Судове рішення #10565094

 Справа № 2-3946\10 р.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

15 липня 2010 р. суд Жовтневого району м. Харкова у складі:

головуючого судді Чижиченко Д.В.

при секретарі Бухтияровой О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до П’ятої Харківської державної нотаріальної контори про визнання додаткового строку на прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

11 червня 2010 р. до суду Жовтневого району м. Харкова із позовом звернувся ОСОБА_1 та просить суд ухвалити рішення, яким визначити позивачу додатковий строк  для прийняття спадщини в три місяця після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_2.

Позов обґрунтований тим, що  ІНФОРМАЦІЯ_1 р. в м. Харкові померла бабуся позивача ОСОБА_2, актовий запис про смерть №2923, зареєстрований Харківським міським  відділом РАЦС  25 лютого 2009 р. Заповіту померла не залишила. Після смерті останньої  відкрилася спадщина на 1\4 частину квартири АДРЕСА_1.  Мати позивача,  спадкоємиця першої черги за законом, спадщину  не прийняла,  відмовилася від неї на користь позивача. Єдиним спадкоємцем  за законом є позивач, онук померлої,  ОСОБА_1.  У травні 2010 р. позивач звернувся до П’ятої ХДНК із заявою про прийняття спадщини, однак нотаріусом  йому було відмовлено в цьому, на тій підставі, що позивачем  пропущено строк для прийняття спадщини, який відводиться законом строком  у шість місяців.  Строк прийняття спадщини  позивачем пропущений з поважних причин. Він із спадкодавцем мешкав разом в однієї квартирі, але бабуся була зареєстрована за другою адресою. ОСОБА_1 був впевнений,  що мешкаючи  разом  протягом багатьох років є підставою  прийняття спадщини.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та надала пояснення відповідно до наведеного вище. Звернулася до суду з клопотанням про розгляд цивільної справи за відсутності представника заінтересованої особи, оскільки від останнього надійшла заява про можливість розгляду справи за його відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, надав суду клопотання про можливість розгляду справи за його відсутність.

Виходячи з принципу диспозитивності цивільного судочинства, закріпленого в ст. 11 ЦПК України,  суд розглядає  цивільні справи не інакше як за зверненням  фізичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до вимог ст. 179 ЦПК України, предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують  заявлені вимоги чи заперечення  або мають  інше значення для вирішення  справи і підлягають  встановленню при ухваленні судового рішення.                                                                                                                                                          

Згідно ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх  вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61  ЦПК України.

Так в судовому засіданні були встановлені наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Законодавцем передбачено та закріплено в ст. 1268 ЦК України, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.  Спадкоємець, який постійно проживав  разом із  спадкодавцем на час  відкриття спадщини,  вважається таким, що  прийняв  спадщину, якщо  протягом  строку,  встановленого  статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Статтею 1270 ЦК України передбачено, що  для прийняття спадщини встановлюється  строк у шість місяців, який починається з часу  відкриття спадщини.

Родинний зв’язок між спадкодавцем та позивачем по справі  ОСОБА_1 підтверджується  свідоцтвом про народження  №НОМЕР_2 від 24 лютого  1970 р.,  свідоцтвом про народження №НОМЕР_1 від  19 квітня 1979 р.,  свідоцтвом про укладання шлюбу №НОМЕР_3 від 08 липня 1978 р.

Судом встановлено, що  право власності на спадкове майно, а саме на  кв. 3, б. 16 по вул.. Володарського  в м. Харкові розподілено за ОСОБА_3, ОСОБА_2,  ОСОБА_4 та ОСОБА_1 – згідно свідоцтва про право власності від 19 січня 1998 р., реєстраційний номер 6-98-108520.

 Відповідно до ст. 1220 ЦК країни, спадщина  відкривається внаслідок смерті або оголошення її померлою.   Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

 ОСОБА_2  померла  ІНФОРМАЦІЯ_1 р., актовий запис  2923, свідоцтво про смерть  від 25 лютого 2009 р., №205939.

 В судовому засіданні  встановлено, що обґрунтування позову  ОСОБА_1 підтверджується, а саме дійсно ІНФОРМАЦІЯ_1 р. в м. Харкові померла бабуся позивача ОСОБА_2, актовий запис про смерть №2923, зареєстрований Харківським міським  відділом РАЦС  25 лютого 2009 р. Заповіту померла не залишила – відповідь нотаріальної контори. Після її смерті   відкрилася спадщина на 1\4 частину квартири АДРЕСА_1.  Єдиним спадкоємцем  за законом є позивач, онук померлої,  ОСОБА_1, оскільки його мати, донька спадкодавця, відмовилася від спадшини на користь позивача. У травні 2010 р. позивач звернувся до П’ятої ХДНК із заявою про прийняття спадщини, однак нотаріусом  йому було відмовлено в цьому, на тій підставі, що позивачем  пропущено строк для прийняття спадщини, який відводиться законом строком  у шість місяців.  Строк прийняття спадщини  позивачем пропущений з поважних причин. Він із спадкодавцем мешкав разом в однієї квартирі, але бабуся була зареєстрована за другою адресою. ОСОБА_1 був впевнений,  що мешкаючи  разом  протягом багатьох років є підставою  прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкодавця, який  пропустив строк для прийняття  спадщини з поважної причини, суд може  визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття  спадщини.

Суд вважає обґрунтованим посилання позивача на поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, на які вона посилається в своєму позові.

В судовому засіданні не встановлено порушення прав та інтересів інших осіб.

Куруючись ст. ст. 1220-1223, 1254, 1262, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст.  10, 11, 212, 213, 214, 215, 224, 225, 226  ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до П’ятої Харківської державної нотаріальної контори про визнання додаткового строку на прийняття спадщини – задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини в три місяця після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_2.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк від дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження й подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

 

Суддя                                                                                   Д.В. Чижиченко

  • Номер: 6/522/358/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-3946/10
  • Суд: Приморський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Чижиченко Денис Володимирович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.04.2018
  • Дата етапу: 24.04.2018
  • Номер: 6/522/367/19
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-3946/10
  • Суд: Приморський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Чижиченко Денис Володимирович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.01.2019
  • Дата етапу: 17.04.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація