Справа № 2-537/10р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2010 року м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді – Свінцицького Л.В.
при секретарі – Малашевській І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Радомишль Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та Соціального захисту населення Радомишльської Райдержадміністрації м.Радомишль, Житомирської області про стягнення невиплачених коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка просить визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення в Радомишльському районі, Житомирської області, щодо нарахування та виплату позивачці коштів в розмірі 130 гривень по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбаченого Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» №2812 від 21.11.92 року з послідуючими змінами та доповненнями з 01 січня по 31 грудня 2009 року та стягнути на її користь з відповідача суму недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 4461 грн. за 12 місяців 2009 року.
Позивач надала заяву в якій просить розглянути справу без її участі. Представник відповідача – позов не визнає.
Дослідивши докази суд вважає, позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступного.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачка є мамою малолітньої дитини – ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження, і їм нараховується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку.
Питання нарахування та виплати допомоги для працюючих до 2008 року було врегульовано Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»(далі Закон України «Про загальнообов’язкове …»), а для непрацюючих-Законом України «про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Відповідно до ст.43 Закон України «Про загальнообов’язкове …» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В той же час, п.5 Розділу ІХ «Прикінцеві положення» останнього Закону було визначено, що до стабілізації економічного становища в Україні розмір виплат, передбачених ст.41,43,46 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку виходячи з рівня забезпечення прожиткового мінімуму одночасно з встановленням розміру страхових внесків з поступовим наближенням виплат до прожиткового мінімуму, тобто розмір допомоги може бути меншим ніж визначений у ст.43 Закону.
Пунктом 25 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «про державний бюджет України на 2008 рік» ст.43 Закон України «Про загальнообов’язкове …» було виключено.
Відповідно до п.23 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі Закон України «Про державну …»), якими питання виплат допомоги врегульовано останнім Законом як для працюючих так і для непрацюючих (ст.ст. 13,14 Закону України «Про державну …»).
Крім того, в ч.1 ст.15 та п.3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну …»,змінено порядок обчислення державної допомоги сім`ям з дітьми, а саме визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб,та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Також, змінено п.3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» зазначеного Закону, яка з 01.01.08 викладена таким чином: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року – 50%, з 01 січня 2009 року- 75%, з 01 січня 2010 року – 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Викладені вище зміни до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» діють з 01.01.2008 року і не визначені неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, тобто є чинними. Даним рішенням Конституційного Суду України визнано неконституційним п.25 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», а саме встановлено дію ст.41 Закону України «Про загальнообов’язкове. . . . » та п.5 Розділу ІХ «Прикінцеві положення» останнього Закону, тобто з 22.05.2008 для працюючих громадян питання виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється одночасно двома Законами.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 03 жовтня 1997 року №4-зп у справі набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повторного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, а автоматично скасовується однопредметний акт який діяв у часі раніше».
Відповідно до ч.3 ст.150 Конституції України, рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України.
Відтак, виходячи з наведених положень Конституції України та рішення Конституційного Суду України, а також враховуючи, що вищевказаним Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» змінено положення Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та визначено розмір допомоги для працюючих, тобто ці зміни є останніми у часі, то пріоритетними в даному випадку є положення статей Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» з урахуванням змін внесених Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік».
Згідно довідки позивачці виплачується вказана допомога за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року в розмірі 130грн. щомісячно, що відповідає мінімальній межі, яка визначена у Законі.
Позивачкою не надано доказів того, що остання зверталась до відповідача та подала відомості про сукупний дохід сім`ї позивачки в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців та про відмову відповідача у нарахуванні вказаної допомоги згідно внесеними змінами.
Згідно листа УПСЗН Радомишльської РДА від 25.05.2010 позивачкою не надавалось відповідних документів для проведення перерахунку.
Таким чином, позов про нарахування допомоги в розмірі прожиткового мінімуму є безпідставним і не може бути задоволений.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.10,11,60,79,88,208,212-215 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та Соціального захисту населення Радомишльської Райдержадміністрації м.Радомишль, Житомирської області про стягнення невиплачених коштів відмовити за безпідставністю.
Заява про апеляційне оскарження даного рішення може бути подана до Радомишльського районного суду на протязі десяти днів з дня оголошення рішення. Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом двадцяти днів починаючи з дня подачі до суду заяви про апеляційне оскарження рішення.
Суддя Радомишльського
районного суду Л.В. Свінцицький
- Номер: 2/720/888/13
- Опис: прро розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-537
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Свінцицький Леонід Валентинович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.05.2011
- Дата етапу: 24.06.2011