2о-136/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.08.2010 р. Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді В.І. Кравця,
при секретарі - Г.П. Карплюк,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 , заінтересована особа Кунянська сільська рада Гайсинського району про встановлення факту законного набуття права власності на житловий будинок з господарськими будівлями -
встановив:
26.07.2010 р. до суду подано цю заяву.
В судовому засіданні представник заявників вимоги заяви підтримав, просив встановити факт законного набуття ОСОБА_3, померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 права власності на ? частину житлового будинку з господарськими АДРЕСА_1, посилався на те, що ОСОБА_3 і ОСОБА_4 власною працею та коштами у 1963 р. закінчили будівництво цього будинку з господарськими будівлями, проживали у ньому, вели господарство, але за життя не зареєстрували своє право власності на цю нерухомість; після смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 спадщину прийняв ОСОБА_3, проте нотаріально не оформив право на спадкову частину будинку, що перешкоджає заявникам отримати свідоцтво про право власності на спадкове майно.
Представник Кунянської сільської ради Гайсинського району в судове засідання не з`явився, письмово заявлені вимоги визнав повністю, просив справу розглянути без нього (а.с.25).
З урахуванням позицій учасників розгляду справи та досліджених доказів, суд визнає за необхідне заяву задовольнити повністю з таких міркувань.
Достовірно доведено, що подружжя ОСОБА_4 і ОСОБА_3 у 1963 році власними працею та коштами спорудила житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1, який станом на 15.04.1991 р. відносився до майна суспільної групи колгоспних дворів, членами якого були подружжя ОСОБА_4 і ОСОБА_3 та їх діти ОСОБА_1, ОСОБА_2.(а.с.3-9,14)
ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняв ОСОБА_3, до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав в у будинку, володів та користувався спадковою частиною, але за життя належним чином не оформив право власності на вказану нерухомість. (а.с.10,11,12,13)
Зазначені правовідносини регламентуються:
- п.4 п.5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, що набрав чинності з 1.01.2004 року передбачають, що він застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, а правила спадкового права тільки до спадщини, яка відкрилась , але не була прийнята до набрання ним чинності, то спірні правовідносини регулюються , ст. 549 ЦК України (в ред.1963року) за змістом якої вважається , що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично в шестимісячний термін з дня відкриття спадщини вступив у фактичне управління спадковим майном
- чинними на час їх виникнення ч.1 ст. 120, ч.2 ст. 123 Цивільного кодексу Української РСР (в редакції 1963 р.), згідно з якими колгоспний двір має у власності житловий будинок, який належить його членам на праві сумісної власності, та ст. 127 цього самого кодексу, за змістом якої особиста праця є підставою законного набуття права власності, в тому числі членами колгоспного двору та двором в цілому;
- ч. 2 ст. 256 ЦПК України, за якою факт набуття права власності може бути встановлений судом у разі не визначення законом іншого порядку його встановлення та для забезпечення виникнення особистих майнових прав фізичних осіб;
Оскільки ОСОБА_3, ОСОБА_4 власною працею та коштами у 1963 р. законно фактично створили власність на цілий житловий будинок з господарськими будівлями по АДРЕСА_1, який станом на 15.04.1991 р. відносився до майна суспільної групи колгоспних дворів, членами якого також були їх діти ОСОБА_1, ОСОБА_2 і частки кожного з членів двору є рівними, і ОСОБА_3 прийняв спадщину після померлої дружини, але за життя юридично не оформив право на нерухомість, то заявникам як спадкоємцям, через відсутність іншого визначеного законом порядку, факт законного набуття за життя спадкодавцем права власності на нерухомість- ? частину будинковолодіння, необхідно встановити рішенням суду, - для її державної реєстрації за спадкодавицем та наступним отриманням заявником у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 213, 214, 215, 259 ЦПК України, -
вирішив:
Заяву задовольнити повністю.
Встановити юридичний факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Мар»янівка Гайсинського району Вінницької області ОСОБА_3 за життя законно набув право власності на ? частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів до апеляційного суду Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги з направленням її копії до апеляційного суду.
Суддя