донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
24.09.2007 р. справа №33/163
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: | М'ясищева А.М. |
суддів | Величко Н.Л. , Старовойтової Г.Я. |
За участю представників сторін:
від позивача – не з’явився
від прокуратури –Литвинов В.В. –посвідчення № 1246
від відповідача –Стуліков А.В. –юрист, довіреність № 210 від 17.06.2007р.
від третьої особи –Петровський Л.А. –юрисконсульт, посвідчення № 101494 від 25.11.1988р.
Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу комунального підприємства “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства” м.Святогірськ
на рішення
господарського суду Донецької області
від 12.07.2007p.
по справі № 33/163 (суддя Новікова Р.Г.)
за позовом Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора м.Краматорськ в інтересах держави в особі Маяківської сільської ради с.Маяки
до відповідача - комунального підприємства “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства” м. Святогірськ
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Національного природного парку “Святі гори” м. Святогірськ
про стягнення 15 537 грн. 00 коп.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Донецької області від 12.07.2007р. по справі № 33/163 (суддя Новікова Р.Г.) позовні вимоги Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора м. Краматорськ в інтересах держави в особі Маяківської сільської ради с. Маяки до комунального підприємства “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства” м. Святогірськ про стягнення збитків у сумі 15 537 грн. 00 коп. задоволені повністю.
Рішення суду мотивоване тим, що в акті про лісопорушення № 3 від 07.08.2006р., складеному фахівцями Національного природного парку “Святі Гори”, зазначено про знесення 03.08.2006р. без спеціального дозволу (лісорубного квитка) працівниками комунального підприємства “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства” 22 дерев породи дуб діаметрами від 13,3 до 27см, 32 дерев породи клен діаметрами від 4 до 26,5см, 1 дерева породи липа діаметром 26,2см (кв. №65 виділ №3); 3 дерев породи дуб діаметрами від 20,2 до 32,2см, 86 дерев породи клен діаметрами від 4 до 31,6см та 1 дерева породи осина діаметром 59см. на території Теплинського лісництва в кварталі № 65 виділах №3, №13, №14 поблизу с. Тетянівка Маяківської сільської ради біля лінії електроструму.
Судом встановлено, що відповідачу видавався лісорубний квиток № 14 від 21.07.2006р. на рубку на території Теплинського лісництва (квартал № 65 виділи № 3 та № 4), однак у листі № 441 від 16.11.2006р., направленого на адресу Національного природного парку “Святі Гори”, відповідачем зазначено про додаткову вирубку 145 дерев в кварталі № 65 виділах №3, №13 та №14. У зазначеному листі відповідач просить НПП “Святі гори” оформити лісорубні квитки на вже зрубані дерева.
Господарським судом не прийняті посилання відповідача на п. 26 "Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей", затверджених начальником Головдерженергонагляду Міненерго СРСР 21 грудня 1984 року, як на підставу знесення дерев без дозвільного документа, оскільки у ньому йдеться про окремі дерева, а відповідачем зрубано 145 шт.
Крім того, в порушення вимог ст.16 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” № 2456-XII від 16.06.1992р. відповідачем не надано доказів наявності рішення дирекції природного заповідника про проведення особливо термінових заходів для ліквідації наслідків аварій та стихійного лиха, в результаті яких виникає пряма загроза життю людей чи знищення заповідних природних комплексів.
Згідно розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, виконаного фахівцями НПП “Святі Гори” на підставі такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах території та об’єктів природно-заповідного фонду України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 21.04.1998р., розмір збитку, заподіяного незаконною порубкою дерев, склав 15537 грн. та відповідачем не відшкодований.
Оскаржуючи рішення суду, відповідач просить його скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки діюче законодавство передбачає відповідальність за незаконну вирубку дерев, однак його норми не зазначені прокурором в позовній заяві та судом –в рішенні. Таке порушення призвело до неправомірного залучення до справи Маяківської сільської ради в якості позивача.
Судом необґрунтовано застосовані до спірних правовідносин норми Постанови КМУ № 521 від 21.04.1998р., оскільки з лісорубних квитків вбачається, що спірна вирубка проведена в рекреаційній, а не заповідній, території НПП “Святі гори”.
При дослідженні наданих відповідачем доказів не прийнято до уваги лист № 829 від 08.12.2005р., направлений на адресу НПП “Святі гори” про необхідність розчищення від дерев та кущів території спірної вирубки.
У зв’язку з тим, що лісорубні квитки виписувалися на ім’я НПП “Святі гори”, відповідач не мав можливості впливати на включення конкретних дерев в перелік підлягаючих вирубці. Таким чином, халатність працівників НПП “Святі гори” при оформленні лісорубних квитків стала причиною юридичної незаконності вирубки спірних дерев, які необхідно дійсно зрубати з метою попередження аварій.
Господарський суд безпідставно не застосував до спірних правовідносин Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів від 21.12.1984р., пославшись, що вирубка 145 дерев не є вирубкою окремих дерев, оскільки вони знаходились на протязі меж виділів 3,13,14 квартала № 65 (на ділянці значної протяжності), що є вирубкою окремих дерев.
Визнав встановленим факт вирубки дерев 16.08.2006р. по заявленим у позові вимогам, суд не мав доказів, що вирубка відбулася саме в цей день.
Протокол огляду місця події від 16.08.2006р. має необумовлені виправлення в частині кількості та діаметру зрубаних дерев, що виключає можливість підтвердження ним акту про лісопорушення № 3 від 07.08.2006р.
Акт про лісопорушення містить вказівку на замір пнів дерев з точністю до десятих в сантиметрах, однак така точність виміру у лісовому господарстві не застосовується. Таке порушення виключає можливість встановити розмір завданої шкоди.
Зазначені в акті перевірки посадові особи служби державної охорони територій та об’єктів природно-заповідного фонду не мають права складати акти про лісопорушення, не уповноважені проводити розрахунок збитків, завданих лісопорушенням.
В.о. Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора проти апеляційної скарги заперечує, оскільки порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства встановлено відповідною перевіркою, проведеною Краматорською міжрайонною природоохоронною прокуратурою за участю фахівців Північнодонецької регіональної екологічної інспекції та НПП “Святі гори” та підтверджено поясненнями Жукова С.І., Агафонова М.А., Бондарева С.П., а також актом про лісопорушення № 3 від 07.08.2006р.
Відповідачу видавався лісорубний квиток № 14 від 21.07.2006р. на рубку на території Теплинського лісництва (квартал № 65 виділи №№ 3,4), а у листі № 441 від 16.11.2006р. відповідачем зазначено про вирубку 145 дерев в кварталі № 65 виділах №№ 3,13,14.
Посилання відповідача на наявність у нього права зносити дерева без дозвільного документа на підставі положень "Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей" є безпідставними та необґрунтованими. В п.26 Правил мова йде про окремі дерева, тоді як відповідачем зрубано 145 дерев.
Одним з обов’язків підприємств, у веденні яких знаходяться електричні мережі, розташовані у просіках, які проходять через лісові масиви, є підтримання ширини просік у розмірах, передбачених проектами будівництва електричних мереж, шляхом вирубки на просіках дерев (кущів) та іншими засобами, вирубувати в установленому порядку дерева, які ростуть зовні просік та погрожують падінням на провід або опору.
Виключень в даному випадку щодо оформлення дозвільних документів на здійснення таких дій вищевказаними Правилами не передбачено, тому вони мають відбуватися на підставі певних дозвільних документів (лісорубного квитка (ордера).
Згідно листа Слов’янського РЕС ВАТ “Донецькобленерго” № 22/10.4 від 30.01.2007р. підставами для відключення приєднаної “Здравниця” на тяговій підстанції з 4 випадків у 2006 році були дерева, які вросли в габарити повітряної смуги або гілки дерев, що впали на провода.
Лінії електромереж, розташовані на території НПП “Святі гори”, знаходяться на балансі КП “Святогірське багатогалузеве об’єднання комунального господарства” м.Стятогірськ. Таким чином, неналежне виконання відповідачем своїх обов’язків стало підставою для виникнення згаданих аварійних ситуацій.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія встановила.
