№ 2-259/10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2010 року Шевченківський районний суд Харківської області в складі:
судді Стеганцова С.М.
при секретарі Реуцькій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Шевченкове цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль” в особі Харківської обласної дирекції «Раффайзен Банк Аваль» до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення суми заборгованості за кредитним договором,
в с т а н о в и в:
Позивач - Публічне акціонерне товариство “Райффайзен Банк Аваль»” в особі Харківської обласної дирекції «Райффайзен Банк Аваль» звернувся з позовом до відповідачів –1. ОСОБА_3, 2.ОСОБА_4. про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором № 014/0469/82/0011355 в сумі 35512,63 гривень, яка складається: з загальної суми заборгованості за кредитом -27509,91 грн., з суми простроченої заборгованості за кредитом – 113,23грн., з суми простроченої заборгованості по сплаті відсотків за користування кредитними коштами у сумі -3495,92 грн., суми нарахованих відсотків за користування кредитними коштами -595,01грн., пені нарахованої за порушення строків повернення кредиту та відсотків -3798,56 грн..
В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказав, що 25.09.2008 року між Відкритим акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль» (правонаступником за всіма правами та обов’язками якого є Публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль», в особі Харківської обласної дирекції «Райффайзен Банк Аваль» та відповідачем 1 –ОСОБА_3 було укладено вищевказаний кредитний договір, за умовами якого банк надав відповідачу кредит в сумі 31801,40 гривень, а відповідач 1 зобов’язався погашати кредит щомісяця згідно графіків, з кінцевим терміном повернення суми кредиту 25.09.2011року. , а також щомісяця сплачувати відсотки за користування кредитом.
Відповідач свої зобов’язання за кредитним договором не виконав і станом на 24.04.2010 року має вищевказану заборгованість, яку представник позивача просив стягнути солідарно як відповідача ОСОБА_3, так і з його поручителя його жінки ОСОБА_4, на користь позивача та стягнути з відповідачів судові витрати за справою, сплачені при подачі позову до суду в сумі 475,13грн.
В судовому засіданні представник позивача свій позов підтримав та наполягав на його задоволенні.
Відповідач з позовом згоден частково, просив суд зменшити суму заборгованості за рахунок зменшення розміру пені пояснивши, що в даний час знаходиться в тяжкому матеріальному становищі в зв’язку з лікуванням своєї доньки ОСОБА_6 28.02.1992 року народженя, яка хворіє на сахарний діабет тяжкої форми і надав суду медичний висновок і посвідченням інваліда дитинства на доньку видане 28.08.2009 року, в зв’язку з чим як пояснив позивач він і брав кредит на лікування доньки.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, оцінивши їх у сукупності, визнає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
25.09.2008 року між Відкритим акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль» (правонаступником за всіма правами та обов’язками якого є Публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль», в особі Харківської обласної дирекції «Райффайзен Банк Аваль» та відповідачем 1 –ОСОБА_3 та відповідачем було укладено кредитний договір № 014/0469/82/0011355.
Згідно умов укладеного договору банк надав відповідачу строковий кредит в сумі 31801,40 гривень з визначенням строку повернення кредиту до 25.09.2011 року, а відповідач, відповідно до п.1.1; 1.2;1.3;1.4;4.1;4.2;6.1 договору, прийняв на себе зобов’язання щодо погашення суми заборгованості за кредитом у строки встановлені графіками погашення кредиту, які є додатками №1, №2 до зазначеного договору, а також щомісяця сплачувати відсотки за користування кредитом у розмірі 29,5 % річних, починаючи з місяця, наступного за місяцем отримання кредиту, а також при кінцевому погашенні кредиту.
Станом на 20.04.2010 року відповідач зобов’язання за кредитним договором не виконав, в зв’язку з чим склалася заборгованість в розмірі 35512,63 грн., яка складається з:
- суми заборгованості за кредитом – 27509,91 грн.,
- суми простроченої заборгованості за кредитом – 113,23 грн.,
- суми простроченої заборгованості по сплаті відсотків за користування кредитом - 3495,92 грн.,
- суми нарахованих відсотків за користування кредитними коштами – 595,01 грн.
- пені нарахованої за порушення строків повернення кредиту та відсотків – 3798,56 грн.
( в розмірі 1% від суми простроченого платежу за кожний день прострочки).
В забезпечення умов вищевказаного кредитного договору між Банком та відповідачем 2 -ОСОБА_4, 25.09.2008 року було укладено Договір поруки №014/0469/82/0011355. Відповідно до п.2.2 зазначеного договору, поручитель -ОСОБА_4 на добровільних засадах бере на себе зобов’язання перед Банком відповідати по зобов’язанням Боржника - ОСОБА_3, які виникають з умов вищевказаного кредитного договору, а саме, згідно п.3.1, несе солідарну відповідальність перед Банком у тому ж обсязі, що і позичальник, включаючи сплату основного боргу за кредитним договором, нарахованих відсотків за користування кредитним договором та неустойки на підставі ч.1,2 ст.554 ЦК України.
Згідно вимог норм ст.ст. 526, 527, 530 ЦК України зобов’язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.
Тому суд вважає за необхідне вимоги позивача в частині стягнення з відповідачів на його користь заборгованості за кредитом в сумі– 27509,91 грн., простроченої заборгованості за кредитом в сумі – 113,23 грн., простроченої заборгованості за сплатою відсотків за користування кредитними коштами в сумі -3495,92 гривень, нарахованих відсотків за користування кредитними коштами в сумі -595,01грн. задовольнити в цій частині позов в повному обсязі.
Вимоги позивача про стягнення з відповідача пені в розмірі 3798,56 грн. суд вважає доцільним задовольнити частково.
Відповідно до ст..549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, яку боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання.
Згідно п.14.3 кредитного договору за порушення строків повернення суми кредиту та сплати відсотків за користування кредитними коштами, позичальник сплачує банку пеню в розмірі 1% від суми простроченого платежу за кожний день прострочки. Дана сума становить – 3 798 гривень 56 копійок.
Тому, виходячи з вимог ст.15 ЦК України, про те, що захист цивільних прав та інтересів здійснюється судом, і вимог ч.3 ст. 551 ЦК України, згідно якої розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачі по справі в даний час знаходяться в тяжкому матеріальному становищі в зв’язку з лікуванням своєї доньки – ОСОБА_6, яка хворіє на сахарний діабет тяжкої форми, що підтверджується медичним висновком і посвідченням інваліда дитинства на доньку виданим 28.08.2009 року, в зв’язку з чим відповідач і брав кредит на лікування доньки, суд виходячи з принципів об’єктивності, реальності та справедливості, вважає, що з відповідачів на користь позивача необхідно стягнути меншу суму пені за прострочення виконання зобов’язань в розмірі 2 798, 56 гривень, зменшивши суму пені на якій наполягав представник позивача на 1 000 гривень враховуючу хворобу доньки відповідачів за обставини які мають істотне значення по справі. Всього з відповідачів на користь позивача необхідно стягнути заборгованість за кредитним договором № 014/0469/82/0011355 від 25.09.2008 року в розмірі 34512,63гривень.
Судові витрати в розмірі 475,13 гривень, сплачені позивачем при подачі позову до суду, згідно ст.88 ЦПК України, також необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11, 212, 214-215 ЦПК України, ст.ст. 526, 530, 553, 554, 610, 611, 624, 625, 1050, 1054 ЦК України,
В И Р І Ш И В:
1. Позов Публічного акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль” в особі Харківської обласної дирекції « Райффайзен Банк Аваль» до ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення суми заборгованості за кредитним договором задовольнити частково.
2. Стягнути солідарно з ОСОБА_3, ОСОБА_4, мешканців АДРЕСА_1 на користь Публічного акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль»” в особі Харківської обласної дирекції «Раффайзен Банк Аваль» ( м. Харків, вул. Новгородська,11), суму заборгованості за кредитним договором № 014/0469/82/0011355 від 25.09.2008 року в розмірі 34512,63 гривень, рахунок для сплати: р/р №290921074 в ХОД ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» МФО-350589, код ЄДРПОУ 23321095.
3. В решті позовних вимог про стягнення пені в розмірі 1 000 гривень відмовити.
4. Стягнути солідарно з ОСОБА_3, ОСОБА_4 мешканців села В-Балаклія, вул. Радянська, 13, Шевченківського району Харківської області на користь Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» м. Харків, вул. Новгородська,11, суму судових витрат в розмірі 475,13 гривень, рахунок для сплати: р/р №361937 в ХОД ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» МФО 350589, код ЄДРПОУ: 23321095.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя: С.М.Стеганцов
- Номер: 2-259/10
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-259/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Стеганцов Сергій Михайлович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.07.2015
- Дата етапу: 30.07.2015
- Номер: 2-259/10
- Опис: про ст. допомоги
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-259/10
- Суд: Глухівський міськрайонний суд Сумської області
- Суддя: Стеганцов Сергій Михайлович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.06.2018
- Дата етапу: 04.06.2018
- Номер: 6/298/6/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-259/10
- Суд: Великоберезнянський районний суд Закарпатської області
- Суддя: Стеганцов Сергій Михайлович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.03.2019
- Дата етапу: 08.04.2019
- Номер: 4-с/334/32/20
- Опис:
- Тип справи: на скаргу на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи ДВС
- Номер справи: 2-259/10
- Суд: Ленінський районний суд м. Запоріжжя
- Суддя: Стеганцов Сергій Михайлович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.07.2020
- Дата етапу: 09.07.2020
- Номер: 2/468/280/10
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-259/10
- Суд: Баштанський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Стеганцов Сергій Михайлович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.02.2010
- Дата етапу: 04.02.2010
- Номер: 2-259/2010
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-259/10
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Стеганцов Сергій Михайлович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.02.2010
- Дата етапу: 19.05.2010
- Номер: 2-259/10
- Опис: про стягнення боргу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-259/10
- Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
- Суддя: Стеганцов Сергій Михайлович
- Результати справи: залишено без розгляду
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.11.2009
- Дата етапу: 16.03.2010