Судове рішення #10589470

                                                                                                                               Справа № 2-1664/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

21 липня 2010 року

Червоногвардійський районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:

головуючого судді     Брезнікова О.В.

при секретарі                                         Шуляк В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Макіївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вимог ч.3 ст. 67  цього ж Закону, вказуючи на те, що він має статус учасника ЛПА на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом 3 групи по захворюванню, пов’язаному з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і одержує пенсію по інвалідності в управлінні Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки. Позивач у березні 2010 року звернувся до відповідача з приводу призначення йому пенсії по інвалідності відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», крім цього ним ще було написано заяву встановленої форми про призначення пенсії по інвалідності. Йому було призначено пенсію, але з порушенням вимог ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач звертався до відповідача повторно, вже в квітні 2010 року з цього ж приводу, але йому було відмовлено. Відповідач роз’яснив, що мінімальні державні пенсії для осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, визначені Постановами КМУ та пенсія відповідачу призначена правильно та відповідає діючому законодавству. Також було роз’яснено право оскаржити дане рішення управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки у судовому порядку.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» с 01.01.2008 року внесені зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року № 10-рп вказані зміни признані неконституційними та на момент подання позову діє Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в старій редакції. Саме тому вважає дії відповідача незаконними.

З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, який відповідно до його преамбули, визначає принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахування та виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що зміни умов та норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування змінюються виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Право громадян України на отримання пенсіонних виплат визначено статтею 8 Закону. Абзацом першим пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у випадку, коли особа має право на отримання пенсії в тому числі відповідно і до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається одна пенсія за його вибором.

Відповідно до ст. 49  Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» максимальний розмір пенсії не може бути більше 12 мінімальних пенсій за віком, що встановлений абзацом першим ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає мінімальний розмір пенсії для інвалідів 3 групи, для яких, встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою та не може бути нижчою ніж шести мінімальних пенсій за віком. У статтях 49 та 54 річ йдеться про мінімальні пенсії за віком, розмір якої і повинен визначатися одним і тим же Законом.

Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлює, що мінімальний розмір пенсії за віком визначається виключно цим Законом та відповідно до вимог п.1 ст.28 мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Права та свободи людини і громадянина, що закріплені Конституцією України не є вичерпними. При прийнятті нових законів України чи внесенні змін до чинного законодавства України не допустимо звуження змісту чи об’єму існуючих прав та свобод.

Тому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки неправомірними, зобов’язати відповідача здійснити перерахунок державної пенсії, як учаснику ЛПА на Чорнобильській АЕС    категорії, інваліду 3 групи з 25.03.2010 р. у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку шести прожиткових мінімумів  для осіб, що втратили працездатність з урахуванням вимог ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», також просить зобов’язати відповідача провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду спричинену здоров’ю з 25.03.2010 р., відповідно до ст..50 цього ж Закону із розрахунку 50% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з урахуванням вимог ч.3 ст.67 цього ж Закону.

Судом по даній справі було отримано письмову заяву від представника позивача ОСОБА_2, що діє на підставі нотаріально завіреної довіреності і має такі ж права та обов’язки що й позивач, в якій просить суд винести рішення за відсутністю представника позивача, наполягає на позовних вимогах у повному обсязі.

Відповідач до судового засідання не з’явився, про дату та місце судового розгляду повідомлявся в порядку, встановленому законодавством, про причини неявки суд не повідомляв, у зв’язку з чим суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності, за наявними у справі доказами, та постановити заочне рішення у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 віднесений до осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 та згідно посвідчення позивачу від 07.09.1998 р. встановлено третю групу інвалідності безстроково.

Відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який на виконання наданих повноважень, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій, інших соціальних виплат, які згідно  р. у відповідності до із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок основної та додаткової пенсій, виходячи з ч.4 ст.54 та ст.50 з Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із урахуванням вимог ч.3 ст.67 цього ж Закону. Відповідач надав відмову, запропонувавши у разі незгоди з таким рішенням, оскаржити його в органах Пенсійного фонду або у судовому порядку.

З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, який відповідно до його преамбули, визначає принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахування та виплати пенсій.

 Абзацем другим преамбули Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що зміни умов та норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування змінюються виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 Закону України № 1058-4 передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначено статтею 8 Закону України № 1058-4.

Право вибору пенсійних виплат передбачене ст.10 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» належить особі, яка має право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв’язку зі втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсій за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один із видів довічної пенсії за її вибором.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема соціального захисту потерпілого закріплені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 р. із змінами та доповненнями оскільки відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя та здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права.

Розділ 8 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частина 4 ст.54 Закону України  «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком, приписи зазначеної норми співпадають з приписами п.4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.1997 р. № 523 ( з наступними змінами та доповненнями).

Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зазначено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, вказаного Законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону а також розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, але не може бути меншим.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 р. № 966-14.

Частиною 3 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлюють нижчі розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, а також розмірі щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-hg/2008 визнані неконституційними серед іншого і положення п. 28 р. 11 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення деяких змін до законодавчих актів України» № 107-У1, яким з січня 2008 року були внесені зміни до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також до ст.ст. 50, 54.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що за Законом про Держбюджет на 2008 рік можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію, скасовувати їх, якщо це не  створює протиріччя у законодавстві , і як наслідок не скасовує та не обмежує права та свободи людини та громадянина.

У п.6 рішення Конституційного Суду України зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення деяких змін до законодавчих актів України» № 107-У1, визнаних неконституційними.

Враховуючи вищевикладене, суд при розгляді і вирішенні даного спору застосовує норми Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та вважає дії відповідача щодо виплати пенсій позивачу (основна державна та додаткова пенсії) у розмірах менших від 6 мінімальних пенсій за віком є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам частини 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому необхідно визнати неправомірними дії відповідача у відмові в перерахуванні пенсій по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54, та п. 3 ст. 67 Закону України  «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратила працездатність та зобов’язати відповідача провести позивачу перерахування пенсій по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54, та п. 3 ст. 67 Закону України  «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25.03.2010 року із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 50% мінімальних пенсій за віком у відповідності до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».      

На підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 р., Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 р.

ВИРІШИВ

Задовольнити позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки про перерахунок пенсії відповідно до ст.ст.50,54 та п.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки у відмові в перерахуванні пенсії ( основної державної та додаткової пенсій) по інвалідності.

                Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки провести ОСОБА_1 перерахування пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50, 54, та п. 3 ст. 67 Закону України  «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25.03.2010 року із розрахунку шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії заподіяну здоров’ю , в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст. 54 Закону України  «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».    

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга на  рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

 

Суддя: /підпис/

з оригіналом згідно

Суддя:

 

  • Номер: 22-ц/818/2814/22
  • Опис: а/скарга у справі за скаргою Подвезька Антона Віталійовича на дії держаного виконавця Шевченківського відділу державної виконавчої слуєби в місті Харкові Східного міжрегіонального управління юстиці (м.Харків)
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-1664/10
  • Суд: Харківський апеляційний суд
  • Суддя: Березніков Олександр Володимирович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.01.2022
  • Дата етапу: 10.01.2022
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація