Судове рішення #10582394

                                                             

                                                                                                          справа №2а-1242/10/0308

                                                                                                                     

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

16 квітня 2010 року                                                                                                     м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді                                          Ковтуненка В.В.,

при секретарі                           Педич Ю.С.,

з участю позивача                       ОСОБА_1,

      представника відповідача               Медведюка А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луцьк адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинської області про визнання протиправною відмову та зобов’язання провести перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 у лютому 2010 року звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинської області про визнання протиправною відмову та зобов’язання провести перерахунок пенсії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що він являється потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить посвідчення від 04.01.1997 року НОМЕР_1 видане Волинською обладміністрацією. Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ст. 51 передбачена додаткова пенсія особам віднесеним до категорії – 3 в розмірі 25 %  мінімальної пенсії за віком. З 22.05. 2006 року обчислення пенсії та підвищень, пeредбачених зокрема Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється відповідно до Постанови КМУ від 28.05.2008 року  № 530 " Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" п.4 цієї постанови передбачено, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров’ю, виплачується, особам, які належать до третьої категорії в розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які  втратили працездатність. Він звернувся до відповідача з заявою, щодо проведення перерахунку пенсії, як особі, яка відноситься до категорії 3 ЧАEC  і розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком. 28.09.2009 року отримав відмову в задоволенні вимог. Вважає, відмову в перерахунку пенсії, як особі, яка постраждала від наслідків аварії на ЧАEC, щомісячної додаткової пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» противоправною і такою, що суперечить Конституції України та Законом України.  Просить суд визнати дії відповідача про відмову нарахувати пенсію, як особі, яка постраждала від наслідків аварії на ЧАЕС, категорія-3 неправомірними, стягнути на його користь з відповідача невиплачену пенсію з моменту звернення до відповідача та зобов’язати відповідача призначити йому пенсію відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та проводити виплату у вказаному розмірі до наступного перерахунку відповідно до ст. 67 вищевказаного Закону.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги повністю  та пояснив, що він має статус постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, однак відповідач безпідставно  не нараховує та не виплачує йому додаткову пенсію у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, яка передбачена статтею 51 Закону.

Представник відповідача в судовому засіданні заявлений позов не визнав та пояснив, що позивач додаткова пенсія виплачується в розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком, який було встановлено відповідним Законом України.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази,  приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону йому надано статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таких обставин сторони не заперечують. Крім того, що  обставини  підтверджуються  посвідченням від 04.01.1997 року НОМЕР_1, виданого ОСОБА_1 Волинською облдержадміністрацією (а.с. 22).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

    Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХII.  

          Відповідно до ч.2 ст. 51 Закону № 796-ХII особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст. 67  Закону № 796-ХII  конкретні розміри всіх доплат,  пенсій і компенсацій підвищуються  Кабінетом  Міністрів  України  відповідно  до  зміни  індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Крім   індексації  пенсії,  яка  здійснюється  відповідно  до законодавства  про індексацію грошових доходів населення,  у разі, якщо величина середньої  заробітної  плати  в  Україні  за  даними спеціально  уповноваженого  центрального органу виконавчої влади в галузі статистики за минулий рік зросла,  то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку,  встановленому частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове  державне пенсійне  страхування" ( 1058-15  ). { Статтю 67 доповнено частиною другою згідно із Законом N 231-V ( 231-16  ) від 05.10.2006 }Максимальний  розмір  пенсій, призначених відповідно до цього Закону  (з  урахуванням  надбавок,  підвищень,  додаткових пенсій, цільової грошової  допомоги,  пенсії  за  особливі  заслуги  перед Україною  та інших доплат до пенсій,  встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять  мінімальних  розмірів  пенсії  за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове  державне  пенсійне  страхування"
(   1058-15   ).    Статтю  67 доповнено частиною третьою згідно із Законом  N  231-V   (  231-16   )  від 05.10.2006; в редакції Закону N   107-VI (   107-17    ) від   28.12.2007   -  зміну  визнано неконституційною  згідно   з   Рішенням   Конституційного   Суду N 10-рп/2008 ( v010p710-08  ) від 22.05.2008 }.

    Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема в статтю 51 Закону, яка була викладена в новій редакції, за якою  додаткова пенсія виплачується в розмірі 10 відсотків мінімальної пенсії за віком.

 Рішенням Конституційний Суд України від 22.05.2008 року № 10-рп'2008 визнав неконституційними окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема положення підпунктів 1-6 пункту 19 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-УІ. Визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4. 6-8, 10-18. підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та •про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1, щодо виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 15.09.2009 року по 31.12.2009 року підлягає задоволенню, оскільки ст. 51 Закону, що в новій редакції,  передбачено виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здорова»ю  у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачу застосуванню підлягає ч. 2 ст. 51 та ст. 67 Закону № 796-ХII, а не Постанова КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», чи Постанова КМУ від 18.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», на які в своїх поясненнях посилається відповідач, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.

З вимог ст. 51 Закону № 796-ХII випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

За чинним законодавством України розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає, а тому при визначенні розміру пенсії позивачу застосуванню підлягає ч. 1 ст. 28  вказано закону, якою передбачено розмір мінімальної пенсії за віком, не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 51 та 67 Закону № 796-ХII.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону № 796-ХII, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії, та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, такий перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, виходячи з даної норми, яка є імперативною і свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Враховуючи, що позивачеві слід визначати пенсію виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсі за віком, а тому за таких обставин суд приходить до висновку щодо протиправності відмови відповідачем у перерахунку пенсії у разі встановлення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Розміри державних соціальних гарантій на 2008 та 2009 роки, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік » установлено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було встановлено мінімальний розмір пенсії за віком з  1 липня у розмірі 482 грн, з 1 жовтня у розмірі 498 гривень, який підлягає застосуванню щодо проведення перерахунку пенсій та невиплати недонарахованої суми пенсії.

На підставі викладеного та керуючись ч. 2 ст.11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд приходить до висновку за необхідне визнати дії Головного УПФУ у Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії в розмірі  визначеному законом та додаткової пенсії в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч. 2 ст. 51 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» незаконними та зобов’язати Головне УПФУ у  Волинській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі визначеному законом та додатково пенсії в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 51 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести виплату недоплаченої пенсії з  15 вересня 2009року .

      Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головне УПФУ у Волинській області провести перерахунок пенсії з 15.09.2009 року підлягає задоволенню з наступних підстав.

    Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до Головного УПФ  у Волинській області 15 вересня 2009 року (а.с. 21), оскільки нарахування йому пенсії відповідно до положень ст. ст. 51, 67 Закону № 796-ХII необхідно проводити з дати звернення до Головного УПФ  у Волинській області, а тому за таких обставин ця позовна вимога підлягає до задоволення.

Щодо оскарження постанови, то Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами» внесено зміни до ч.1 ст. 15 ЦПК України, якою передбачено, що суди розглядають в порядку  цивільного судочинства справи щодо спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг,  допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них, а тому за таких обставин постанова підлягає оскарженню в апеляційному порядку до апеляційного суду Волинської області.

Керуючись Конституцією України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. ст. 158 - 164 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити повністю.

Визнати дії Головного Управління Пенсійного Фонду України у Волинській області щодо не нарахування та не виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 за період часу з 15 вересня 200 року по 31.12.2009 року - незаконними.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Волинській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з дня звернення із заявою з вересня 2009 року додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням вже виплачених сум, та послідуючим перерахунком розміру вказаної пенсії в зв'язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. ст. 51, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження або після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду Волинської області або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя                     В.В. Ковтуненко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація