Судове рішення #10541982

Справа № 4ск-102/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2009 року Шевченківський районний суд м. Києва

в складі: головуючого - судді - Горб І.М.

при секретарі - Проценко І.В.

з участю прокурора - Музики А.В.

адвокатів - ОСОБА_1, ОСОБА_2

перекладача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві справу за скаргою ОСОБА_4 на постанову від 22.01.2009 року слідчого СВ ТВМ-4 Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві Чумака В.В. про порушення відносно ОСОБА_4 кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України,

встановив:

ОСОБА_4 звернувся до суду зі скаргою на постанову від 22.01.2009 року слідчого СВ ТВМ-4 Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві Чумака В.В. про порушення відносно ОСОБА_4 кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, в якій просить зазначену постанову скасувати, при цьому посилаючись на те, що 23.01.2009 року слідчим СВ ТВМ-4 Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві Чумаком В.В. було винесено постанову про перекваліфікацію злочинних дій ОСОБА_4 з ч. 1 ст. 309 на ч. 1 ст. 307 КК України, однак, дана постанова є незаконною, винесеною без достатніх підстав та приводів, передбачених ст.ст. 94, 98 КПК України, при цьому в постанові не вказано, які саме дані вказують на наявність ознак злочину, передбаченого ч. 1 ст. 307 КК України, і критерій їх достатності, не вказані слідчим в оскаржуваній постанові час, місце, спосіб та інші обставини здійснення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 307 КК України, в розумінні вимог ч. 1 ст. 11 КК України щодо ознак злочину та достатності даних, які вказують на наявність таких ознак, тобто фактично обґрунтовує незаконність постанови від 23.01.2009 року слідчого СВ ТВМ-4 Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві Чумака В.В. про перекваліфікацію злочинних дій ОСОБА_4 з ч. 1 ст. 309 на ч. 1 ст. 307 КК України, не погоджуючись з цією постановою про перекваліфікацію.

В судовому засіданні ОСОБА_4 уточнив свої вимоги та просить скасувати постанову від 22.01.2009 року слідчого СВ ТВМ-4 Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві Чумака В.В. про порушення відносно ОСОБА_4 кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, зазначаючи, що оскаржувана ним постанова є необгрунтованою, безпідставною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки дані та матеріали, які стали підставою для порушення кримінальної справи, були отримані працівниками міліції незаконно. Так, в порушення вимог ст. 177, 190 КПК України, огляд житла, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, було проведено без письмової згоди володільця житла ОСОБА_6 При тому, що проведення оперативно-розшукових заходів без заведення оперативно-розшукової справи забороняється, а в рапортах працівників міліції зазначено, що ОСОБА_4 був затриманий в результаті проведення оперативно-розшукових заходів, і за наявності сумнівів щодо заведення оперативно-розшукової справи відносно ОСОБА_4 підлягає перевірці наявність такої постанови. В порушення вимог ст. 45 КПК України було порушено його право на отримання правової допомоги, оскільки фактично він був затриманий 19.01.2009 року, а протокол його затримання був складений 22.01.2009 року, також не було забезпечено участь перекладача. Протокол огляду та виїмки не відповідає вимогам ст. 85 КПК України, так як перекладач ОСОБА_7 не приймала участі в проведенні огляду та виїмки наркотичних засобів та огляду житла, що підтверджуються відсутністю її прізвища в протоколі огляду та виїмки та протоколі огляді житла від 19.01.2009 року.

В судовому засіданні заявник підтримав свою скаргу з наведених вище уточнених підстав щодо незаконності порушення відносно нього кримінальної справи та при цьому вказав, що сама ситуація його затримання відбувалось інакше, ніж викладено в матеріалах, при його затриманні ніяких наркотичних засобів при ньому не було, на вимогу працівників міліції він не зміг надати документів, що посвідчують його особу, та в подальшому, піднявшись з працівниками міліції до квартири, в якій він мешкав і де знаходились наркотичні засоби, працівники міліції забрали в нього з кишені ключі, відкрили квартиру. Після того, як в квартирі він вказав, де знаходяться 88 марок наркотичного засобу, 10 з них йому поклали в кишеню та з працівниками міліції він вийшов на вулицю, де запросили понятих і вилучили в нього ці марки. Після цього з понятими знову піднялись до квартири, де залишались інші працівники міліції, та вилучили іншу частину наркотичних засобів. При цьому працівники міліції погрожували його цивільній дружині, яка знаходилась в квартирі, під погрозою отримали її згоду на проведення огляду квартири і всі пояснення були дані під погрозою, ніяких прав йому не роз'яснювали, перекладача при цих діях не було.

В судовому засіданні адвокат ОСОБА_1 підтримав скаргу та вказав, що постанова про порушення кримінальної справи відносно ОСОБА_4 є незаконною, так як дані та матеріали, які стали підставою для порушення кримінальної справи, були отримані незаконним шляхом. Так, під час огляду житла не було отримано письмової згоди ОСОБА_6, яка є власником квартири, чим порушено вимоги Конституції України щодо недоторканості житла. Закон України «Про оперативно-розшукову діяльність» не передбачає проведення огляду житла інакше, ніж у невідкладних, передбачених законом, випадках, в інших випадках, відповідно до вимог ст. 9 цього Закон має заводитись оперативно-розшукова справа, про що має бути відповідна постанова. Згідно ст. 45 КПК України було порушено право ОСОБА_4 на отримання правової допомоги. Всі складені протоколи не були переведені на мову, якою володіє ОСОБА_4, не було забезпечено участі перекладача і невідомо яким чином з'явився підпис перекладача в протоколах огляду та вилучення, огляду житла, при тому, що не вказано її прізвище в протоколах, як особи, яка приймала участь в цих діях. Крім того, чинне законодавство не передбачає винесення слідчим постанови про перекваліфікацію дій, слідчий повинен був винести постанову про закриття справи та порушити іншу справу, а винісши постанову про перекваліфікацію, позбавив ОСОБА_4 права на її оскарження. Таким чином, всі дані, які стали підставою для порушення кримінальної справи, отримані з незаконних джерел, при цьому порушені права власника квартира і ОСОБА_4 на захист.11росить скасувати постанову про порушення відносно ОСОБА_4 кримінальної справи та винести окрему постанову щодо незаконності дій слідчого.

В судовому засіданні адвокат ОСОБА_2 підтримав скаргу з наведених вище підстав.

Прокурор проти скарги заперечує та просить залишити її без задоволення, вказуючи на те, що в наданих матеріалах містяться приводи і підстави для порушення справи, це рапорти, протоколи огляду та вилучення, пояснення понятих. Цих документів достатньо для того, щоб слідчий порушив справу.

Вислухавши пояснення заявника, адвокатів, думку прокурора, вивчивши матеріали скарги, матеріали кримінальної справи №10-17614, на підставі яких було прийнято рішення про порушення кримінальної справи відносно ОСОБА_4, суд приходить до висновку, що скарга ОСОБА_4 задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Згідно вимог кримінально-процесуального закону, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, суддя з'ясовує лише питання того чи були наявними на час порушення справи, передбачені ст. 94 ч.1 КПК України приводи до порушення кримінальної справи та достатні дані, які вказували на наявність ознак злочину (ч.2 ст. 94 КПК України), чи компетентна особа прийняла рішення про порушення

кримінальної справи і чи дотримано нею порядок порушення кримінальної справи. При цьому суд, у відповідності до вимог ст. 236-8 КПК України, не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.

Відповідно до ст.ст. 94, 97, 98 КПК України прокурор чи слідчий зобов'язані винести постанову про порушення кримінальної справи лише за наявності приводів і підстав, зазначених у ст. 94 КПК України, вказати в постанові ці приводи і підстави, статтю кримінального закону, за ознаками якого порушується кримінальна справа, а також подальше її спрямування.

Відповідно до ст. 94 КПК України, приводами до порушення кримінальної справи є: 1) заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян; 2) повідомлення представників влади, громадськості або окремих громадян, які затримали підозрювану особу на місці вчинення злочину або з поличним; 3) явка з повинною; 4) повідомлення, опубліковані в пресі; 5) безпосереднє виявлення органом дізнання, слідчим, прокурором або судом ознак злочину. Справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину.

Підставами для порушення кримінальної справи є наявність ознак злочину, події, яка стала відома слідчому, а також наявність достатніх даних, на базі яких встановлюються ознаки вчиненого злочину.

Постановою від 22.01.2009 року слідчого СВ ТВМ-4 Шевченківського РУ ГУ МВС України Чумака В.В. порушено кримінальну справу відносно ОСОБА_4 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України.

Як вбачається зі змісту постанови від 22.01.2009 року, підставами для порушення кримінальної справи відносно ОСОБА_4 за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, стали матеріали дослідчої перевірки (ЖРЗПЗ 1578/310 від 20.01.2009 року), що вказують на наявність в діях ОСОБА_4 ознак складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України. При цьому слідчим, за наслідками розгляду матеріалів дослідчої перевірки (ЖРЗПЗ 1578/310 від 20.01.2009 року), було встановлено, що 19 січня 2009 року приблизно о 20 годині по вул.  Серафимовича, 5 в м. Києві працівниками міліції був затриманий громадянин Польщі ОСОБА_4, у якого працівниками міліції в присутності понятих при поверхневому огляді з передньої правої кишені штанів, в які він був одягнений, було виявлено та вилучено поліетиленовий згорток з десятьма шматочками картону з малюнками. Згідно висновку спеціаліста № 286х від 22.01.2009 року, надані на дослідження фрагменти паперу містять особливо небезпечну психотропну речовину лізергід (ЛСД), загальна маса якого на фрагментах паперу - 0, 00025 г. Крім того, в цей же день, приблизно о 20 годині 30 хвилин під час огляду приміщення квартири АДРЕСА_1, працівниками міліції в присутності понятих було виявлено та вилучено пластикову коробку, в якій знаходились 78 фрагментів картону з малюнками, які належать громадянину Польщі ОСОБА_4 Згідно висновку спеціаліста № 287х від 22.01.2009 року, надані на дослідження фрагменти паперу містять особливо небезпечну психотропну речовину лізергід (ЛСД), загальна маса якого на фрагментах паперу - 0, 00195 г.

Зі змісту оскаржуваної постанови та матеріалів, на підставі яких було прийнято рішення про порушення кримінальної справи, вбачається, що приводом до її порушення стало виявлення органом досудового слідства ознак злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України в діях ОСОБА_4

Підставами для порушення кримінальної справи стали дані, які містяться в матеріалах дослідчої перевірки, а саме: рапортах оперативних працівників міліції, які затримували ОСОБА_4 та проводили огляд квартири АДРЕСА_1, де він проживає; в протоколі огляду і вилучення від 19.01.2009 року, відповідно до якого у ОСОБА_4 в присутності двох понятих з правої передньої кишені його джинсів був виявлений та вилучений згорток з целофану з 10 шматочками картону з малюнками; розписці ОСОБА_9, яка надала добровільну згоду на огляд її квартири АДРЕСА_1, де вона зареєстрована та проживає; в протоколі

огляду квартири АДРЕСА_1 від 19.01.2009 року, відповідно до якого в приміщенні квартири в присутності двох понятих було виявлено та вилучено пластикову коробку, в якій знаходились 78 фрагментів картону з малюнками; в поясненнях осіб, які були понятими під час виявлення та вилучення у ОСОБА_4 та в приміщенні квартири вищевказаної речовини; в поясненнях ОСОБА_9, яка надала згоду та була присутня при проведенні огляду квартири, в якій вона мешкає спільно зі ОСОБА_4, виявлення та вилучення в приміщенні квартири вищевказаної речовини; в поясненні самого ОСОБА_4, який не заперечував ту обставину, що дійсно придбав та зберігав при собі та в квартирі, де він мешкає, психотропну речовину для власного вживання; у висновку спеціаліста № 287х від 22.01.2009 року, відповідно до якого надані на дослідження фрагменти паперу містять особливо небезпечну психотропну речовину лізергід (ЛСД), загальна маса якого на фрагментах паперу - 0, 00195 г; у висновку спеціаліста № 286х від 22.01.2009 року, відповідно до якого надані на дослідження фрагменти паперу містять особливо небезпечну психотропну речовину лізергід (ЛСД), загальна маса якого на фрагментах паперу - 0, 00025 г.

Дослідивши матеріали, що стали приводами та підстави до порушення кримінальної справи, суд прийшов до висновку, що в постанові про порушення кримінальної справи від 22 січня 2009 року описані наявні обставини та ознаки вчиненого злочину, які є достатніми для висновку про існування події злочину, вказана стаття кримінального закону, за ознаками якої порушена кримінальна справа, зазначено подальше спрямування справи, тобто постанова про порушення кримінальної справи відповідає вимогам ст.ст. 94-98 КПК України.

Пояснення заявника та його адвокатів в частині того, що джерела отриманих даних є незаконними, оскільки вони збирались органом дізнання з грубими порушення вимог кримінально-процесуального законодавства шляхом фальсифікації, фізичного тиску на ОСОБА_4 та інш., судом до уваги не приймаються, оскільки зазначені обставини належним чином, у визначеному кримінально-процесуальним законодавством порядку, не перевірялись та відповідно не є встановленими.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при вирішенні питання про порушення кримінальної справи у слідчого СВ ТВМ-4 Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві були наявні приводи та підстави для її порушення, не викликає у суду на час розгляду скарги і сумнів законність джерел отриманих даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, а тому скарга ОСОБА_4 на постанову про порушення кримінальної справи від 22 січня 2009 року задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 236-7, 236-8 КПК України, суд

постановив:

Скаргу ОСОБА_4 на постанову від 22.01.2009 року слідчого СВ ТВМ-4 Шевченківського РУ ГУ МВС України в м. Києві Чумака В.В. про порушення відносно ОСОБА_4 кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, залишити без задоволення.

На постанову протягом семи діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Апеляційного суду м. Києва.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація