Судове рішення #10522193


  

Україна  

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  



П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

 12 серпня 2010 р.                                                                       справа № 2а-16124/10/0570


Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17


час прийняття постанови:  < година > 

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді  Зеленова А. С.

при секретарі                                                  Беспалько Г.Г.

   представника позивача                              Сергієнко О.Г.,

представника відповідача                               Цвіненко П.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Меркурій» до Східної митниці про визнання дій протиправними,-

В С Т А Н О В И В:

          23.06.2010 ТОВ «Меркурій» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Східної митниці, в якому просило визнати протиправними дії Східної митниці при відборі проб та зразків.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.03.2010 до відділу митного оформлення № 3 Східної митниці (далі за текстом – ВМО № 3) декларантом позивача була надана для здійснення митного оформлення вантажна митна декларації (ВМД) № 7000 000/10/003209.

18.03.2010 відповідачем у порушення вимог ст. 75 Митного кодексу України (далі за текстом – МК України) без відповідного письмового розпорядження було здійснено відбір проб та зразків товару, зазначеного у вказаній вище ВМД. Досліджень відповідач не проводив. Ст. 40 МК України передбачено мінімум процедур, необхідних для додержання законодавства. Відбір проб у даному випадку був зайвою процедурою. Вважає, що відповідач діяв без відповідних повноважень та законних підстав для відбору проб.

Просив позов задовольнити (а.с. 4).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що 16.03.2010 о 12:50 год. до ВМО № 3 звернувся декларант позивача для митного оформлення вантажу «Парафін нафтовий сірниковий НС», надавши ВМД, яка була зареєстрована за № 700000012/2010/003209. В ході аналізу зовнішньоекономічної операції та враховуючи попередні митні оформлення аналогічного товару виникли сумніви щодо правильності класифікації заявленого товару, оскільки в графі 31 ВМД були відсутні характеристики товару, вирішальні для його класифікації, і тому виникла необхідність у здійсненні митного огляду товару з метою його ідентифікації та відбору зразків для направлення запиту до відділу номенклатури та класифікації товару Східної митниці (далі за текстом - ВНКТ) відповідно до підпункту 26 розділу 3 Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.04.2005 № 314, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2005 за № 439/10719 (далі за текстом – Порядок № 314).

З метою визначення коду товару та перевірки характеристик товару, визначальних для його класифікації, у відповідності до п. 1 Порядку взяття (надання) проб і зразків товарів, проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 № 1862 (далі за текстом – Порядок № 1862) та п. 2 розділу IV Порядку роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці, митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 07.08.2007 № 667, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.08.2007 за № 968/14235 (далі за текстом – Порядок № 667), було прийнято рішення про взяття проб (зразків) задекларованого товару.

Відповідно до п. 3 розділу IV Порядку № 667 був складений лист-звернення для отримання дозволу на відбір проб (зразків) № 8-3/274 та засобами факсимільного зв’язку направлений на розгляд керівництву митного органу, на який було отримано відповідну резолюцію керівництва митниці. 18.03.2010 був здійснений митний огляд вантажу, під час якого здійснено відбір зразків товару, про що складено акт митного огляду № 700000012/2010/003209 та акт про взяття проб та зразків б/н. Після цього ВМД разом з пакетом документів було направлено до ВНКТ, де був підтверджений заявлений декларантом код товару за УКТЗЕД з урахуванням висновку ЦМУЛДЕР, отриманого на аналогічний товар. Відібрані проби були повернуті.

19.03.2010 відділом контролю митної вартості було надано рішення про визначення митної вартості товарів № 700000006/2010/000219/1 та оформлена картка відмови в митному оформленні № 700000006/0/20197. Цього ж дня декларантом позивача було подано нову ВМД, заповнену з урахуванням рішення про визначення митної вартості товару, та по цій ВМД було завершене митне оформлення.

Вважає, що східною митницею були вчинені дії відповідно до наданих повноважень та у спосіб, передбачений законом. Просив відмовити у задоволенні позову (а.с. 13-16).

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

16.03.2010 декларантом позивача ТОВ «Меркурій» була надана до ВМО № 3 Східної митниці в режимі ІМ 40 вантажна митна декларація на товар «Парафін нафтовий сірниковий НС», яка була зареєстрована у Східній митниці під № 700000012/2010/003209.

Згідно зі ст. 75 МК України з метою здійснення митного контролю та митного оформлення товарів митним органом за вмотивованим письмовим розпорядженням керівника відповідного митного органу або його заступника можуть братися проби та зразки зазначених товарів для дослідження (аналізу, експертизи). Оплата проведення дослідження (аналізу, експертизи) товарів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Проби та зразки товарів, що перебувають під митним контролем, з дозволу митного органу можуть братися також декларантами та відповідними органами державного контролю.

Проби та зразки товарів беруться у мінімальній кількості, що забезпечує можливість проведення їх дослідження (аналізу, експертизи) за нормативами, затвердженими спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи.   

Про взяття проб та зразків товарів, що перебувають під митним контролем, складається акт за формою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи.   

Декларанти мають право бути присутніми під час взяття проб та зразків товарів посадовими особами митного органу та інших органів державного контролю. Взяття проб та зразків товарів, що перебувають під митним контролем, іншими органами державного контролю, а також декларантами здійснюється у присутності посадових осіб митних органів. Декларанти зобов'язані сприяти посадовим особам митних органів під час взяття проб та зразків товарів і здійснювати за свій рахунок вантажні та інші необхідні операції.   

Окрема митна декларація на проби та зразки товарів не подається за умови, що відомості про них будуть наведені в митній декларації, яка подається щодо всіх товарів, які переміщуються через митний кордон України.   

Декларанти мають право ознайомлюватися з результатами проведеного дослідження (аналізу, експертизи) взятих проб та зразків товарів та отримувати копії результатів досліджень (аналізів, експертиз).   

Порядок взяття проб та зразків товарів, строк проведення їх дослідження (аналізу, експертизи), а також розпорядження ними встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 78 МК України митне оформлення здійснюється митним органом, як правило, протягом однієї доби з часу пред'явлення товарів і транспортних засобів, що підлягають митному оформленню, подання митної декларації та всіх необхідних документів і відомостей.   

Митне оформлення вважається завершеним після виконання митним органом митних процедур, визначених ним на підставі цього Кодексу відповідно до заявленого митного режиму.

Відповідно  до ст. 40 МК України - митний контроль передбачає проведення митними органами мінімум митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до митного кодексу, інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів  України, укладених в установленому законом порядку.   

Відповідно до пункту 1 Порядку № 1862 взяття (надання) проб і зразків товарів, документації для класифікації товарів, верифікації сертифікатів про походження товарів з України та їх митного оформлення, а також розпорядження зразками і документацією (далі - взяття (надання) проб і зразків) здійснюється в рамках процедур митного контролю та митного оформлення.   

Згідно з пунктом 4 Порядку № 1862 проби і зразки товарів, крім великогабаритних і технічно складних товарів (машини, технологічні лінії, промислові конструкції тощо), беруться (надаються) в мінімальній кількості (масі), яка забезпечує можливість проведення їх дослідження (аналізу, експертизи), з урахуванням можливості проведення в разі потреби повторного дослідження (аналізів, експертизи) (далі - контрольні проби і зразки). Норми взяття проб і зразків установлюються Держмитслужбою.

У судовому засіданні встановлено, що відповідачем були відібрані проби та зразки для проведення дослідження з метою митного оформлення товару «Парафіну нафтового сірникового НС», що підтверджується актом про проведення митного огляду товарів (а.с. 5).

Як пояснив представник відповідача, листом – зверненням від 17.03.2010 № 8-3/274 ВМО № 3 звернувся до начальника Східної митниці за дозволом на здійснення відбору зразків, відповідно до вимог Порядку № 1862, на який цього ж дня отримав відповідну резолюцію. Отже, вимоги ст.ст. 40, 75 МК України були відповідачем дотримані.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, Відділом контролю митної вартості Східної митниці було прийнято рішення про визначення митної вартості товарів № 700000006/2010/000219/1 від 19.03.2010 та складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон № 700000006/0/20197. Після заповнення позивачем нової вантажної митної декларації з урахуванням прийнятого рішення про визначення митної вартості, відповідачем було проведено митне оформлення товару.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;          

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

          Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність його дій при відборі проб та зразків товару, у зв’язку з чим відмовляє у задоволенні даного адміністративного позову.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254  Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Меркурій» до Східної митниці про визнання дій протиправними – відмовити.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 12 серпня 2010 року. Повний текст постанови  складений та підписаний  17 серпня 2010 року.

           Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

  

                    

Суддя                                                                                                Зеленов А. С.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація