Справа № 2- 2143/2010 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2010 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Козак А.В., при секретарі Нікітенковій М.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу про визнання дій управління Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії неправомірними, про зобов’язання провести перерахунок пенсії, сплату компенсації за спричинену моральну шкоду, -
ВСТАНОВИВ :
11 червня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому вказав, що він є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримує державну та додаткову пенсії передбачені статтями 50 та 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон № 796).
Відповідно до частини 4 ст.54 Закону №796 розмір його пенсії не може бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком. Він також отримує додаткову пенсію, розмір якої відповідно до ст..50 Закону №796 повинен складати 75 % від мінімальної пенсії за віком. Але відповідачем йому нараховується та виплачується пенсія менше вказаних розмірів. В перерахунку пенсії йому відмовлено.
Позивач просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати його провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії з грудня 2009 року, та зобов’язати сплатити йому компенсацію за спричинену моральну шкоду у розмірі 10 тисяч гривен.
В судове засідання позивач не з’явився, надав письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримує повністю, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві, просить суд розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав суду заяву, в якій проти задоволення позовних вимог заперечує, просить розглядати справу без його участі.
Відповідно до ст.197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Приймаючи до уваги заяву позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону № 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 2 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно до
статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Позивач є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону № 796 та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі статті 50 Закону № 796 (а.с.11,13 – копії посвідчень, довідка, довідка МСЕК).
Розрахунок пенсії позивачу проведено відповідачем виходячи із встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” розміру, який складає 19,91 грн., та постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». В перерахунку пенсії відповідачем відмовлено (а.с.13-11,12 – лист, довідка про розмір пенсії).
Суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій передбачених статтями 50, 54 Закону України № 796 застосуванню при їх обчисленні підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня
1997 року № 523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України № 796.
Пунктом 2 Постанови № 1 від 3 січня 2002 року “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету ”, всупереч положень статей 50, 54 Закону № 796, Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій передбачених статтями 50, 54 Закону України № 796 застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Положення частини третьої статті 28 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Суд вважає, що перерахунок розміру пенсії повинен проводити відповідач, відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року № 1261 та з урахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 з відповідними змінами, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає, здійснює перерахунок і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Щодо відшкодування судових витрат, суд вважає, що вони підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача на користь держави, відповідно до ст. 88 ЦПК України.
Так як суд задовольнив позовні вимоги позивача частково та зобов”язав відповідача здійснити перерахунок, тому відшкодуванню на користь держави з відповідача підлягають судові витрати у розмірі: 8,50 грн. – судового збору.
Щодо відшкодування моральної шкоди, суд вважає що дані вимоги не найшли свого підтвердження, так як в матеріалах справи відсутні жодні письмові докази цього.
Керуючись ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.208, 215-218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії управління пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу щодо відмову провести ОСОБА_1 перерахунок основної та додаткової пенсії неправомірними.
Зобов’язати управління пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу провести ОСОБА_1, починаючи з 1 грудня 2009 року перерахунок державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу на користь держави судовий збір – 8,50 грн.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
- Номер: 6/552/105/18
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2143/2010
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Козак Андрій Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.05.2018
- Дата етапу: 05.07.2018
- Номер: 6/552/222/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2143/2010
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Козак Андрій Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.10.2019
- Дата етапу: 01.11.2019
- Номер: 6/161/426/20
- Опис: заміну сторони виконавчого провадження
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-2143/2010
- Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
- Суддя: Козак Андрій Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.09.2020
- Дата етапу: 10.09.2020