця до 10-го числа включно кожного календарного місяця, наступного за звітним, а також 25.06.2012 року або в день повного дострокового погашення заборгованості за кредитом. Датою сплати заборгованості за процентами є день зарахування коштів на рахунок, вказаний у договорі.
Згідно п. 3.5 та п. 3.6 кредитного договору, Позичальник зобов’язується протягом строку дії цього договору на вимогу Банку укласти договір особистого страхування на весь період дії кредитного договору на користь Банку та щорічно переукладати на наступний рік договір страхування автомобіля в строк не пізніше ніж за 7 робочих днів до закінчення строку дії договору страхування автомобіля на поточний рік, та надавати у Банк копію договору страхування автомобіля та копію документу, який свідчить про внесення коштів у розмірі страхової премії за договором страхування автомобіля на наступний рік, не пізніше ніж за 3 робочі дні до закінчення дії договору страхування автомобіля на поточний рік.
Пункт 3.9 кредитного договору визначає, що Позичальник зобов’язується за порушення строків повернення кредиту чи сплати процентів, сплачувати Банку за кожний день пеню у розмірі подвійної ставки, встановленої у п. 1.5 цього договору, від суми простроченого платежу, залежно від валюти кредиту, за яким виникло таке прострочення.
Відповідно до п. 3.13 кредитного договору, за ненадання Банку у встановлені цим договором строки будь-яких документів, обов’язковість надання яких передбачено пунктами 3.6, 3.11, 3.12 цього договору, Позичальник зобов’язаний сплачувати Банку штраф у розмірі 3 процента від загальної суми отриманих кредитних коштів згідно з цим договором.
Згідно п. 5.2 кредитного договору, у разі недотримання Позичальником умов цього договору та/або договору застави Банк має право вимагати повернення одержаного кредиту, сплати нарахованих за ним процентів, відшкодування збитків, заподіяних Банку внаслідок невиконання або неналежного виконання Позичальником умов цього договору, а у разі невиконання Позичальником цих вимог звернути стягнення на предмет застави згідно з договором застави.
Відповідно до п. 7.6 кредитного договору, договір набуває чинності з моменту надання Позичальнику кредитних коштів і діє до повного погашення Позичальником заборгованості за кредитом та процентами за користування ним, а при наявності простроченої заборгованості і пені за несвоєчасне погашення кредиту та сплату процентів, а також штрафи, передбачені цим договором.
З метою забезпечення виконання зобов’язання за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln, укладеного між Банком та Позичальником, 26.06.2006 року між позивачем (Заставодержатель) та ОСОБА_2 (Заставодавець) був укладений договір застави, згідно умов якого Заставодавець передає у забезпечення власних зобов’язань за кредитним договором а Заставодержатель приймає у заставу легковий автомобіль марки Shevrolet, модель Aveo, 2006 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, який належить Заставодавцю на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5, виданого РЕВ 1-го МРВ ДАІ в Одеській області 22.06.2006 року (далі – Майно).
Згідно п. 1.2 договору застави, у разі набуття Заставодержателем підстав для звернення стягнення на Майно, відповідно до положень розділу 4 цього договору, Заставодержатель вправі звернути стягнення на майно з метою задоволення вимог, що підлягають задоволенню відповідно до положень розділу 4 цього договору, на умовах, передбачених цим договором.
Як визначено у п. 2.1 договору застави, він набуває чинності з моменту його нотаріального посвідчення і діє до повного виконання Заставодавцем зобов’язань перед Заставодержателем за кредитним договором.
Відповідно до ст. 4 договору застави, за рахунок Майна Заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, який визначається на момент фактичного задоволення разом із сумою кредиту, відсотків, штрафними санкціями та відшкодуванням збитків, які виникли у зв’язку із про строчкою виконання зобов’язань Заставодавця за кредитним договором, витратами, пов’язаними із зверненням стягнення на майно, витратами, пов’язаними з утриманням та збереженням майна, витратами на страхування майна та інші витрати, обумовлені виконанням умов цього договору. Звернення стягнення на заставлене майно здійснюється згідно з Законом України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень».
Вказаний договір застави був нотаріально посвідчений 26.06.2006 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу та заставлене майно внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна (а. с. 30).
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Як визначено у п. 1 та п. 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як визначено ст. 1054 ЦК України, .за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Статтею 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Стаття 625 ЦК України передбачає, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач виконав належним чином взяті на себе за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln зобов’язання, про що свідчить заява ОСОБА_2 на видачу готівки від 26.06.2006 року № 55_3 в розмірі 15 763,00 дол. США (а. с. 17)..
ОСОБА_2, в порушення умов вказаного кредитного договору, взяті на себе зобов’язання не виконував, про що свідчать виписки по особовим рахункам (а. с. 18-23).
18.12.2009 року на адресу відповідача позивач направив лист-попередження № 4602/10.3-б.б-001 в якому зазначив, що у зв’язку із порушенням строків повернення кредиту за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln, станом на 18.12.2009 року за ОСОБА_2 рахується заборгованість в розмірі 325,78 дол. США, та просив погасити прострочену заборгованість.
28.12.2009 року позивач направив ОСОБА_2 ще один лист-попередження № 4685/10.3-б.б-001, в якому зазначив, що заборгованість відповідача за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln станом на 28.12.2009 року становить 328,18 дол. США, та просив погасити вказану заборгованість.
Вказані вимоги ПАТ «Кредитпромбанк» залишені ОСОБА_2 без виконання.
Згідно ч. 1 ст. 546 Ц України, виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Як визначено умовами кредитного договору, за порушення строків повернення кредиту чи сплати процентів відповідач зобов’язується сплачувати Банку пеню, а за ненадання Банку у встановлені цим договором строки будь-яких документів, обов’язковість надання яких передбачена договором – сплачувати штраф.
Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ст. 551 ЦК України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Оскільки відповідач порушив зобов’язання за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln, та, враховуючи, що умовами кредитного договору від 26.06.2006 року визначено право Банку вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів, комісії та інших платежів, визначених договором, у разі невиконання або неналежного виконання Позичальником умов договору, 11.01.2010 року позивач направив на адресу ОСОБА_2 письмове повідомлення-вимогу № 110/10.3-б.б-001, згідно якої просив в термін до 10.02.2010 року погасити всю заборгованість за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln, яка станом на 10.01.2010 року складає 7 621,61 дол. США, з яких 7 203,54 дол. США – строкова заборгованість за кредитом, 240,12 дол. США – прострочена заборгованість за кредитом, 86,53 дол. США – нараховані проценти, 83,74 – прострочена заборгованість за процентами, 7,68 дол. США – пеня.
Відповідач вимоги ПАТ «Кредитпромбанк» щодо дострокового погашення всієї суми заборгованості за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln не виконав.
Станом на 12.05.2010 року заборгованість ОСОБА_2 за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln перед Публічним акціонерним товариством «Кредитпромбанк» складає 8 163,90 дол. США, з яких 7 428,62 дол. США – заборгованість за кредитом; 170,06 дол. США – заборгованість за відсотками; 92,33 дол. США – пеня за несвоєчасне виконання зобов’язань; 472,89 дол. США – штраф за несвоєчасне надання документів.
Належних та допустимих доказів, в розумінні ст.ст. 58, 59 ЦПК України, на підтвердження належного виконання зобов’язання за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln відповідач не надав.
Оскільки відповідач прострочив виконання зобов’язань за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln, ПАТ «Кредитпромбанк» просить в рахунок погашення заборгованості ОСОБА_2 перед Публічним акціонерним товариством «Кредитпромбанк» за вказаним кредитним договором в сумі 8 163,90 дол. США, звернути стягнення на предмет застави згідно договору застави від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-А, а саме: автомобіль марки Shevrolet, модель Aveo, 2006 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5, виданого РЕВ 1-го МРВ ДАІ в Одеській області 22.06.2006 року.
У статті 572 ЦК України визначено, що в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Згідно ст. 589 ЦК України, у разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Стаття 590 ЦК України визначає, що звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом. Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов'язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом. У разі часткового виконання боржником зобов'язання, забезпеченого заставою, право звернення на предмет застави зберігається в первісному обсязі.
Згідно ст. 591 ЦК України, реалізація предмета застави, на який звернене стягнення, провадиться шляхом його продажу з публічних торгів, якщо інше не встановлено договором або законом. Порядок реалізації предмета застави з публічних торгів встановлюється законом. Початкова ціна предмета застави для його продажу з публічних торгів визначається в порядку, встановленому договором або законом. Якщо звернення стягнення здійснюється за рішенням суду, суд у своєму рішенні може визначити початкову ціну предмета застави. Якщо публічні торги оголошено такими, що не відбулися, предмет застави може бути за згодою заставодержателя та заставодавця переданий у власність заставодержателя за початковою ціною, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо сума, одержана від реалізації предмета застави, не покриває вимоги заставодержателя, він має право отримати суму, якої не вистачає, з іншого майна боржника в порядку черговості відповідно до статті 112 цього Кодексу, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 592 ЦК України, заставодержатель має право вимагати дострокового виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, а якщо його вимога не буде задоволена, - звернути стягнення на предмет застави: 1) у разі порушення заставодавцем правил про наступну заставу; 2) у разі порушення заставодавцем правил про розпоряджання предметом застави; 3) в інших випадках, встановлених договором.
Аналогічні положення закріплені в Законі України «Про заставу». Так, згідно ст.. 20 Закону України «Про заставу», заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором. При частковому виконанні боржником забезпеченого заставою зобов'язання застава зберігається в початковому обсязі. Звернення стягнення на заставлене майно здійснюється за рішенням суду або третейського суду, на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо інше не передбачене законом або договором застави. Звернення стягнення на заставлене майно державного підприємства (підприємства, не менше п'ятдесяти відсотків акцій (часток, паїв) якого є у державній власності) здійснюється за рішенням суду. Реалізація заставленого майна, на яке звернено стягнення, провадиться державним виконавцем на підставі виконавчого листа, суду або наказу господарського суду, або виконавчого напису нотаріусів у встановленому порядку, якщо інше не передбачено цим Законом чи договором.
Згідно ст.. 21 Закону України «Про заставу», реалізація заставленого майна провадиться спеціалізованими організаціями з аукціонів (публічних торгів), якщо інше не передбачено договором, а державних підприємств та відкритих акціонерних товариств, створених у процесі корпоратизації, всі акції яких перебувають у державній власності, - виключно з аукціонів (публічних торгів). Якщо перший аукціон (публічні торги) оголошено таким, що не відбувся, проводиться наступний аукціон. Початковою ціною другого і наступних аукціонів вважається ціна, зменшена на 30 відсотків по відношенню до початкової ціни попереднього аукціону. Якщо другий і наступні аукціони (публічні торги) оголошені такими, що не відбулися, заставодержатель має право залишити заставлене майно за собою за початковою ціною, яка була запропонована на останньому аукціоні (публічних торгах). У разі якщо заставодержатель відмовився залишити заставлене майно за собою, це майно реалізується у встановленому порядку, якщо інше не передбачено договором.
Відповідно до ст.. 24 Закону України «Про заставу», у випадках, коли суми, вирученої від продажу предмета застави, недостатньо для повного задоволення вимог заставодержателя, він має право, якщо інше не передбачено законом чи договором, одержати суму, якої не вистачає для повного задоволення вимоги, з іншого майна боржника в порядку черговості, передбаченої законодавством України.
Згідно ч. 1 ст. 25 Закону України «Про заставу», якщо при реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, різниця повертається заставодавцю.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що ст.. 26 Закону України «Про заставу» передбачає право Заставодавця в будь-який час до моменту реалізації предмета застави припинити звернення стягнення на заставлене майно виконанням забезпеченого заставою зобов'язання. Якщо зобов'язання, забезпечене заставою, передбачає виконання частинами, заставодавець має право припинити звернення стягнення на предмет застави шляхом виконання простроченої частини зобов'язання. Якщо заставодавцем є третя особа, яка надала в заставу належне їй майно, то в разі невиконання забезпеченого заставою зобов'язання перед заставодержателем вона має право виконати зобов'язання з метою запобігання зверненню стягнення на предмет застави.
Правовий режим регулювання обтяжень рухомого майна, встановлених з метою забезпечення виконання зобов'язань, а також правовий режим виникнення, оприлюднення та реалізації інших прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна визначає Закон України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» від 18.11.2003 № 1255-IV (далі – Закон № 1255).
Так, згідно ч. 2 ст.. 25 Закону № 1255, у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження в рішенні суду зазначаються: 1) загальний розмір вимог та всі його складові, що підлягають сплаті обтяжувачу з вартості предмета забезпечувального обтяження; 2) опис рухомого майна, за рахунок якого підлягають задоволенню вимоги обтяжувача; 3) заходи щодо забезпечення збереження предмета забезпечувального обтяження або передачі його в управління на період до його реалізації, якщо такі необхідні; 4) спосіб реалізації предмета забезпечувального обтяження шляхом проведення публічних торгів або із застосуванням однієї з процедур, передбачених статтею 26 цього Закону; 5) пріоритет та розмір вимог інших обтяжувачів, на користь яких встановлено зареєстроване обтяження, які підлягають задоволенню з вартості предмета забезпечувального обтяження; 6) початкова ціна предмета забезпечувального обтяження для його подальшої реалізації на публічних торгах у порядку виконавчого провадження. Якщо інше не передбачено рішенням суду, реалізація предмета забезпечувального обтяження проводиться шляхом його продажу на публічних торгах у порядку, встановленому законом. Боржник вправі до дня продажу предмета забезпечувального обтяження на публічних торгах повністю виконати забезпечену обтяженням вимогу обтяжувача разом з відшкодуванням витрат, понесених обтяжувачем у зв'язку з пред'явленням вимоги і підготовкою до проведення публічних торгів. Таке виконання є підставою для припинення реалізації предмета забезпечувального обтяження на публічних торгах.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 26 Закону № 1255, обтяжувач має право на власний розсуд обрати один із таких позасудових способів звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження, зокрема, продаж обтяжувачем предмета забезпечувального обтяження шляхом укладення договору купівлі-продажу з іншою особою-покупцем або на публічних торгах.
Таким чином, оскільки відповідач після одержання письмового повідомлення-вимоги в зазначений у вимозі термін (10.02.2010 року) заборгованість в сумі 8 163,90 дол. США за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln не погасив , позовні вимоги ПАТ «Кредитпромбанк» щодо звернення стягнення на автомобіль марки марки Shevrolet, модель Aveo, 2006 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5, виданого РЕВ 1-го МРВ ДАІ в Одеській області 22.06.2006 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Як визначено ст. 79 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, належать, зокрема, витрати на інформаційно-технічне забезпечення; витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача.
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то згідно із вищезазначеною статтею, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 647,06 грн. у відшкодування судового збору, 120,00 грн. у відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи та 720,00 грн. витрат, пов’язаних з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, а всього 903,33 грн. у відшкодування понесених позивачем та документально підтверджених судових витрат.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 546, 549, 551, 572, 589-592, 610, 625, 651, 653, 1049, 1050, 1054 Цивільного кодексу України, Законом України «Про заставу», Законом України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», ст.ст. 3, 4, 8, 10, 11, 15, 60, 88, 209, 213 – 215, 223, 224-228 Цивільного процесуального кодексу України,-
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» до ОСОБА_2 про звернення стягнення на заставлене майно – задовольнити повністю.
В рахунок погашення заборгованості ОСОБА_2 перед Публічним акціонерним товариством «Кредитпромбанк» за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln в розмірі 8 163 (вісім тисяч сто шістдесят три) долари США 90 центів звернути стягнення на автомобіль марки Shevrolet, модель Aveo, 2006 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5, виданого РЕВ 1-го МРВ ДАІ в Одеській області 22.06.2006 року.
За рахунок коштів, отриманих від реалізації у встановленому законом порядку автомобіля марки Shevrolet, модель Aveo, 2006 року випуску, шасі (кузов, рама) № НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5, виданого РЕВ 1-го МРВ ДАІ в Одеській області 22.06.2006 року задовольнити вимоги Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» за кредитним договором від 26.06.2006 року № 10/19-З/06-Аkln в розмірі 8 163 дол. США 90 центів.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк» 1 487 (одну тисячу чотириста вісімдесят сім) грн. 06 коп. у відшкодування судових витрат.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії до Печерського районного суду міста Києва.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя І.В.Кирилюк