№ 2 – 250/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2010 року сел. Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Островської Н.І.,
за участю: секретаря Катренко Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Волоськобалаклійської сільської ради Шевченківського району Харківської області, Шевченківської філії Куп’янського відділення № 939 відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України”, третя особа: Шевченківська державна нотаріальна контора Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в :
У травні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2.
Як підставу позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його матір ОСОБА_2, яка при житті постійно проживала у с. Волоська Балаклія Шевченківського району Харківської області. Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку з надвірними побудовами, розташованого по АДРЕСА_1, земельної ділянки (паю) колишнього КСП „Нова Зоря” площею 8,0546 га, яка розташована на території Волоськобалаклійської сільської ради, майнового паю (сертифікату) колишнього КСП „Нова Зоря” з часткою майна у пайовому фонді у розмірі 478 грн., грошових внесків на рахунку № НОМЕР_1 в Шевченківській філії Куп’янського відділення № 939 ВАТ „Державний ощадний банк України”. Він є спадкоємцем за заповітом на вказане спадкове майно, але оформити спадщину не має можливості, оскільки пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини з поважних причин, через юридичну малограмотність, відсутність інформації про наявність заповіту та про умови прийняття спадщини.
У судове засідання сторони не з’явилися, надавши письмові заяви про розгляд справи без їхньої участі. Позивач підтримує позов та наполягає на його задоволенні.
Представники відповідачів визнали позов в повному обсязі і не заперечують проти його задоволення. Представник третьої особи надав письмову заяву, проти задоволення позову не заперечує.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши наявні докази, оцінивши їх у сукупності, з’ясувавши позицію сторін і третьої особи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 5).
Після її смерті залишилося спадкове майно, яке складається з житлового будинку з надвірними побудовами, розташованого по АДРЕСА_1 (а.с. 12-14), земельної ділянки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва колишнього КСП „Нова Зоря” площею 8,0546 га, розташованої на території Волоськобалаклійської сільської ради Шевченківського району Харківської області, згідно державному акту серії ЯБ № 433549, виданого 29 грудня 2006 року на підставі розпорядження голови Шевченківської райдержадміністрації № 19 від 31 січня 2005 року (а.с. 15), майнового паю (сертифікату) колишнього КСП „Нова Зоря” з часткою майна у пайовому фонді у розмірі 478 грн., згідно свідоцтву серії ХА № 075169, виданого 7 лютого 2002 року Волоськобалаклійською сільською радою (а.с. 16), грошових внесків на рахунку № НОМЕР_1 в Шевченківській філії Куп’янського відділення № 939 ВАТ „Державний ощадний банк України”, згідно ощадної книжки серії НОМЕР_2, виданої 13 листопада 2002 року Куп’янським відділенням № 939 (а.с. 17).
Згідно заповіту, посвідченого 15 листопада 2001 року секретарем виконкому Волоськобалаклійської сільської ради Шевченківського району Харківської області та зареєстрованого у реєстрі під № 252, все своє майно ОСОБА_2 заповідала своєму синові ОСОБА_1 (а.с. 12). Станом на 29 жовтня 2010 року заповіт спадкодавцем не змінювався та не відмінявся, про що свідчить відмітка секретаря сільської ради.
З інформації Шевченківської держнотконтори Харківської області вбачається, що після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, із заявами про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття ніхто не звертався, спадкову справу не заведено, заповіти від імені померлої Шевченківською держнотконторою не посвідчувалися (а.с. 29).
У відповідності до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Вимогами ст.ст. 1233, 1235 ЦК України встановлено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Стаття 1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається із часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи те, що на спадкове майно ніхто із спадкоємців ОСОБА_2 не претендує, спадщина відкрита, а також те, що відповідач не заперечує проти задоволення позову, суд вважає можливим визнати причину пропуску строку для прийняття спадщини позивачем поважною та визначити йому додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини – в два місяці.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 212, 214, 215 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 1216, 1233, 1235, 1272 Цивільного кодексу України,-
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в два місяці для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Копію рішення направити сторонам по справі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подання в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя Шевченківського
районного суду Н.І.Островська