Судове рішення #10499351

                                                                                                                                             

                                           Справа №2-409/2010 р.

                                                         ЗАОЧНЕ     РІШЕННЯ

                                                ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

12 липня 2010 року                                                                 Шепетівський міськрайоний суд Хмельницької області в складі :

головуючого  -  судді Березової І.О.

                                                при секретарі              Стецюк    Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шепетівки

цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства акціонерного банку  „Укргазбанк”  в особі   відділення „Хмельницьке обласне управління” до

ОСОБА_1, ОСОБА_2

 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

В С Т А Н О В И В:

Позивач в поданій до суду позовній заяві просить стягнути з відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2  солідарно заборгованість за кредитним договором в сумі 4 424,28 доларів США  та судові витрати і посилається на те, що 5 вересня 2007 року між відповідачем ОСОБА_1 та ВАТ АБ „Укргазбанк” (далі ПАТ АБ „Укргазбанк”) був укладений кредитний договір № 3472007/3і про надання  строкового кредиту  у сумі 5 000 доларів США на строк з 5 вересня 2007 року по 4 вересня 2008 року зі сплатою процентів за користування кредитом, виходячи з 22%. Відповідно до умов договору позивач  надав відповідачу кредитні кошти у сумі 5 000 доларів США. Всупереч  вимогам укладеного договору позичальником-відповідачем  систематично не виконувались його вимоги по поверненню заборгованості по кредиту та сплаті відсотків за користування  кредитними коштами, що стало причиною виникнення  простроченої заборгованості і станом на 15 січня 2010 року заборгованість  відповідача по кредитному договору становить  4 424,28 доларів США, яка складається з заборгованості за кредитом простроченої, заборгованості по процентах, заборгованості по пені за несвоєчасне погашення кредиту, заборгованість по пені за несвоєчасну сплату процентів.

З метою забезпечення своєчасного повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом між  позивачем та відповідачем ОСОБА_2 був укладений договір поруки, відповідно до умов якого, поручитель зобов’язувався відповідати перед банком в повному обсязі солідарно із позичальником ОСОБА_1  за виконання останнім умов  кредитного договору, а в разі порушення умов  строків  сплати кредиту, відсотків та інших платежів  по кредиту, згідно умов договору поруки на поручителя покладений обов’язок  сплатити кредитору  суму боргу і при цьому за умовами  договору поруки позичальник та поручитель несуть перед кредитором солідарну відповідальність.

Однак в порушення  вимог кредитного договору відповідач ОСОБА_1 не виконав взяті на себе договірні зобов’язання, а тому позивач просить стягнути з відповідачів солідарно  заборгованість по кредиту.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, посилаючись на обставини, вказані у позовній заяві просив задовольнити його вимоги.

Відповідачі в судове засідання не з’явилися, разом з тим, останні  повідомлялися належним чином про час  і місце судового засідання.

 Зі згоди позивача  суд ухвалює заочне рішення, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

   

Заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

До вимог ст. 526 ЦК України зобов’язання повинно виконуватися належним чином  відповідно  до умов договору  та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно  ставляться.

 

У відповідності із ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа  ( кредитодавець)  зобов’язується  надати грошові кошти ( кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.      

    Як вбачається із матеріалів справи та пояснень позивача, 5 вересня 2007 року між відповідачем ОСОБА_1 та ВАТ АБ „Укргазбанк” (далі ПАТ АБ „Укргазбанк”) був укладений кредитний договір № 3472007/3і про надання  строкового кредиту  у сумі 5 000 доларів США на строк з 5 вересня 2007 року по 4 вересня 2008 року зі сплатою процентів за користування кредитом, виходячи з 22%. Відповідно до умов договору позивач  надав відповідачу кредитні кошти у сумі 5 000 доларів США.

З метою забезпечення своєчасного повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом між  позивачем та відповідачем ОСОБА_2 був укладений договір поруки № 3472007/3і від 5 вересня 2007 року, відповідно до умов якого, поручитель зобов’язувався відповідати перед банком в повному обсязі солідарно із позичальником ОСОБА_1  за виконання останнім умов  кредитного договору.

  Судом встановлено, що в порушення вимог кредитного договору позичальник ОСОБА_1 не виконує взяті на себе договірні зобов’язання щодо  сплати кредиту. Відповідно до  розрахунку заборгованості, що підтверджується відповідними довідками-розрахунками станом на  15 січня 2010 року заборгованість відповідача по кредитному договору становить 4 424,28 доларів США, яка складається з заборгованості за кредитом простроченої, заборгованості по процентах, заборгованості по пені за несвоєчасне погашення кредиту, заборгованість по пені за несвоєчасну сплату процентів.

Відповідно до ст. 554 ЦК України та п.1.2 договору поруки № 3472007/3і від 5 вересня 2007 року  у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченою порукою, боржник і поручитель відповідають перед  кредитором, банком, як солідарні боржники.

Згідно  ст. 611 ЦК України у разі порушення  зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

 Зокрема, ст.1056 ЦК України вказує та те, що кредитодавець має право відмовитися від надання позичальникові передбаченого договором кредиту частково або в  повному обсязі у разі порушення процедури визнання позичальника банкрутом або за наявності інших обставин, які свідчать про те, що наданий  позичальникові кредит своєчасно не буде повернутий.

Відповідно до п. 4.1 кредитного договору у випадку порушення позичальником зобов’язання банк має право відмовитися від виконання своїх зобов’язань та/або розірвати цей договір, при цьому позичальник зобов’язаний відшкодувати банку збитки в розмірі неповерненої суми кредиту, процентів за користування кредитом та витрат, понесених банком за цим договором, а також повернути банку заборгованість по кредиту, сплатити проценти за користування кредитом, неустойку та інші видатки, понесені банком за цим договором.

Оскільки відповідач ОСОБА_1 порушив взяті на себе зобов’язання, що знайшло своє підтвердження в судовому засіданні, то на підставі  вищезазначеного останній повинен сплатити заборгованість перед банком в повному обсязі.

Крім того, пунктами 3.3.3 та 3.3.4 кредитного договору, укладеного між сторонами, передбачено, що позичальник зобов’язаний сплачувати заборгованість за кредитом і проценти за користування ним у строки, в розмірі і в валюті, як це визначено договором, а саме в доларах США, що підтверджується виписками з рахунків позичальника та умовами кредитного договору.

Оскільки погашення заборгованості в іноземній валюті законодавчо врегульовано діючим законодавством: статтею 6 Декрету Кабінету Міністрів України „ Про систему валютного  регулювання та валютного контролю”, постановою Правління національного Банку України від 29 грудня 2008 року № 469 „ Про запровадження Національним банком України валютних аукціонів”, суд вважає можливим стягнути з відповідачів на користь позивача суму заборгованості у іноземній валюті.

До положень ч. 1 ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором, як солідарні  боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову ( субсидіарну ) відповідальність поручителя.

 Згідно договору поруки за № 3472007/3і від 5 вересня 2007 року, відповідно до умов якого поручитель ОСОБА_2 зобов’язувався відповідати перед банком в повному обсязі солідарно із позичальником ОСОБА_1 за виконання останнім умов  кредитного договору, то  відповідно до  ч. 1 ст. 553 ЦК України , яка передбачає, що за договором  поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним  свого обов’язку, останній несе разом з  ОСОБА_1  перед позивачем солідарну відповідальність.

На підставі ст.ст. 526, 553, 554, 1054, 611 ЦК України, керуючись ст.ст. 213-215, 218, 223 ЦПК України,

суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити .

      Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 солідарно на користь публічного акціонерного товариства акціонерного банку  „Укргазбанк”  заборгованість за кредитним договором № 3472007/3і від 5 вересня 2007 року в сумі 4 424( чотири тисячі чотириста двадцять чотири) доларів 28 центів США.

Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства акціонерного банку „Укргазбанк” судові витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 354 грн.43 коп. та витрат на інформаційне-о-технічне забезпечення розгляду цивільної справи Шепетівським міськрайоним судом в сумі 120 (сто двадцять) грн., а всього 474 грн.43 коп. ( по 237 грн. 25 коп. з кожного).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області  через Шепетівський міськрайонний суд шляхом подачі  в 10-денний строк  з дня проголошення  рішення заяви про апеляційне оскарження  і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційного суду або в порядку  ч. 4 ст.296 ЦПК України.

                                                                         Суддя:                            

       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація