Копія
Справа № 2а-1057
2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2010 року Долинський районний суд Кіровоградської області в складі : Головуючого судді БОНДАРЧУКА Р.А.
при секретарі ОЛІЙНИК Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Долинська справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу ДАІ м. Кривого Рогу ГУ МВС України в Дніпропетровській області , Управління ДАІ УМВС України в Дніпропетровській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягненя , -
В С Т А Н О В И В :
Інспектором ДПС БДПС ВДАІ з обслуговування м. Кривий Ріг Шароваровим А.А. 19.07.2010 року було винесено постанову серії АЕ № 333803 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 255 грн. за скоєння правопорушення , передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП , в зв”язку з тим , що останній 19.07.2010 року о 14.50 год. керуючи автомобілем НОМЕР_1 по вул. Нікопольське шосе в м. Кривий Ріг , порушив вимоги забороняючого знаку 3.34 «Зупинка заборонена», здійснив стоянку в зоні дії знаку .
Позивач , вважаючи постанову незаконною , звернувся до суду з вимогою її скасувати , посилаючись на те , що він дійсно проїздив 19.07.2010 р. у вказаний час по вул. Нікопольське шосе в м. Кривий Ріг . Проте всупереч тому , як зазначено у постанові про адмінправопорушення , він не здійснював стоянку в зоні дії знаку «Зупинка заборонена» . Під час руху по вул. Нікопольське шосе через високу температуру повітря йому стало погано і в зв»язку з погіршенням стану здоров»я він змушений був зробити вимушену зупинку та відразу при цьому увімкнув аварійну сигналізацію на автомобілі . Після цього він дав відповідні пояснення працівникам ДАІ , але не зважаючи на них була винесена постанова про адміністративне правопорушення . Копію протоколу про адміністративне правопорушення працівниками ДАІ взагалі йому не була вручена . Таким чином , позивач вважає , що вказана постанова не відповідає фактичним обставинам справи , винесена з порушенням норм чинного законодавства і є незаконною .
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просить суд задовольнити , пояснив , що дійсно 19.07.2010 р. він керував автомобілем по вул. Нікопольське шосе в м. Кривому Розі , під час руху йому стало погано , оскільки було дуже спекотно , щоб не скоїти ДТП він вимушено зупинив автомобіль в зоні дії дорожнього знаку «Зупинка заборонена», ввімкнувши зразу аварійну сигналізацію , швидку допомогу він не викликав , почекав , вмився та прийняв таблетку «Валідолу», працівники ДАІ запитали в нього чи є другий водій .
Відповідачі до суду не з’явилися , по невідомим для суду причинам . Про час та місце розгляду справи повідомлено своєчасно в установленому законом порядку .
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача – суб”єкта владних повноважень , належним чином повідомленого про дату , час і місце судового розгляду , без поважних причин або без повідомлення про дату , час і місце судового розгляду , без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів .
За таких підстав , суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами справи , без участі відповідачів .
Заслухавши пояснення позивача , вивчивши матеріали справи , суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог .
В матеріалах справи є копія постанови про скоєння правопорушення , з якої вбачається , що ОСОБА_1, керуючи автомобілем , порушив вимоги забороняючого знаку 3.34 «Зупинка заборонена», здійснив стоянку в зоні дії знаку , зазначено , що адміністративне правопорушення , передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП ( а.с. 3 ) .
Враховуючи викладене , суд вважає , що водій діяв в умовах непереборної сили та крайньої необхідності .
Відповідно до норм ЦК України , а саме ст. 263: "Непереборна сила - це надзвичайна і невідворотна зовнішня подія , що позбавляє можливості за даних обставин запобігти негативним наслідкам ." Надзвичайним визнається явище, яке перевищує все ординарне, типове, звичайне . Як правило, такі явища мають велику руйнівну силу, масштабність. У деяких випадках надзвичайність полягає в рідкості її виникнення .
Невідворотність дії непереборної сили тісно пов'язана з надзвичайним характером .
До обставин непереборної сили відносять, як правило, стихійні природні явища (землетруси, шторми, повені та інше), а також явища соціального характеру .
Тому , застосовуючи аналогію права , суд вважає , що в діях водія відсутній склад адміністративного правопорушення .
Крім того , відповідачами не надано інших доказів про скоєння правопорушення позивачем та місце вчинення правопорушення , а тому заявлений позов підлягає задоволенню , а постанова – скасуванню .
Таким чином суд вважає , що згідно матеріалів справи не доведено наявність в діях водія ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення , передбаченого ст. 122 ч. 1 КУпАП . Зважаючи на викладене - матеріали зібрані з порушенням ст.ст. 251, 122 ч. 1 КУпАП .
Положеннями КУпАП, Закону України “Про дорожній рух” передбачено , що у разі порушення ПДР України повинен бути складений протокол , у порядку передбаченому ст. 256 КУпАП , із зазначенням відомостей про особу , що скоїла правопорушення , пояснень цієї особи , та роз’ясненням її права на правову допомогу та на право оскарження даної постанови .
В даному випадку було грубо порушено вимоги ч. 2 ст. 254 , ст. 256 КУпАП, відповідно до яких, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення , складається у двох екземплярах , один з яких під розписку вручається особі , яка притягається до адміністративної відповідальності .
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення , винність даної особи в його вчиненні та інші обставини , що мають значення для правильного вирішення справи , встановлюються на підставі доказів . До доказів відносять протокол про адміністративне правопорушення , пояснення особи , яка притягається до адміністративної відповідальності , потерпілих , свідків , висновок експерта , речові докази , показання технічних приладів та технічних засобів , що мають функції фото- і кінозйомки , відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки , відеозапису , які використовуються при нагляді за виконанням правил , норм і стандартів , що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху , протокол про вилучення речей і документів , а також інші документи .
Відповідно до положень ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням , що грунтується на всебічному , повному і об”єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності , керуючись законом і правосвідомістю .
Статтею 245 КУпАП визначено . що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне , всебічне , повне і об”єктивне з”ясування обставин кожної справи , вирішення її в точній відповідності з законом , забезпечення виконання винесеної постанови , а також виявлення причин та умов , що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень , запобігання правопорушенням , виховання громадян у дусі додержання законів , зміцнення законності .
Згідно до положень ст. 18 ч. 1 п. 2 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень , дій чи бездіяльності суб”єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності .
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень , дій чи бездіяльності суб”єкта владних повноважень обов”язок щодо доказування правомірності свого рішення , дій чи бездіяльності покладається на відповідача , якщо він заперечує проти адміністративного позову .
Керуючись ст.ст. 160 – 163, 167 КАС України , суд , -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 – задовольнити .
Скасувати як незаконну постанову серії АЕ № 333803 від 19.07.2010 року Інспектора ДПС БДПС ВДАІ з обслуговування м. Кривий Ріг Шароварова А.А. про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 грн. за скоєння правопорушення , передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП .
Справу про адміністративне правопорушення провадженням закрити .
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду відповідно до ст. 186 КАС України .
Головуючий суддя : підпис .
Копія вірна .
СУДДЯ ДОЛИНСЬКОГО Р.А. БОНДАРЧУК
РАЙОННОГО СУДУ