U
Справа № 2 - 2759/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2010 року м. Шостка.
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого - судді Сінгур В.О.
при секретарі – Юрочко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Шостка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області,
- про стягнення недоплаченого підвищення до пенсії як "дитині війни",
В С Т А Н О В И В:
Позивач прохала зобов'язати відповідача провести перерахунок та забезпечити проведення відповідних виплат підвищення до її пенсії як "дитині війни" за період з 01 січня 2009 року по 01 липня 2010 року.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилалась на те, що вона належить до соціальної категорії "дитина війни" та відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги у вигляді доплати до пенсії розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідач виплачував їй підвищення до пенсії як "дитині війни" у 2009 та 2010 році у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, всупереч 30 % мінімальної пенсії за віком встановленим Законом України "Про соціальний захист дітей війни", хоча зміни до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" після 22. 05. 2008 року не вносились, не визначали розмір цих виплат і Закони України "Про державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
Незаконність нарахування та виплат їй підвищення до пенсії змусили її звернутись до суду.
Відповідач позов не визнав та у своїх запереченнях вказав на те, що позивач як "дитина війни" дійсно має право отримувати підвищену пенсію на 30% відсотків мінімальної пенсії та це передбачено ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Щодо виплат позивачу підвищення до пенсії як "дитині війни" протягом 2009 та 2010 року, то ці виплати проводились у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб що втратили працездатність, тобто у розмірі визначеному ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" ( зі змінами внесеними у редакцію статті п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та до внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Виплати проводились у такому розмірі в силу того, що не дивлячись на визнання не конституційними розміру таких виплат Рішенням Конституційного суду № 10-рп, від 22.05. 2008 року, нові Закони України про відновлення конституційних норм в частині виплат цього підвищення до пенсії "дітям війни" не приймались, зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не вносились.
Не визначали розміри цих виплат і Закони України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
Кошти на ці виплати надходили з Державного бюджету у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність та за таких умов дії Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області були правомірними.
Доводи позивача щодо застосування до спірних правовідносин ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' є необгрунтованими, оскільки розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений абз. 1 ч.1 цієї статті застосовується для визначення розмірів пенсії призначеної за цим законом.
Прохав у позові відмовити у повному обсязі.
У судове засідання позивач та представник відповідача не з'явились надавши суду заяви про розгляд справи без їх участі та суд вважав за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Виходячи з встановлених обставин справи та досліджених по ній доказів, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Позивач має статус "дитини війни", що підтверджується копією її пенсійного посвідчення (а. с. 6 ).
Враховуючи зазначений статус позивача, вона відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги, а саме підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Із заперечень відповідача та довідки про ці виплати встановлено те, що він здійснював протягом 2009 року по червень 2010 року ці виплати позивачу в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність ( а. с. 11, 13).
В той же час, відповідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", "дітям війни", пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачуються замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Згідно ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Як було встановлено у судовому засіданні, ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік", призупинив на 2007 рік дію положень ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", а ЗУ " Про Державний бюджет України на 2008 рік", який вніс зміни до ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" та встановив ці виплати у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Конституційний суд України своїм рішенням № 6 рп/2007, від 09 липня 2007 року, визнав такими що не відповідають Конституції України положення Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" про призупинення дії ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Рішенням Конституційного Суду України, від 22.05. 2008 року № 10-рп/2008, у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу 1, п.п. 61, 62, 63, 66 розділу 2, п. 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ( справа щодо предмету та змісту закону "Про державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним) положення п. п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Тобто, Конституційний суд України, як суд, що має право на тлумачення та застосування Законів України, двічі підряд підтвердив неконституційність положень ЗУ "Про державний бюджет" на відповідний рік, що звужували права соціальної категорії "дітей війни".
Не дивлячись на це, у 2009 році, відповідач виплачує позивачу підвищення до пенсії як "дитині війни" виходячи з розміру 10 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, тобто в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік"( а. с. 11).
Суд вважає такі виплати не правомірними виходячи з наступного.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" призупинено не було.
Відповідно ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та ст. 52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", розміри державних соціальних гарантій на 2009 та 2010 рік встановлюються відповідними законами та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.
Законом який напряму встановлює доплату до пенсії категорії громадян "дітей війни" є Закон України "Про соціальний захист дітей війни".
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка, Сумської області повинно було виплачувати позивачу у 2009 та 2010 році підвищення до пенсії як "дитині війни" у розмірі встановленому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", тобто з підвищенням на 30 % відсотків мінімальної пенсії за віком.
Дійшовши цього висновку суд виходить з наступного.
Відповідно ст. ст. 55, 64 Конституції України, кожному громадянину гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право на звернення до суду за захистом порушених прав, відмова від права на звернення до суду є не дійсною та забороняється відмова в розгляді та вирішенні цивільних справ з мотивів неповноти неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Таким чином, доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни не можуть бути підставою для їх не здійснення або відмови в задоволенні позову.
Крім того, безпідставними суд вважає посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначеної доплати до пенсії, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань які встановлені ст. 46 Конституції України та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Не заслуговують на увагу і доводи відповідача щодо невизначеності на законодавчому рівні питання відносно органу на який покладено обов'язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам які мають статус "дітей війни".
Пенсійний Фонд України діє у відповідності до положення "Про пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення чи перерахунок пенсії приймаються районними (міськими) управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, прямий обов'язок по нарахуванні та виплаті доплати до пенсії позивачу, передбачений ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" покладений саме на Управління Пенсійного фонду України у м. Шостка Сумської області, тобто за місцем проживання позивача.
Щодо доводів відповідача стосовно відсутності підстав для застосування до спірних правовідносин ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" то суд зазначає наступне. Сторони не заперечують того, що позивач, відповідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами передбаченими ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір чи встановлював інший розмір немає.
З огляду на викладене, суд вважає не обгрунтованими доводи відповідача щодо застосування положення ч.3 ст. 28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз.1 ч.1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій призначених за цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст. 64 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Таким чином, виходячи з змісту позову, суд вважає що дії відповідача по не нарахуванню та не виплаті позивачу підвищення до пенсії як "дитині війни" з 01.01. 2009 року по 31.12. 2009 року та з 01.01.2010 року по 01.07.2010 року приписів ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не відповідали діючому законодавству та на відповідача повинен бути покладений обов'язок по перерахуванню та проведенню позивачу відповідних виплат підвищення до пенсії як "дитині війни" за періоди з 01.01. 2009 року по 31.12. 2009 року та з 01.01.2010 року по 01.07.2010 року.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ст. 88 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 3, 10, 11, 30, 60, 88, 212- 215 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області здійснити перерахунок пенсії "дитині війни" ОСОБА_1 з підвищенням її до 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру встановленого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за 2009 рік, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та за 2010 рік з 01 січня 2010 року по 01 липня 2010 року, з урахуванням раніше проведених їй виплат як "дитині війни" за 2009 - 2010 роки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України 8 грн. 50 коп. судового збору і з Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Сумської області через Шосткинський міськрайсуд шляхом подання протягом 10 днів з дня його проголошення апеляційної скарги, а особам, які не були присутніми під час проголошення рішення суду, протягом цього строку з дня отримання копії рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
У разі оскарження рішення, якщо воно не було скасованим, воно набирає законної сили після перегляду справи апеляційним судом.
Рішення у повному обсязі виготовлене 21.08.10 року.
Суддя: В.О.Сінгур