Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2010 року Острозький районний суд Рівненської області
в складі: головуючої судді Венгерчук А.О
при секретарі Ткачуку А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Острозі цивільну справу №2-337/10 за позовом ВАТ КБ “ Надра “ до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором
В И Р І Ш И В :
позов ВАТ КБ “Надра“ до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ВАТ КБ “Надра“ 2962 (дві тисячі дев’ятсот шістдесят дві) грн. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ВАТ КБ “Надра“ 51 грн. судового збору та 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Рівненської області через Острозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення, відповідачем в десятиденний строк з дня отримання копії рішення .
В разі неподання апеляційної скарги в десятиденний строк, рішення набуває законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Острозького районного суду Венгерчук А.О.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2010 року Острозький районний суд Рівненської області
в складі: головуючої судді Венгерчук А.О
при секретарі Ткачуку А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Острозі цивільну справу №2-337/10 за позовом ВАТ КБ “ Надра “ до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором
в с т а н о в и в :
в Острозький районний суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором звернувся ВАТ КБ “Надра“.
Позивач свої позовні вимоги мотивує тим, що 21 серпня 2007 року між відкритим акціонерним товариством комерційний банк "Надра" в особі начальника секції по управлінню ефективністю рітейлу філії ВАТ КБ "Надра" Рівненське РУ Чубай Сергієм та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 7/2108/07-1Г . Відповідно до умов кредитного договору відповідачу надано кредит на споживчі потреби у сумі 5500 (п’ять тисяч п’ятсот) гривень 00 копійок, строком до 20 серпня 2010 року. За користування кредитними коштами кредитним договором визначена плата в розмірі 2 відсотки на місяць. Сторони домовились, що за порушення взятих зобов'язань по поверненню основної суми кредиту та відсотків за користування кредитом ОСОБА_1 . зобов'язалася сплатити на користь банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення.
21 серпня 2007 року на підставі меморіального ордеру №352 кредитні кошти видані позичальнику з каси банку у повному обсязі.
Відповідно до п. 4.1. кредитного договору позичальник взяв зобов'язання здійснювати повернення кредиту та сплачувати відсотки за користування кредитними коштами (графік повернення кредиту та сплати відсотків). Порушення позичальником графіка проведення кредиту та сплати відсотків є підставою для вимоги дострокового повернення кредитних коштів, стягнення відсотків за користування кредитними коштами, неустойки.
За користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грішми встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства. Відповідно до п.п. 2.3.1, кредитного договору відсотки за користування кредитними коштами повинні сплачуватися позичальником самостійно у валюті кредиту на відкритий йому рахунок в філії ВАТ КБ "Надра".
Банк має право стягувати з позичальника неустойку, штраф, пеню за невиконання чи неналежне виконання умов кредитного договору (п. 4.1. кредитного договору). Крім того, у випадку невиконання чи неналежного виконання позичальником своїх зобов'язань за кредитним договором, банк має право вимагати дострокового повернення кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитними коштами.
Всупереч умовам кредитного договору позичальник порушила взяті на себе зобов'язання щодо дотримання строків (термінів) повернення кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитними коштами.
Відповідно до поданго розрахунку станом на 15 квітня 2010 року заборгованість ОСОБА_1 перед ВАТ КБ «Надра» за кредитним договором № 7/2108/07-1Г становила 2962 грн. 50 коп., з них: 1926 грн. 71 коп. – залишок основного боргу; 460 грн. 47 коп. – несплачені відсотки; 245 грн. 32 коп. – пеня; 330 грн. – штраф.
Зазначає, що на адресу відповідача неодноразово у порядку, встановленому п. 3.2.2. кредитного договору, надсилалися письмові вимоги про усунення порушень умов кредитного договору, в частині дотримання строків повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитними коштами, які залишені відповідачем без розгляду, тому у банку є підстави вважати, що позичальником порушені умови кредитного договору.
Невиконання або неналежне виконання зобов'язань вважається його порушенням, що тягне за собою негативні наслідки для сторони, що спричинила їх.
Посилаючись на вимоги ст. 526, 530, 610, 629, 1048 ЦК України просить стягнути заборгованість за кредитним договором.
Представник позивача подав суду заяву, в якій вказав, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглянути у його відсутності та постановити заочне рішення.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила, про час і місце судового розгляду була повідомлена у встановленому законом порядку, тому за клопотанням представника позивача суд виніс ухвалу про заочний розгляд справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що даний договір відповідає вимогам ст. 1054 ЦК України. Статтею 1049 ЦК України визначено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві грошові кошти у строк та в порядку, встановленому договором.
21 серпня 2007 року між відкритим акціонерним товариством комерційний банк "Надра" в особі начальника секції по управлінню ефективністю рітейлу філії ВАТ КБ "Надра" Рівненське РУ Чубай Сергієм та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 7/2108/07-1Г . Відповідно до умов кредитного договору відповідачу надано кредит на споживчі потреби у сумі 5500 (п’ять тисяч п’ятсот) гривень 00 копійок, строком до 20 серпня 2010 року. За користування кредитними коштами кредитним договором визначена плата в розмірі 2 відсотки на місяць. Сторони домовились, що за порушення взятих зобов'язань по поверненню основної суми кредиту та відсотків за користування кредитом ОСОБА_1П . зобов'язалася сплатити на користь банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення.
21 серпня 2007 року на підставі меморіального ордеру №352 кредитні кошти видані позичальнику з каси банку у повному обсязі.
Порушення позичальником графіка проведення кредиту та сплати відсотків є підставою для вимоги дострокового повернення кредитних коштів, стягнення відсотків за користування кредитними коштами, неустойки.
За користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грішми встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства. Відповідно до п.п. 2.3.1. кредитного договору відсотки за користування кредитними коштами повинні сплачуватися позичальником самостійно у валюті кредиту на відкритий йому рахунок в філії ВАТ КБ "Надра".
Банк має право стягувати з позичальника неустойку, штраф, пеню за невиконання чи неналежне виконання умов кредитного договору (п. 4.1. кредитного договору). Крім того, у випадку невиконання чи неналежного виконання позичальником своїх зобов'язань за кредитним договором, банк має право вимагати дострокового повернення кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитними коштами.
Всупереч умовам кредитного договору позичальник порушив взяті на себе зобов'язання щодо дотримання строків (термінів) повернення кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитними коштами.
На адресу відповідача неодноразово, у порядку, встановленому п. 3.2.2 кредитного договору, надсилалися письмові вимоги про усунення порушень умов кредитного договору, в частині дотримання строків повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитними коштами, які залишені відповідачем без розгляду, тому у банку є підстави вважати, що позичальником порушені умови кредитного договору.
Невиконання або неналежне виконання зобов'язань вважається його порушенням, що тягне за собою негативні наслідки для сторони, що спричинила їх.
Оскільки кредитним договором було передбачено можливість вимагати дострокового повернення кредиту, сплати нарахованих процентів та інших платежів (п. 3.2.2. ), а отже з відповідача на користь ВАТ КБ "Надра" слід стягнути заборгованість по кредиту.
Відповідно до розрахункової таблиці станом на 15 квітня 2010 року заборгованість ОСОБА_1 перед ВАТ КБ «Надра» за кредитним договором № 7/2108/07-1Г становила 2962 грн. 50 коп., з них: 1926 грн. 71 коп. – залишок основного боргу; 460 грн. 47 коп. – несплачені відсотки; 245 грн. 32 коп. – пеня; 330 грн. – штраф.
Статтею 1048 ЦК України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики. При укладенні кредитного договору 7/2108/07-1Г від 21 серпня 2007 року між відкритим акціонерним товариством комерційний банк "Надра" в особі начальника секції по управлінню ефективністю рітейлу філії ВАТ КБ "Надра" Рівненське РУ Чубай Сергієм та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № 7/2108/07-1Г . Відповідно до умов кредитного договору відповідачу надано кредит на споживчі потреби у сумі 5500 (п’ять тисяч п’ятсот) гривень 00 копійок, строком до 20 серпня 2010 року. За користування кредитними коштами кредитним договором визначена плата в розмірі 2 відсотки на місяць. Сторони домовились, що за порушення взятих зобов'язань по поверненню основної суми кредиту та відсотків за користування кредитом ОСОБА_1П . зобов'язалася сплатити на користь банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення.
Статтею 549 ЦК України визначено, що пенею є грошова сума, яку боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Оскільки ОСОБА_1П . зобов'язання перед банком порушила, то відповідно до вимог ст. 1050 ЦК України з неї на користь ВАТ КБ "Надра" слід стягнути пеню в розмірі 245 грн. 32 коп.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти) у такій самій сумі або речі, визначеній родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та у порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим порушенням збитки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язань, доказується кредитором.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі ст. 553, 554, 610,625, 1048-1050, 1054 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 57, 62, 88, 154, 212-215, 224-232 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
позов ВАТ КБ “Надра“ до ОСОБА_1 про стягнення боргу за кредитним договором задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ВАТ КБ “Надра“ 2962 (дві тисячі дев’ятсот шістдесят дві) грн. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ВАТ КБ “Надра“ 51 грн. судового збору та 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Рівненської області через Острозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення, відповідачем в десятиденний строк з дня отримання копії рішення .
В разі неподання апеляційної скарги в десятиденний строк, рішення набуває законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Острозького районного суду Венгерчук А.О.