Судове рішення #10560398

справа № 2-546 /2010 рік

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


04 березня 2010 року м. Сімферополь


Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим в складі:


головуючого, судді Онищенко Т.С.,

при секретарі Ревенко-Котовської Н.Г.,


розглянувши у відкритому  судовому засіданні цивільну справу за позовом   ОСОБА_3  до територіальної громади Кольчугинської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим про визнання  права власності   в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

   Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона як спадкоємець за заповітом ОСОБА_4, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 якої залишилась спадщина у вигляді домоволодіння АДРЕСА_1, не має можливості оформити право власності на спадкове майно, внаслідок відсутності реєстрації права власності на згадане  нерухоме майно у встановленому на даний час порядку .

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Відповідач та третя особа у судове засідання не з'явились, надали суду заяви про розгляд справи за відсутністю їх представників, заперечень проти позову до суду не надходило /арк. с. 33, 35/.

Матеріалами справи та дослідженими у судовому засіданні доказами встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

18.06.1951 ОСОБА_5 і ОСОБА_4 зареєстрували законний шлюб, про що Горелівської сільською радою Бахчисарайського району Кримської області зроблено відповідний актовий запис №10 та видано свідоцтво про шлюбу / арк. с. 43/.

Від шлюбу у подружжя ОСОБА_5 і ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дитина – позивач ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 20.06.1952 (актовий запис №1) Горелівської сільською радою Бахчисарайського району Кримської області /арк. с. 44/.

01.11.1969 позивач - ОСОБА_3 зареєструвала законний шлюб з ОСОБА_8, у зв’язку з чим змінила своє дошлюбне прізвище «Хрикіна» на прізвище чоловіка – «ОСОБА_3» /арк. с. 45/.

19.02.1969 ОСОБА_5 придбав у приватну власність у радгоспу «Виноградний» переселенський жилий будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_1 з виплатою його вартості в сумі 709 крб. у розстрочку на три роки – з 01.03.1969 по 01.03.1972 /арк. с. 6/.

ОСОБА_5 за життя виплатив вартість в сумі 709 крб. придбаного домоволодіння (жилий будинок з господарськими спорудами) у повному обсязі, що підтверджується відповідною довідкою /арк. с. 7/.

Згідно з пунктом 7 Постанови Ради Міністрів Української РСР «Про пільги по переселенню» №400 від 30.08.1973, побудовані за рахунок кредитів Держбанку СРСР жилі будинки з надвірними будівлями переходить в особисту власність переселенців після погашення ними своєї частки кредиту.

Право власності ОСОБА_5 на придбане домоволодіння за його життя було визнано  зареєстровано у погосподарській книзі Кольчугинської сільської ради Сімферопольського району, відповідно до чинного на той час законодавства.

У подальшому номер домоволодіння, придбаного ОСОБА_5, по вулиці Калініна в АДРЕСА_1 /арк. с. 66/.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер спадкодавець – ОСОБА_5, про що Кольчугинською сільською радою Сімферопольського району 19.04.1976 зроблено відповідний актовий запис №9 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 /арк. с. 8/.

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 відкрилась спадщина, яка складалась з домоволодіння (жилий будинок з господарськими та побутовими спорудами), розташованого за адресою: АДРЕСА_1, право власності на яке за життя спадкодавця було визнано і зареєстровано у погосподарчій книзі сільської ради,  відповідно до діючого на той час законодавства.

Згідно зі статями 548-549 Цивільного кодексу Української РСР (що діяв на час відкриття спадщини), для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:  якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Спадкоємець за законом – ОСОБА_4, як дружина померлого,  після смерті спадкодавця – ОСОБА_5 фактично вступила в управління і володіння спадковим майном – користувалась будинком, побутовим майном тощо, оскільки проживала в ньому.

Право власності ОСОБА_4 на домоволодіння (жилий будинок з господарськими та побутовими спорудами), розташованого за адресою: АДРЕСА_1, після смерті її чоловіка ОСОБА_5 в 1984 році було визнано і зареєстровано у погосподарській книзі Кольчугинської сільської ради Сімферопольського району, відповідно до чинного на той час законодавства, про що зроблено відповідний запис у технічному паспорті на будинок /арк. с. 11/.

17.10.2002 ОСОБА_4 склала заповіт, згідно з яким усе належне їй на праві власності майно на випадок своєї смерті заповідала своїй доньці   - позивачеві ОСОБА_3. Даний заповіт посвідчено секретарем сільської ради  та зареєстровано в реєстрі за №475 і на день смерті спадкодавця не скасовувався і не змінювався /арк. с.40/.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер спадкодавець – ОСОБА_4, про що Кольчугинською сільською радою Сімферопольського району 29.10.2007 зроблено відповідний актовий запис №76 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 /арк. с. 9/.

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 відкрилась спадщина, яка складалась в т.ч. з домоволодіння (жилий будинок з господарськими та побутовими спорудами), розташованого за адресою: АДРЕСА_1, яке їй належало на праві власності в порядку спадкування за законом після смерті  ІНФОРМАЦІЯ_3 її чоловіка ОСОБА_5.

Згідно зі статтями 1216-1218, 1223, 1233, 1268-1270, 1296  Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її.  Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Як вбачається з наданої суду належним чином засвідченої копії спадкової справи №285/2008, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 з  заявою про прийняття спадщини у встановлений законом строк звернулась позивач, як спадкоємець за заповітом /арк. с. 36-37/.

Відповідно до інвентарної справи, домоволодіння АДРЕСА_1 складається з  літера «А» - жиле, літера «а» - прибудова, літера «а1» - прибудова, літера «а2» - прибудова, літера «а3» - навіс, літера «Б» - підвал, літера «В» - літня кухня, літера «в» - тамбур, літера «Г» - баня, літера «г» - тамбур,  літера «Д» - сарай, літера «Е» - сарай, літера «Ж» - гараж, літера «З» - сарай, літера «И» - сарай,  «К» - сарай, літера «М» - вбиральня , споруди та мощіння.

Літера «В» - літня кухня, літера «Г» - баня, літера «Д» - сарай, літера «Е» - сарай, літера «Ж» - гараж, літера «И» - сарай є самовільно побудованими спорудами.

Перешкодою для оформлення позивачами права власності на спадщину є те, що право власності на вказане нерухоме майно не зареєстровано за спадкодавцем ОСОБА_4 у встановленому на даний час порядку.

На підставі вищевикладеного, вивчивши матеріали справи, заслухавши позивача та її представника, оцінивши докази, суд дійшов до висновку про часткове  задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Право власності ОСОБА_4 на домоволодіння (жилий будинок з господарськими та побутовими спорудами), яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 та складається з   літера «А» - жиле, літера «а» - прибудова, літера «а1» - прибудова, літера «а2» - прибудова, літера «а3» - навіс, літера «Б» - підвал, літера «в» - тамбур, літера «г» - тамбур,  літера «З» - сарай, «К» - сарай, літера «М» - вбиральня , споруди та мощіння, після смерті її чоловіка ОСОБА_5 в 1984 році було визнано і зареєстровано у погосподарській книзі Кольчугинської сільської ради Сімферопольського району, відповідно до чинного на той час законодавства, про що зроблено відповідний запис у технічному паспорті на будинок.

Позивач, як спадкоємець за заповітом, у встановлений законом строк прийняла спадщину, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4, оскільки у встановленому законом порядку звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.

Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Таким чином, право власності позивачем в порядку спадкування за заповітом на домоволодіння, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_1 та складається з   літера «А» - жиле, літера «а» - прибудова, літера «а1» - прибудова, літера «а2» - прибудова, літера «а3» - навіс, літера «Б» - підвал, літера «в» - тамбур, літера «г» - тамбур,  літера «З» - сарай, «К» - сарай, літера «М» - вбиральня , споруди та мощіння, набуто правомірно на підставах, що встановлені законом.

Суд не визнає право власності на літера «В» - літня кухня, літера «Г» - баня, літера «Д» - сарай, літера «Е» - сарай, літера «Ж» - гараж, літера «И» - сарай, оскільки вони самовільно побудовані та час смерті спадкодавця право власності на такі самовільно побудовані споруди не було за ним визнано і зареєстровано у встановленому законом порядку.

Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями  10, 60, 212, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

1.   Позов задовольнити частково.

2.   Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності в порядку спадкування за заповітом на домоволодіння  (жилий будинок з господарськими спорудами), що розташовано за адресою: АДРЕСА_1 та складається  з  літера «А» - жиле, літера «а» - прибудова, літера «а1» - прибудова, літера «а2» - прибудова, літера «а3» - навіс, літера «Б» - підвал, літера «в» - тамбур, літера «г» - тамбур,  літера «З» - сарай, «К» - сарай, літера «М» - вбиральня , споруди та мощіння і належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 на праві приватної власності.

3.   У задоволенні решті частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим  через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим  шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому частиною 4 статті 295  Цивільного процесуального кодексу України.

Суддя                                 Онищенко Т.С.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація