Справа № 22ц-12414/10 Головуючий у 1 інстанції: Ладе В.Р.
Категорія: 24 Доповідач: Соломаха Л.І.
_____________________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого-судді Пономарьової О.М.
суддів Соломахи Л.І., Бондаренко Л.І.
при секретарі Голубцові А.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі Виробничої одиниці «Амвросіївкатепломережа» про зобов’язання надати технічні умови відключення від мережі центрального опалення з апеляційною скаргою відповідача – Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» на рішення Амвросіївського районного суду Донецької області від 19 квітня 2010 року , -
В С Т А Н О В И В:
26 березня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суд з позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (далі ОКП «Донецьктеплокомуненерго») про зобов’язання надати технічні умови відключення від мережі центрального опалення.
Зазначав, що є власником квартири АДРЕСА_1.
В 2009 році він звернувся до комісії Амвросіїівської міської ради з розгляду питань щодо відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Зазначена комісія при розгляді його заяви 14 вересня 2009 року дала згоду на відключення його квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі ЦО та ГВП) за певних умов, зокрема:
- отримання технічних умов ВО «Амвросіївкатепломережа»;
- замовлення проекту індивідуального теплопостачання та відключення від мережі централізованого опалення;
- погодження проектної документації з організаціями, які видали технічні умови;
- забезпечення температурного режиму в приміщенні не нижче 18єС або виконання теплоізоляції огороджувальних конструкцій, які відділяють приміщення квартири від сусідньої квартири;
- приймати участь у витратах, пов’язаних з проектуванням балансування будинку та виконанню робіт згідно розробленої документації.
16 березня 2010 року він звернувся до ВО «Амвросіївкатепломережа» з заявою про надання йому технічних умов на відключення його квартири від мереж ЦО та ГВП, на що отримав відмову.
Вважаючи відмову ВО «Амвросіївкатепломережа», яка є структурним підрозділом ОКП «Донецьктеплокомуненерго», в видачі йому технічних умов на відключення його квартири від мереж ЦО та ГВП незаконною, просив зобов’язати ОКП «Донецьктеплокомуненерго» в особі його ВО «Амвросіївкатепломережа» надати йому технічні умови на відключення його квартири від мереж ЦО та ГВП згідно рішення комісії Амвросіїівської міської ради з розгляду питань щодо відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 14 вересня 2009 року (а.с. 3-4).
Рішенням Амвросіївського районного суду Донецької області від 19 квітня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені. Зобов’язано ОКП «Донецьктеплокомуненерго» в особі ВО «Амвросіївкатепломережа» надати ОСОБА_1 технічні умови відключення від мереж централізованого опалення належної йому на праві власності квартири АДРЕСА_1 (а.с. 19-20).
В апеляційній скарзі відповідач – ОКП «Донецьктеплокомуненерго», посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
Зазначає, що при задоволенні позову судом не враховано, що відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється лише за умови відключення всього будинку. Можливість відключення окремої квартири (приміщення) виключена.
Відповідач не має законних підстав для надання технічних умов на відключення квартири позивача від централізованого опалення, оскільки позивачем не дотримані вимоги п.п. 2.1.- 2.2. Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.
Крім того, відключення окремих квартир по стояку призведе до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки і, як наслідок цього, незадовільне опалення будинку, що завдасть шкоди правам власників інших квартир багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
В судове засідання апеляційного суду представник відповідача – ОКП «Донецьктеплокомуненерго» не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином .
Позивач ОСОБА_1 проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши матеріали цивільної справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення з наступних причин:
При розгляді справи суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 та є споживачем послуг з централізованого опалення, які виробляє відповідач в особі ВО «Амвросіївкатепломережа».
Рішенням комісії з розгляду питань щодо відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 14 вересня 2009 року позивачу було дозволено відключення окремого приміщення житлового будинку, а саме, квартири АДРЕСА_1, від мереж ЦО та ГВП за певних умов, зокрема, отримання технічних умов ВО «Амвросіївкатепломережа» (а.с. 6).
За отриманням технічних умов ОСОБА_1 16 березня 2010 року звернувся до відповідача (а.с. 7) і отримав листа № 261 від 18 березня 2010 року за підписом директора ВО «Амвросіївкатепломережа», згідно якого ВО «Амвросіївкатепломережа» вважає неможливим видати технічні умови. При цьому ВО «Амвросіївкатепломережа» посилається на те, що відключення окремої квартири багатоквартирного будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води згідно п. 25 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 1268 від 31 жовтня 2007 року), та «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року (із змінами, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169), можливо у разі, коли рішення про відключення підтримують всі власники приміщень в жилому будинку, тобто житловий будинок відключається повністю.
Крім того, в листі зазначено, що згідно п. 26 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання. Схеми теплопостачання Амвросіївського району і м. Амвросіївки не розроблені та не затверджені (а.с. 8).
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що споживач має право відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення. «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого опалення» не передбачено право та /або можливість теплопостачальної організації або інших постачальників комунальних послуг відмовити споживачу в наданні технічних умов на відключення від мереж ЦО та ГВП. Підстави, на які посилається відповідач, відмовляючи у наданні технічних умов, могли б бути підставами для відмови в наданні дозволу на відключення від мереж ЦО та ГВП, а не відмови в отриманні технічних умов, але ж позивач вже отримав дозвіл на відключення від мереж ЦО та ГВП, який наданий уповноваженим на це колегіальним органом – комісією, створеною органом місцевого самоврядування, до складу якої входить і представник організації з теплопостачання, тобто представник відповідача.
Проте з таким висновком суду погодитися не можливо.
Згідно із ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правилами), які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Відповідно до п. 26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Згідно з п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
«Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за № 1478/11758, встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Відповідно з п. 2.1 Порядку Комісія вирішує питання відключення від мереж централізованого опалення житлового будинку (будинків), а не окремої квартири . У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку .
З матеріалів справи встановлено, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1. Рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії від 14 вересня 2009 року позивачу дозволено відключити належну йому квартиру від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води за умови, зокрема, отримання технічних умов Виробничої одиниці «Амвросіївкатепломережа».
Позивач визнає, що в багатоквартирному будинку, в якому розташована належна йому квартира, відключитися від системи централізованого опалення бажають не всі власники (наймачі) квартир.
Суд першої інстанції на зазначені вище положення закону та обставини справи уваги не звернув, не врахував, що відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води можливе лише в тому разі, коли таке рішення підтримують усі власники й наймачі квартир багатоквартирного будинку, а технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування схемою теплопостачання, тоді як схема теплопостачання м. Амвросіївка не розроблена. Суд не врахував, що об'єктом відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води по цій справі є не весь багатоквартирний будинок, а лише квартира позивача, що знаходиться в цьому будинку. Суд не врахував і умову, за наявності якої комісія дозволила відключити квартиру від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, і дійшов помилкового висновку про те, що за наявності такого рішення відповідач зобов'язаний видати позивачу технічні умови на відключення його квартири від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 309 ЦПК України неправильне застосування норм матеріального права є підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення.
Враховуючи зазначене рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову позивачу у задоволенні позову.
Керуючись ст. 307, ст. 309, ст. 314, ст. 316 ЦПК України, Апеляційний суд Донецької області, -
В И Р І Ш И В:
Апеляційну скаргу Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» задовольнити .
Рішення Амвросіївського районного суду Донецької області від 19 квітня 2010 року скасувати та ухвалити нове.
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про зобов’язання надати технічні умови відключення від мережі центрального опалення м. Амвросіївки Донецької області належної йому на праві власності квартири АДРЕСА_1.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.
Рішення може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів безпосередньо до С удової палати з розгляду цивільних справ Верховного Суду України, який до 01 листопада 2010 року здійснює повноваження Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий: О.М. Пономарьова
Судді: Л.І. Соломаха
Л.І. Бондаренко