НПП “Святі гори” створений за Указом Президента України № 135/97 від 13.02.1997р. на території Краснолиманського та Слов’янського районів Донецької області. В постійне користування Парку надані землі Святогірського та Теплинського лісництв.
Стаття 16 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” встановлює, що в разі термінової необхідності за клопотанням науково-технічної ради природного заповідника з дозволу центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на території природного заповідника можуть проводитися заходи, спрямовані на охорону природних комплексів, ліквідацію наслідків аварій, стихійного лиха та в інших цілях, не передбачені Проектом організації території природного заповідника та охорони його природних комплексів.
Для ліквідації наслідків аварій та стихійного лиха, в результаті яких виникає пряма загроза життю людей чи знищення заповідних природних комплексів, особливо термінові заходи здійснюються за рішенням дирекції природного заповідника.
КП “Святогірське БОКГ” звернулося до директора НПП “Святі гори” з листом № 829 від 08.12.2005р. з клопотанням надати допомогу в розчищенні існуючої ЛЕП-10кв від РП-2 до водозабірного комплексу с. Сидорове з вирубкою кущів та деяких дерев.
На підставі матеріалів відведення та погодження плану № 7, № 21-3717 від 26.06.2006р. Теплинському ПНДВ видано лісорубний квиток № 14 від 21.07.2006р., згідно якого способом рубки дерев визначено “інша рубка” на ділянці –просіка під лінією електропередач, також визначено номер кварталу –64, номер виділу –3, 4.
Як вбачається з матеріалів справи, начальником Теплинського ПНДВ НПП “Святі гори” Жуковим С.І. 07.08.2006р. складено акт № 3 про виявлене 04.08.2006р. лісопорушення, а саме незаконна порубка лісу у кварталі № 65 виділи №№ 3,13,14 Теплинського ПНДВ. Лісопорушення скоєно 03.08.2006р. робітниками Святогірського БОКГ під керівництвом головного енергетика.
Крім того, перевіряючим зроблено розрахунок збитків по факту незаконної рубки від 17.08.2006р., згідно якого їх сума складає 15 537 грн. 00 коп.
Помічником Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора оглянуте місце події в присутності начальника Теплинського ПННО НПП “Святі гори”, державного інспектора Святогірської РЕІ та понятих. За наслідками перевірки складено протокол огляду місця події б/н від 16.08.2006р. про те, що в перевіреному лісовому масиві (квартал № 65, виділ 3), розташованому біля лінії електропередач, на відстані 4-4,5м від лінії електропередач виявлені зрубані дерева до рівня зупинення росту, а саме 22 дерева породи дуб, 32 дерева породи клен та 1 дерево породи липа; виділи №№ 13,14 розташовані на відстані 300-330м. від водозабірного комплексу с.Тетянівка Слов’янського району, на протязі лінії електропередач, загальною довжиною 130-150м., кількість зрубаних дерев до ступеню росту складає породи дуб – 3, клен –83, та одне дерево породи осина.
Листом № 441 від 16.11.2006р. відповідач повідомив НПП “Святі гори” про вирубку ним 145 дерев в кварталі № 65 відділах 3,13,14 у зв’язку з аварійною ситуацією та просив на підставі п. 26 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів” оформити вирубку у встановленому порядку шляхом видачі лісорубного квитка.
Пунктом 2 Правил рубок, пов’язаних з веденням лісового господарства, та інших рубок, затверджених Постановою КМУ від 16.05.1996р. № 535 визначено, що рубки, пов'язані з веденням лісового господарства, та інші рубки (не пов'язані з веденням лісового господарства) здійснюються за спеціальним дозволом - лісорубним квитком.
Інші рубки проводяться з метою розчистки лісових площ під будівництво гідровузлів, трубопроводів, шляхів, видобування корисних копалин, прокладання кабелю та інших комунікацій, здійснення інших робіт, не пов'язаних з веденням лісового господарства.
Згідно із статтею 69 Лісового кодексу спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток). Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.
Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами.
Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Статтею 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації як правило в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Згідно розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, виконаного фахівцями Національного природного парку “Святі Гори” на підставі такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах території та об’єктів природно-заповідного фонду України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №521 від 21.04.1998р., розмір збитку, заподіяного незаконною порубкою дерев, склав 15537грн. та до цього часу відповідачем не сплачений.
Пунктом 26 "Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей", затверджених начальником Головдерженергонагляду Міненерго СРСР 21 грудня 1984 року надано право підприємствам, у веденні яких знаходяться електричні мережі, для запобігання аварій та ліквідації їх наслідків на лініях електропередач вирубувати окремі дерева в лісових масивах та лісозахисних смугах з наступним оформленням лісорубних квитків (ордерів) в установленому порядку.
Оскільки мова в вищенаведених Правилах йде про окремі дерева, а не таку значну їх кількість (145 шт.), тому господарський суд дійшов вірного висновку про те, що виключень в такому випадку щодо оформлення дозвільних документів на здійснення цих дій відповідачем вищевказаними Правилами не передбачено, а його посилання на наявність права зносити дерева без дозвільного документа на підставі положень "Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей", затверджених начальником Головдерженергонагляду Міненерго СРСР 21 грудня 1984 року є помилковими.
Статтею 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, з огляду на наведене, господарський суд дійшов обґрунтованого висновку, що факт завдання збитків є доведеним в сумі 15 537 грн. 00 коп., а позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Посилання скаржника на факт звернення з листом № 829 від 08.12.2005р. КП “Святогірське БОКГ” до НПП “Святі гори” з клопотанням надати допомогу в розчищенні існуючої ЛЕП-10кв від РП-2 до водозабірного комплексу с. Сидорове з вирубкою кущів та деяких дерев обґрунтовано не прийнято судом до уваги, оскільки не звільняє відповідача від оформлення дозвільних документів.
Крім того, неможливість виконати вимоги Правил рубки, пов’язаних з веденням лісового господарства, затверджених Постановою КМУ № 535 від 16.05.1996р., у зв’язку з халатністю робітників НПП “Святі гори” при оформленні лісорубного квитка недоведена скаржником, а він мав достатньо можливостей для перевірки лісосмуги та заявлення точної кількості дерев для видачі лісорубного квитка.
Посилання скаржника на те, що визнавши встановленим факт вирубки дерев 16.08.2006р., суд не мав доказів, що вирубка відбулася в цей день, а виправлення в частині кількості та діаметру зрубаних дерев в протоколі огляду місця події від 16.08.2006р. виключають можливість підтвердження цього факту актом про лісопорушення № 3 від 07.08.2006р. не може бути прийнято до уваги, оскільки він в порядку передбаченому чинними законодавством не оспорений, а факт вирубки дерев та їх кількість відповідачем визнається.
З огляду на наведене, судова колегія вважає, що рішення суду відповідає матеріалам справи, вимогам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Керуючись ч.1 п.1 ст. 103, ст.104, ст. 105 ГПК України, судова колегія,
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення господарського суду Донецької області від 12.07.2007р. по справі № 33/163 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Головуючий А.М. М'ясищев
Судді: Н.Л. Величко
Г.Я. Старовойтова
Надруковано:
1. прокуратурі
2. Маяківській сільраді
3. відповідачу
4. НПП “Святі гори”
5. господарському суду Донецької області
6. у справу № 33/163 (2 прим.)
- Номер:
- Опис: Про надання документів
- Тип справи: Видача дублікату наказу (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 33/163
- Суд: Господарський суд Донецької області
- Суддя: М'ясищев А.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.06.2015
- Дата етапу: 23.06.2015
- Номер:
- Опис: Про спонукання вчинити певні дії
- Тип справи: Виправлення помилки у наказі, або визнання наказу таким, що не підлягає виконанню (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 33/163
- Суд: Господарський суд Донецької області
- Суддя: М'ясищев А.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.08.2016
- Дата етапу: 14.09.2016
- Номер:
- Опис: Про спонукання вчинити певні дії
- Тип справи: Заміна сторони у виконавчому провадженні (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 33/163
- Суд: Господарський суд Донецької області
- Суддя: М'ясищев А.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.10.2020
- Дата етапу: 13.10.2020