Судове рішення #10581442

Справа № 22ц-12995                   Головуючий  у 1 інстанції Мєлєшак О.В.  

Категорія 32                                 Доповідач Червинська М.Є.

__________________________________________________________________  

У х в а л а

Іменем України

11 серпня 2010 року                                       Апеляційний суд Донецької області в складі

                                                                          Головуючої: Червинської М.Є.

                                                                          Суддів: Лісового О.О., Новосядлої В.М.

При секретарі Гришай О.В.

         Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за апеляційною скаргою  відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Авдіївка на рішення Авдіївського міського суду Донецької області від 26 травня 2010 року за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Авдіївка, орендне підприємство «Шахта імені О.Ф. Засядько» про відшкодування моральної шкоди,

                                                          Встановив:

      Рішенням Авдіївського міського суду Донецької області від 26 травня 2010 року з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Авдіївка на користь ОСОБА_1 на відшкодування моральної шкоди стягнуто 10000 гривень.

    В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду, ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що висновки суду першої інстанції не ґрунтуються на нормах матеріального права, не відповідають доказам по справі.

    Судом першої інстанції встановлено, що позивач тривалий час працював у вугільній промисловості на шахті імені А.Ф. Засядько,  в зв"язку із роботою у шкідливих умовах праці отримав професійне захворювання, висновком МСЕК від 22.07.2004 року йому вперше було встановлено 40 % втрати працездатності. Суд вважав, що за законом позивач має право на відшкодування моральної шкоди, таку страхову суму йому повинно виплатити відділення виконавчої дирекції, тому стягнув на користь позивача на відшкодування моральної шкоди 10000 гривень.

    В судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги, позивач, представник третьої особи просили скаргу відхилити.

    Заслухавши доповідача, доводи представника відповідача, позивача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав:

    Відповідно до ч. 1 ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Апеляційний суд вважає, що рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновки суду не спростовують.

      Судом першої інстанції встановлено, що позивач тривалий час працював у вугільний промисловості, отримав професійне захворювання, вперше висновком МСЕК від 22 липня 2004 року йому було встановлено 40% втрати працездатності в зв"язку із професійним захворюванням.

       Задовольняючи позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку, що право позивача на зазначену страхову виплату виникло з часу встановлення йому МСЕК стійкої втрати працездатності, діючим на час виникнення правовідносин законодавством був передбачений обов"язок Фонду сплатити моральну шкоду потерпілому.

      Доводи апеляційної скарги відповідача щодо неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права неспроможні. Положення ст. ст. 21, 28, 34 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" в редакції, що діяла до прийняття Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та Закону України "Про Державний бюджет  України на 2007 рік" та змін до Закону, передбачали обов"язок Фонду провести потерпілому страхову виплату за моральну шкоду за наявності факту заподіяння йому такої шкоди.

     За змістом ст. ст. 21, 28, 30, 34, 35 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" право на отримання потерпілим страхових виплат у разі настання стійкої втрати працездатності, у тому числі виплати за моральну шкоду, виникає в особи з дня встановлення їй такої стійкої втрати працездатності вперше висновком МСЕК.

       Позивачу була вперше встановлена стійка втрата працездатності 22.07.2004 року, таким чином, право на відшкодування моральної шкоди виникло у позивача ще до набрання чинності як Законом України  "Про Державний бюджет України на 2006 рік", так і Законом України "Про Державний бюджет на 2007 рік" та внесення змін до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

       Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи.

       Норми Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачали відшкодування моральної шкоди  застрахованим особам  як страхову виплату,  тому покладення на відділення Фонду обов"язку по сплаті  такої страхової виплати не є цивільною відповідальністю зазначеного органу.

     За таких обставин суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про те, що позивач має право на відшкодування моральної шкоди, розмір моральної шкоди визначений судом на підставі здобутих по справі доказів, доводи апеляційної скарги відповідача висновки суду не спростовують.

   

             Керуючись ст.ст. 307, 308 ЦПК України, апеляційний суд

                                                               ухвалив:

Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Авдіївки відхилити.

 Рішення Авдіївського міського суду Донецької області від 26 травня 2010 року залишити без змін.

Ухвала  набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуюча:

Судді:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація