Судове рішення #10510507

                Справа № 2а-744/2010  

            П О С Т А Н О В А  

        І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И  

 

19 липня 2010  року     Бродівський  районний  суд Львівської області  

в складі головуючої    судді           Тропак О.В.  

при секретарі               Мартинюк О.С.  

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Броди адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської облас-ті про зобов»язання сплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007року в розмірі 1982,18 гривень ,-  

       

В С Т А Н О В И В:  

 

Позивач 31.03.2009 р звернулася до суду з вищезазначеним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області та Управління Державного казначейства у Бродівському районі.  

    В обґрунтування позову зазначила:що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина- ОСОБА_2.  

  В період з липня по грудень 2007 року вона отримувала допомогу по догляду за дитиною,як це передбачено ЗУ»Про загальнообов»язкове державне соціальне стра-хування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами,зумовленими народженням та похованням» з урахуванням положень ЗУ»Про бюджет на 2007 рік». Загалом за цей період вона отримала 661,50 гривень.  

Конституційний Суд України Рішенням від 09.07.2007 р.визнав неконститу-ційними  положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.  

  Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 року у справі № 1-31/2000-закони,інші правові акти,або їх окремі положення,визнані неконститційнми ,не підлягають застосуванню як такі,що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.  

Наводить розрахунки та стверджує ,що за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року вона повинна була отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення  нею трирічного віку в загальній сумі 2643 грн 68 коп,але Управління праці в період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року продовжувало нарахо-вувати їй допомогу на дитину в розмірі,що був передбачений неконституційними положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"  і вона недоотримала суму допомоги 1982,18 гривень(2643,68 мінус 661,50).  

В січні 2009 року вона звернулася до Управління праці з листом,в якому просила здійснити їй перерахунок та виплатити недоплачену допомогу.22 січня 2009 року Управління праці направило їй лист  за № 03-93 яким відмовило в здійсненні перерахунку.Із такою відповіддю вона не згідна,а тому змушена звернутися до суду.Передбачений  КАС України річний строк вона пропустила у зв»язку з тим,що була зайнята доглядом за маленькою дитиною.Просить визнати причини пропуску для звернення до суду поважними та задоволити позов.  

Відповідач подав суду письмове заперечення на позов,в якому позову не ви-знав,покликаючись на наступне:  

При призначенні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічно-го віку управління керується ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,Законами України про Державний бюджет на відповідний рік та Порядком призначення та випла ти державної допомоги сім'ям з дітьми,затвердженим постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751 з наступними змінами та доповненнями.  

Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України,органи державної влади,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі,в межах повноважень та у спосіб,що пе-редбачені Конституцією та законами України.Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших.  

Єдиним законом України,який Конституція України виокремлює серед інших,це  

            -2-  

Закон про Державний бюджет України.Виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (частина друга статті 95 Конституції України).  

Відповідно до ст.4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України   у вигляді субвенцій   до місцевих бюд-жетів.  

Згідно з ч.2 ст.21 Бюджетного кодексу України кошти бюджету,які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів,яким є Міністерство праці та соціальної політики.  

  Управління здійснює лише перерахування державних коштів, шляхом реалізації делегованих державою повноважень відповідно до ч. З ст. 143 Конституції України і не може відповідати за встановлення розмірів допомог, самостійно визначати їх збільшення або зменшення.  

Відповідно до вищенаведеного,збільшення розміру допомоги можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативноправових актів,згідно яких проводиться виплата даної допомоги,оскільки  

призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею  триріч-ного віку здійснюється виключно за кошти Державного бюджету.  

  Так,   ОСОБА_1   як особі,що здійснювала догляд за дитиною до досягнення  

нею трирічного віку у 2007р. було виплачено допомогу в розмірах, встановлених  

ст.56 ЗУ»Про державний бюджет на 2007 рік».  

  Рішенням Конституційного Суду від 09.07.07 №6-рп/2007 ст. 56 Закону Украї-ни «Про Державний бюджет на 2007 рік»,визнано такою, що не відповідає Конститу-ції України і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рі-шення-6,тобто з 09.07.07.Проте, зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" у видаткову частину не внесені.Просить застосувати  наслід-ки пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду та відмовити в задоволенні позову.  

В судовому засіданні 19.07.2010 року позивач підтримала позов з підстав, наведених у позовній заяві тільки до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації та просить задоволити позов.  

Представник відповідача в судове засідання не з»явився,однак від відпові-дача надійшло суду письмове клопотання про проведення розгляду справи без участі представника.  

Заслухавши пояснення позивача та з»ясувавши обставини у справі і перевіри-вши їх доказами,суд дійшов висновку,що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:  

Статтею 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено,що допо-мога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  

Відповідно до копії свідоцтва про народження позивач народила  дитину- ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1/ас 3/.  

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років .  

Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй . Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено,що при  

прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було обмежено.  

Однак,Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими,що не відповідають Конституції України (є неконституцій-ними),зокрема,положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» якими обмежується дія ст.15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".  

З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність отже,з цього часу відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".  

Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними  

            -3-  

позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.  

На підставі ст.5 ЗУ«Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види дер-жавної допомоги сім'ям з дітьми,крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам,зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону,призначають і випла-чують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків…А тому Управління праці є належним відповідачем.  

Судом встановлено, що всупереч Рішенню Конституційного Суду України Упра-влінням праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області,оспорювана позивачем допомога по догляду за дитиною з 09 07.2007 р(дата ухвалення Конституційним судом рішення № 6-рп/2007) по грудень 2007 року включно виплачувалась не у повному розмірі.  

  Оскільки, нарахування сум допомоги повинно проводитися відповідачем,яким таке нарахування не проведено,то суд знаходить достатні підстави для зобов»я-зання відповідача  нарахувати та виплатити позивачу суму недоплаченої допомоги за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно з врахуванням виплачених сум,тобто підстави для часткового задоволення позову.  

Зважаючи на те,що ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвідомчості справ,пов»язаних із соціальними виплатами» від 18.02.2010 р № 1691-У1,справи пов»язані із соціальними виплатами підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства,то покликання відповідача,як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог-на пропуск позивачем процесуального річного строку звернення до адміністративного суду не заслуговують на увагу,бо по вищезгаданих вимогах повинен застосовуватися трирічний строк позовної давності.З врахуванням вищенаведених міркувань немає потреби в поновленні позивачу строку звернення до суду,оскільки позивач,яка звернулася до суду 31.03.2009 року,у відповідності до вимог ст.99 ч.3 КАС України,не пропустила не те,що трирічного строку позовної давності,але й не пропустила і річного строку звернення до суду з даним позовом.  

В зв»язку з частковим задоволенням позову на користь позивача з Державного бюджету України,слід присудити судовий збір в сумі 3 грн 40 коп(ас 1) .  

 

На підставі ст.15 ч.1 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р.N 6-рп/2007,керуючись ст.ст.11,94 ч.3,99 ч.3,160,161,163 КАС України,суд,-  

            П О С Т А Н О В И В :  

  Позов задовольнити частково.  

Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області/ідентифікаційний номер за ЄДРПОУ 03194298/нарахувати і виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31.12.2007 року     включно-в розмірі,передбаченому ст.15 ч.1 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з врахуванням виплачених сум.  

Присудити з Державного бюджету на користь:  

ОСОБА_1 судовий збір в сумі 3 грн 40 коп .  

  Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Львівської області че-рез Бродівський  районний суд Львівської області,шляхом подачі заяви про апеля-ційне оскарження  протягом десяти днів з дня  складення постанови в повному обсязі.  

Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним  надісланням  її копії до суду апеляційної інстанції.  

  Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,якщо скарга подається у строк,встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.  

   

Головуюча                 О.Тропак  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація