Справа № 2а-8879/09/2570
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Ткаченко О.Є.,
за участю секретаря Маруфенко О.С.,
представника позивача Ковпинець Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області до Відкритого акціонерного товариства «Будмаш» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,
В С Т А Н О В И В :
30 березня 2009 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області звернулося до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Будмаш» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 42697 грн. 86 коп. та пеню в сумі 7291 грн. 05 коп. Свої вимоги мотивує тим, що згідно статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 року № 1105 роботодавець як страхувальник зобов’язаний своєчасно та повністю сплачувати страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відкрите акціонерне товариство «Будмаш» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 00240307) зареєстроване Виконавчим комітетом Прилуцької міської Ради народних депутатів Чернігівської області 26 червня 1997 року та перебуває на обліку як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності – юридичної особи (а.с. 25) та поясненням представника позивача.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» відповідач, як роботодавець, зобов’язаний, своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Станом на день подання позовної заяви за відповідачем рахується недоїмка по страхових внесках в сумі 42697,86 грн. та пені в сумі 7291,05 грн., що підтверджується актом перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (а.с. 8-10).
Судом встановлено, що ТОВ «Будмаш» змінило вид економічної діяльності з виробництва будівельних машин і обладнання на виробництво автомобільних кузовів, про що 19.01.2009 року до відділення Фонду подана відомість розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності за 2008 рік (а.с. 7).
Керуючись підпунктом 1.6.8. пункту 1.6 Порядку здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати страхувальниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, інших платежів до Фонду та цільовим використанням коштів, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 17 жовтня 2003 року № 68, відділення Фонду здійснило перевірку ВАТ „ Будмаш".
За результатами перевірки складено акт перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27 лютого 2009 року № 19 (а.с. 8-10). В ході перевірки встановлено, що вид діяльності заявлений відповідачем як основний - КВЕД 29.52.2 (клас ризику 48, страховий тариф 2,16), не відповідає даним бухгалтерської звітності розділу 2 спостережень за формою № 1 - підприємництво за 2006, 2007, 2008 рік. Основним видом діяльності для підприємства є вид діяльності за КВЕД 34.20.0 (клас ризику 58, страховий тариф 2,92.), що відображено в додатку 1 до акта перевірки від 27.02.2009 року.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2009 року по справі № 2а- 8543/09/2570, яка набрала законної сили, в задоволенні позовних вимог ВАТ «Будмаш» до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області про визнання недійсним та скасування акту перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27 лютого 2009 року № 19, відмовлено.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо яких встановлено ці обставини.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» одним із основних принципів страхування від нещасного випадку є диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві. Тобто розмір страхового тарифу, який встановлюється відділенням Фонду залежить від виду економічної діяльності підприємства.
Згідно частини 7 статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» внесення змін до особових справ страхувальників проводиться на підставі відповідних повідомлень державних реєстраторів і заяв роботодавців не пізніше наступного дня з дня отримання відомостей або заяв. Відповідно до підпункту "б" пункту 3 частини 2 статті 45 вказаного Закону роботодавець як страхувальник зобов'язаний інформувати робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків про зміну технології робіт або виду діяльності підприємства для переведення його до відповідного класу професійного ризику. В даному випадку було порушено вимоги підпункту "б" пункту 3 частини 2 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», оскільки заяви від ВАТ „Будмаш" про зміну виду діяльності на адресу відділення Фонду не надходило.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 4.5. пункту 4 Інструкції про порядок перерахування та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 12.07.2007 року № 36 (далі – Інструкція № 36) та зареєстрованої в міністерстві юстиції України 01.08.2007 року за № 867/14134, зміна класу професійного ризику здійснюється робочим органом виконавчої дирекції Фонду один раз на рік за результатами роботи страхувальника за минулий календарний рік. Новий клас професійного ризику встановлюється з початку поточного року.
Відповідно до пункту 12 Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2000 р. № 1423, при зміні технології робіт або виду діяльності підприємства Фонд відповідно змінює належність цього підприємства до класу професійного ризику виробництва. Зважаючи на те, що підприємством був змінений вид діяльності з початку 2006 року, то відділення Фонду змінило позивачу клас професійного ризику та страховий тариф з 01.01.2007 року.
Згідно підпунктів 2.5.1. пункту 2.5 Порядку, якщо під час перевірки з'ясувалося, що страхувальником сплачувались внески не за основним видом діяльності, то йому доводиться правильний страховий тариф і проводиться відповідне нарахування страхових внесків за новим страховим тарифом. Тому відділення Фонду провело нарахування з вищезазначеної дати страхових внесків згідно правильного страхового тарифу та відповідно до підпунктів 5.1. пункту 5 Інструкції № 36 нарахувало пеню в розмірі 7291,05 грн.
Згідно наданого позивачем співставлення фактично сплачених страхових внесків з розрахунковими сумами по ВАТ «Будмаш» заборгованість відповідача складає: - недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності в сумі 42697,86 грн.; - пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 7291,05 грн. (а.с. 12).
Відповідно до Інструкції № 36 не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені.
На теперішній час сума заборгованості в добровільному порядку відповідачем не погашена.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області до Відкритого акціонерного товариства «Будмаш» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області до Відкритого акціонерного товариства «Будмаш» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків задовольнити повністю.
Стягнути на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Прилуки Чернігівської області з Відкритого акціонерного товариства «Будмаш» (Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Переяславська, 59) заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 42697 (сорок дві тисячі шістсот дев’яносто сім) грн. 86 коп. та пеню в сумі 7291 (сім тисяч двісті дев’яносто одну) грн. 05 коп. на р/р 37175400900006 в ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592, код 25932058.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, шляхом подання через суд першої інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Дата складання та підписання повного тексту постанови –16 серпня 2010 р.
Суддя О.Є. Ткаченко