Справа №2-209\10р.
Р І Ш Е Н НЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2010 року Жовківський районний суд Львівської області в складі головуючого судді Зеліско Р.Й. при секретарі Мамедовій Г.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5, Жовківська державна нотаріальна контора, Перша Львівська державна нотаріальна контора про визнання заповіту недійсним,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, звернулися до суду із позовом про визнання заповіту недійсним.
В судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали та в обґрунтування таких, зокрема ОСОБА_1 пояснила, що її син ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Він був одруженим і в першому шлюбі в нього народилося двоє дітей: ОСОБА_2, ОСОБА_4 В другому шлюбі з відповідачкою ОСОБА_3 є дочка ОСОБА_5
При житті її син – ОСОБА_6 з другою дружиною і дочкою проживав в її будинку і з її дозволу розпочав будівництво будинку в АДРЕСА_1 у зведенні якого вона також допомагала. Певний період була зареєстрована і проживала дочка ОСОБА_2, допомагала в будівництві будинку, надалі вона в судовому порядку її виписала з будинку.
Після смерті сина відкрилася спадщина на належне йому майно, вона звернулася до нотаріальної контори про спадкування і дізналася, що син склав заповіт в користь своєї другої дружини ОСОБА_3 Вважає, що такий заповіт є незаконним і не відповідає волі сина, оскільки він обіцяв подарувати будинок дочці ОСОБА_2 і в неї виник сумнів через те, що заповіт він склав і посвідчив в нотаріальній конторі в м. Львова, хоч проживав в м. Жовкві. Просить скасувати заповіт, так як вважає, що син склав заповіт під тиском дружини ОСОБА_3
Аналогічно пояснив представник позивачки ОСОБА_1 Просить скасувати заповіт.
Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що її батько одружився вдруге і вона певний час проживала з ним і його сім’єю в будинку бабусі ОСОБА_1 в АДРЕСА_1, там була і зареєстрована. Батько на городі будував будинок, вона допомагала йому, батько обіцяв їй подарувати частину будинку, а надалі відмовився. Вона ж звернулася із заявою до Червоноградського МБТІ про видачу довідки про оцінку будинку, але батько не подарував їй нічого. Після смерті батька вона та сестра ОСОБА_4, звернулася до нотаріальної контори із заявою про оформлення спадщини. Сестра заявою відмовилася від спадкування в її користь, однак довідалися, що батько склав заповіт в користь другої дружини ОСОБА_3 Вважає, що такий заповіт не є його вільним волевиявленням, так як він обіцяв у минулому їй подарувати частину будинку, а також в неї виникає сумнів, чому батько заповіт посвідчив саме в м. Львові.
Відповідачка по справі ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги заперечила та пояснила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер раптово її чоловік ОСОБА_6 В довідці про причину смерті зазначено, що ОСОБА_6 помер у віці 53 роки. Причиною смерті зазначено гостра серцево-судинна недостатність . Чоловік працював водієм швидкої допомоги в Жовківській ЦРЛ, постійно обстежувався, не скаржився на здоров’я, іноді мав підвищений артеріальний тиск. З ним вони проживали в будинку його матері, позивачки по справі ОСОБА_1, де проживав і його хворий брат, дочка ОСОБА_2. В 1990 році вони з чоловіком розпочали будівництво будинку на земельній ділянці, який був у них в користуванні в АДРЕСА_1, на даний час будинку присвоєно адресу - АДРЕСА_1.
Дочка ОСОБА_2, постійно вимагала від батька подарувати їй частину будинку, але надалі він передумав. ОСОБА_3 також була проти, оскільки будинок є спільним сумісним майном подружжя.
Про те, що чоловік склав заповіт він їй сказав ще в 1999 році, віддав їй заповіт і сказав, що змушений був так вчинити, оскільки на нього тисне дочка, вимагає дарування житлового будинку. Чоловік на той час був здоровий, і воля його була вільна, сумніви позивачів щодо посвідчення заповіту у Львівській нотконторі є безпідставними. Просить відмовити в позові.
ОСОБА_5, як третя особа, пояснила, що зареєстрована в АДРЕСА_1 в будинку, який належав бабці, а тепер вона подарувала своєму синові ОСОБА_8 Її батько на земельній ділянці, яка була в користуванні сім’ї, звели будинок. Батько ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, не хворів. Про заповіт їй стало відомо після його смерті. Вважає, що батько висловив свою волю з дотриманням всіх вимог, які вимагаються при посвідченні заповіту. Просить відмовити в позові ОСОБА_1, ОСОБА_2
Треті особи в судове засідання не з’явилися, однак Жовківською державною нотаріальною конторою та Першою державною нотаріальною конторою м. Львова надіслано листи про розгляд справи в їх відсутності та надіслано суду спадкову справу, а тому суд вважає можливим розгляд справи в їх відсутності.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилася, а тому суд вважає, що в її відсутності можливий розгляд справи, оскільки нею подано заяву до нотаріальної контори про відмову від спадкування в користь ОСОБА_2
Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши в сукупності всі обставини справи, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, належить відмовити із наступних підстав.
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого Жовківським відділом РАЦС вбачається, що ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ст.. 534 ЦК України (в ред.. 1963 року ) кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або його частину одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям. Заповідач в заповіті може позбавити права спадкоємства одного, кількох або всіх спадкоємців за законом.
Згідно із вимогами ст. ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до ст. 1234 ЦК України право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається.
Оскільки ОСОБА_6 помер в 2008 році, то відповідно спадкування відбувається за правилами ст.. 1235 ЦК України введеного в дію з 01.01.2004 року, а тому позивачка ОСОБА_1 має право на обов’язкову частку у спадщині, яка встановлюється на час відкриття спадщини.
З спадкової справи № 520\2008р. надісланої суду Жовківською державною нотаріальною конторою вбачається, що в нотаріальну контору про спадкування за заповітом звернулася дружина померлого - ОСОБА_3 та мати, позивачка по справі ОСОБА_1 про що подали заяви.
Із заповіту, долученого до спадкової справи посвідченого 14.10.1999 року Першою Львівською нотаріальною конторою вбачається, що такий посвідчено від імені ОСОБА_6 і таким останній заповів все належне йому майно, в тому числі належну йому частину житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель, що знаходиться в АДРЕСА_1 заповів своїй дружині - ОСОБА_3, а у випадку її смерті до відкриття спадщини, або неприйняття нею спадщини, заповів своїй дочці – ОСОБА_5. В заповіті зазначено, що особу заповідача, дієздатність його нотаріальною конторою перевірено (реєстр № 6-3735).
Таким чином, судом встановлено, що при складанні заповіту дотримано вимог щодо форми та посвідчення такого, підписано заповідачем особисто в присутності нотаріуса, що стверджено підписом нотаріуса і судом не здобуто будь - яких доказів щодо підписання заповіту іншою особою, або ж наявності на час складання заповіту будь-яких фізичних вад чи хвороби у заповідача, такий не змінено і не скасовано та не внесено змін. Судом також не здобуто доказів про здійснення будь-якого тиску, насильства, обману щодо заповідача та щодо висловлення його волі при складанні заповіту, а посилання позивачів на відсутність волевиявлення у заповідача через те, що останній обіцяв дочці ОСОБА_2 подарувати частину будинку - є безпідставним.
Щодо висловлення сумнівів про посвідчення заповіту ОСОБА_6 в Львівській нотаріальній конторі, то такі є необґрунтованими і не можуть бути взяті до уваги, оскільки заповідач вправі обрати місце для посвідчення заповіту за власним вибором.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2 слід відмовити за недоведеністю.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 209, 214-215 ЦПК України, 1233-1235 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
В позові ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5, Жовківська державна нотаріальна контора, Перша Львівська державна нотаріальна контора про визнання заповіту недійсним - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: