Судове рішення #10576349

                                                                                                                      справа № 2-4375/10

   РІШЕННЯ

                                ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

22 червня 2010 року     м. Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді      Ковтуненка В.В.,

при секретарі      Педич Ю.С..

з участю позивача      ОСОБА_1.

представника відповідача     Крам A.C..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку (далі УПФУ в м. Луцьку) про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФУ в м. Луцьку про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання провести перерахунок пенсії, в обгрунтування заявленого позову посилається на те, що 15 жовтня 2009 року звернувся до УПФ в м. Луцьку із заявою щодо перерахунку призначеної пенсії за віком із врахуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік. УПФ в м. Луцьку листом від 24.03.2010 року за № 70/Г-1 повідомило його, що такий перерахунок можливий відповідно до підпункту 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року за № 530 тільки із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.), а не аналогічного показника за 2008 рік (1573,99 грн.). Вважає, що не проведення УПФ в м. Луцьку перерахунку йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.) є незаконним. Просить суд визнати відмову УПФ в м. Луцьку в проведенні йому перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.), неправомірною, зобов'язати провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.) з 01.10.2009 року, зобов'язати УПФ України в місті Луцьку виплатити недоотриману пенсію з нарахуванням компенсації втрати частини доходів за період з 01.03.2009 року, яка виникла внаслідок неправомірних дій УПФ України в місті Луцьку щодо проведення перерахунку пенсій.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлений позов з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заявлений позов не визнала та пояснила, що перерахунок проведений із застосуванням показника за 2007 рік відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», просила суд  відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

 Cудом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ в м. Луцьк та отримує пенсію за віком, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 виданим  ОСОБА_1 07.03.2006 року відділом пенсійного забезпечення УПФУ в м. Луцьку (а.с. 7). 12.03.2009 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Луцьку з заявою про перерахунок пенсії  з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії та повторно  звернувся із заявою від 19.03.2010 року (а.с. 4), на що листом від 24.03.2010 року № 70/Г-1 УПФУ в м. Луцьку було відмовлено у здійсненні такого перерахунку (а.с.5).

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені та закріплені в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-1.

Відповідно до ст. 40 Закону № 1058-1 для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи положення зазначеної норми права та приймаючи до уваги, що позивач має право на здійснення перерахунку пенсії, і звернувся до відповідача із заявою 12.03.2009 року про здійснення перерахунку раніш призначеної пенсії із врахуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та враховується для обчислення пенсії за 2008 рік, наявне у позивача право є визначальним для вирішення даного спору, крім того, це право позивача гарантується Конституцією України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні здійснення перерахунку пенсії позивачу застосуванню підлягає ч.2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-1, а не Постанова КМУ від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", на яку в своїх заперечення посилається відповідач, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.

Судом не приймаються до уваги посилання відповідача на підпункт 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» щодо застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом, таким чином Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи при цьому положень цього Закону.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи те, що   УПФУ в м. Луцьку безпідставно було відмовлено ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, а тому за таких обставин суд приходить до висновку про визнання дії УПФУ в м. Луцьку щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії із врахуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та враховується для обчислення пенсії за 2008 рік незаконними та зобов'язати провести перерахунок пенсії і виплату недоплаченої пенсії з  дня звернення із заявою з березня 2009 року.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, ст. ст. 10, 57, 60, 212 - 215 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку (далі УПФУ в м. Луцьку) про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання провести перерахунок пенсії-задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік - незаконними.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, з дня звернення із заявою з березня 2009 року, з урахуванням виплачених грошових коштів.

Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного суду Волинської області, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження або після закінчення апеляційного розгляду справи.

            Суддя                                  В.В.Ковтуненко

Рішення складено в повному об»ємі

25 червня 2010 року

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація