№ 2-6310//10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
09 серпня 2010 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
судді Вайновського А.М.,
при секретарі Григор А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, завданої злочином, -
В С Т А Н О В И В:
27 травня 2010 року позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про відшкодування моральної шкоди, завданої злочином. В обґрунтування вимог зазначив, що 13.07.2009 року ОСОБА_2, перебуваючи на території Орджонікідзевського району міста Маріуполя, в ході сварки, на ґрунті особистих неприязних відносин, умисно, рукою зжатою у кулак, ногою, а також ножем почав наносити йому удари, в результаті чого спричинив тілесні ушкодження середньої тяжкості. Вироком суду від 02.10.2009 року за фактом спричинення позивачу тілесних ушкоджень середньої тяжкості ОСОБА_2 було визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого ст. 122 ч. 1 КК України. Винними діями ОСОБА_2 йому було завдано моральну шкоду, яка полягає у перенесенні фізичного болю та душевних страждань, відчутті страху, порушенні звичного образу життя. Просить стягнути з відповідача на свою користь суму моральну шкоду у сумі 10000 грн. та витрати на правову допомогу у сумі 300 грн..
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надавши пояснення аналогічні, викладеним у позові. Просив позов задовольнити..
Відповідач ОСОБА_2 будучи своєчасно та належним чином повідомленим про час і місце слухання справи, у судове засідання не прибув з невідомих суду причин, тому суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Вироком Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 02.10.2009 року, що набрав чинності 18.10.2009 року, ОСОБА_2 визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого ст. 122 ч. 1 КК України, та призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на два роки із випробуванням строком на один рік.
Доведеними обставинами, викладеними в мотивувальній частині даного судового рішення, є наступне: 13.07.2009 року, приблизно о 23 годині, ОСОБА_2, перебуваючи на території, прилеглій до будинку АДРЕСА_1, в ході сварки, на ґ рунті особистих неприязних відносин, умисно, рукою зжатою у кулак, ногою, а також ножем почав наносити удари потерпілому ОСОБА_1 у район голови та ніг, в результаті чого спричинив йому тілесні ушкодження у вигляді: проникаючої різаної рани правого колінного суглобу із пошкодженням особистої зв’язки наколінника, різаної рани верхньої та нижньої третини голіні, різані рани лівої надбрівної дуги, різаної рани верхньої губи ліворуч, які у своїй сукупності належать до тілесних ушкоджень середньої тяжкості, як не небезпечні для життя та здоров’я в момент їх спричинення, але таким, що потягнули за собою тривалий розлад здоров’я та потребують для свого лікування строк вище 21-го дня.
Вищезазначені встановлені судом обставини за положеннями ст. 61 ЦПК України щодо цивільно-правових наслідків дій особи, стосовно якої ухвалено постанову в кримінальній справі, беруться до уваги в межах вирішення позовів по даній справі і зібраних по ній доказів в сукупності.
Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Частина 2 названої норми матеріального закону визначає, що моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів тощо.
Відповідно до ст. 1167 ч. 1 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. За положеннями ст. 1167 ч. 2 ЦК України моральна шкода відшкодовується незалежно від вини фізичної особи, яка її завдала, якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки.
За керівними роз’ясненнями Пленуму Верховного Суду України, що містяться в п. 17-1 Постанови "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" № 4 від 31.03.1995р. (з подальшими змінами від 25.05.2001р.), моральна шкода може полягати, зокрема: у порушенні нормальних життєвих зв’язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Суд знаходить переконливими доводи позивача щодо відчуття фізичного болю від спричинених йому винними діями ОСОБА_2 тілесних ушкоджень, а також душевних страждань, що полягають у відчутті страху, змушеній зміні звичного укладу життя внаслідок тривалого лікування, обмеженні у проявах фізичної активності, потребування додаткових зусиль для організації свого життя і побуту.
Таким чином, враховуючи тривалість, обсяг і характер спричиненої шкоди, суб’єктивну оцінку самим потерпілим ОСОБА_1 його порушених благ, і виходячи з засад розумності, виваженості та справедливості, суд вважає адекватним стягнути з ОСОБА_2 моральну шкоду у сумі 5000,00 гривень.
В задоволенні решти вимог щодо стягнення моральної шкоди суд відмовляє.
Питання про розподіл судових витрат по справі суд вирішує наступним чином.
У відповідності до ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Згідно п. 2 ч. 3 ст. 79 ЦПК України витрати на правову допомогу належать до витрат, пов’язаних з розглядом судової справи.
Згідно із ст.ст. 84, 88 ЦПК України підлягають відшкодуванню понесені позивачем витрати на правову допомогу, що полягають у підготовці позовної заяви, складанні процесуальних документів у загальній сумі 300 грн. за рахунок відповідача.
Крім того, у відповідності до ст. 88 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у сумі 8,50 грн. і витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в суді в сумі 120,00 грн., оскільки позивача за даною категорією справи звільнено від їх сплати.
На підставі ст.ст. 16, 22, 23, 1167 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" № 4 від 31.03.1995р. (з подальшими змінами), керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 79, 81, 84, 88, 209, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, в рахунок відшкодування матеріальної шкоди суму 5000 (п’ять тисяч) грн. 00 коп., витрати на правову допомогу у сумі 300 (триста) грн. 00 коп ., а разом 5300 (п’ять тисяч триста) грн. 00 коп.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір у розмірі 08 (вісім) грн. 50 коп. та витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в Орджонікідзевському районному суді міста Маріуполя в сумі 120 (сто двадцять) грн. 00 коп., а разом 128 (сто двадцять вісім) грн. 50 коп..
Заочне рішення може бути переглянуто Орджонікідзевським районним судом міста Маріуполя за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Позивачем рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя шляхом подачі в 10-дений строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги
Суддя __________________________