Судове рішення #10501933

                                         

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________________________________________________Копія_____

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          “ 26 ” травня  2010 року                                       м. Хмельницький

Колегія  суддів  судової палати у цивільних справах

Апеляційного суду Хмельницької області

           в складі : головуючого – судді Харчука В.М.

    суддів : Кізюн О.Ю., Переверзєвої Н.І.

    при секретарі: Гребелюк Т.Б.

розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-958 за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на постанову Хмельницького міськрайонного суду від 13 жовтня 2009 року за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправними дії та стягнення невиплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи,  колегія суддів

в с т а н о в и л а :

В серпні 2009 року ОСОБА_1 звернулася в суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.  В обґрунтування своїх вимог вказувала, що вона є матір’ю малолітньої доньки ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак протягом 2007 – 2008 років управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради вказана допомога виплачена їй в меншому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством. Зазначала, що внаслідок таких дій відповідача їй спричинено моральні страждання. Тому просила визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо відмови виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату недоплаченої їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 1982 грн. 67 коп. за період з липня по грудень 2007 року, в сумі 4789 грн. 57 коп. за період з січня по грудень 2008 року, сплатити втрачену вигоду в розмірі -  1127 грн. 55 коп., всього – 7899 грн. 79 коп., також сплатити моральну шкоду в розмірі 3000 грн., судові витрати покласти на відповідача.

         Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 13 жовтня 2009  року  позов  задоволено  частково.  Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 недоплаченої частини щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року  та з травня 2008 року по грудень 2008 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".  Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину щомісячної грошової допомоги по догляду за ___________________________________________________________________________________________________

Головуючий  у першій інстанції – Вознюк С.О.                                                  Справа № 22ц-958

Доповідач – Кізюн О.Ю.                                                                    Категорія №  57

дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року  та з травня 2008 року по грудень 2008 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". В решті позову відмовлено.

          Не погоджуючись з постановою Хмельницького міськрайонного суду від 13 жовтня 2010 року, управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 і ухвалити нове рішення  про відмову у задоволенні позову в повному обсязі. Апелянт посилається на порушення судом норм матеріального права. Зазначає, що управління праці та соціального захисту населення не може змінювати розмір чи цільове призначення видатків, затверджених Державним бюджетом, оскільки це є порушенням Конституції України та чинного законодавства.

    Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення , колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.

    Відповідно до ч.4 п.1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є неправильне застосування норм матеріального права.

    Судом першої інстанції встановлено і ці обставини ніким не оспорюються, що позивачка є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв’язку з чим має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

    Відповідно до змісту ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (в редакції Закону України від 22.03.2001 року № 2334-Ш і дія якої була зупинена на 2007 рік згідно із Законом України від 19.12.2006 року № 489-У ) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

    Зупинення дії ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” на 2007 рік  рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано таким, що не відповідає Конституції України.

    Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони і інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

    З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що за період з 09.07.2007 року по  грудень 2007 року  позивачка мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

     Згідно довідки, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради ОСОБА_1, видно, що  за період з 09.07.2007 року по  31 грудня 2007 року  управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради виплатило позивачці допомогу у значно меншому розмірі, ніж це передбачено ч.1ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (а.с.17). Тому суд першої інстанції підставно визнав ці дії відповідача неправомірними і зобов’язав виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину щомісячної грошової допомоги по догляду за  дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року  у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

    Ці висновки суду першої інстанції доводами апеляційної скарги не спростовуються.

    Разом з тим, висновки суду першої інстанції про неправомірність дій управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячно грошової допомоги по догляду за дитиною  з травня 2008 року по грудень 2008 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” не узгоджуються з матеріалами справи і не відповідають нормам матеріального права.

    Згідно ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (в редакції підпункту 7 пункту 23 розділу 2 Закону України від 28.12.2007 року № 107-У1 „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” ) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

    Ця редакція ч.1 ст.15 означеного Закону є чинною, а рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп підпункт 7 пункту 23 розділу 2 Закону України від 28.12.2007 року № 107-У1 не визнаний неконституційним. Ці нормативні положення судом першої інстанції застосовано не було.

    З матеріалів справи також не вбачається, що в 2008 році допомога по догляду за дитиною видавалась позивачці у меншому розмірі, ніж це передбачено  ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-У1). Тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо неправильного нарахування їй допомоги у 2008 році  слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів    

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу  управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської  ради задоволити частково.

    Постанову Хмельницького міськрайонного суду від 13 жовтня 2009 року скасувати в частині визнання неправомірними дій управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 недоплаченої частини щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з травня 2008 року по грудень 2008 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та  зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з травня 2008 року по грудень 2008 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" і ухвалити нове рішення про залишення без задоволення цієї частини вимог ОСОБА_1.

    В решті постанову   суду першої інстанції залишено без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.

     

Головуюча: підпис

     Судді: підписи

        Копія вірна:        суддя                                     О.Ю. Кізюн

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація