АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22-3096/10 Головуючий у 1-й інстанції: Курбатова О.М.
Суддя-доповідач: Гончар О.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2010 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючого судді Бондаря М.С.
суддів Гончара О.С., Кухаря С.В.
при секретарі Петровій О.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя на постанову Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 30 березня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м.Запоріжжя про про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА :
У березні 2010 року позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до УПФУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя про зобов’язання вчинити певні дії, в якому просила суд, зобов'язати УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників і середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, який становить 1573,99 грн. на підставі її заяви про перерахунок пенсії від 15.04.2009 року.
Рішенням Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 30 березня 2010 року позов задоволено.
Зобов'язано УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з використанням показника середньої заробітної плати працівників по Україні за 2008 рік, який становить 1573,99 грн. та здійснювати виплатити пенсії у розмірі відповідному цьому розрахунку з урахуванням фактично сплаченої суми.
В апеляційній скарзі про скасування судового рішення і ухвалення нового про відмову у позові Управління пенсійного фонду посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як передбачено п.1 ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" , у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати(доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії .а календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз. 3 частини 1 статті 40 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40 , 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, були визнані неконституційними.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно положенням п.11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до даного Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Судом встановлено, що позивач 15.04.2010 року звернулася до УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя за перерахунком пенсії.
Здійснення за вказаним зверненням перерахунку пенсії позивачеві із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, відповідач обґрунтовував тим, що питання визначення показника заробітної плати після прийняття Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року вважав законодавчо не врегульованими, а тому до уваги були прийняті роз’яснення спільного листа Міністерства праці та соціальної політики та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039 та № 4096/02-01 щодо порядку застосування ст.ст.40, 42 Закону(а.с.9).
Надавши всебічну оцінку зазначеним обставинам, суд, задовольняючи позовні вимоги, правильно виходив з того, що відповідно до ст. 4 та п.16 Прикінцевих положень Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України , складається із Закону № 1058-ІУ , а також законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. До приведення законодавства України у відповідність із Законом № 1058-ІУ , закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать Закону № 1058-ІУ .
Діючі ж нормативні акти, а саме, ст.ст. 40 , 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року однозначно вказували на необхідність застосування при перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати працівника за 2008 рік, тобто за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, положень про необхідність використання показника середньої заробітної плати за 2007 рік зазначені акти не містили.
Зважаючи ж на загальні засади пріоритету законів над внутрішньою нормативною документацією державних органів, посилання відповідача на порядок застосування ст.ст. 40, 42 Закону відповідно до роз’яснень, наданих у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України, суд першої інстанції правомірно не прийняв до уваги.
Враховуючи викладене, колегія приходить до висновку, що судом першої інстанції вірно встановлені фактичні обставини справи, їм дана належна юридична оцінка, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, застосовані правильно, порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, не допущено, а тому оскаржуване рішення є законним і обґрунтованим.
Наведені в апеляційній скарзі доводи підстав для висновку, що судом були допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, не дають.
Керуючись ст.ст. 304-1, 307 , 308 , 313 , 317 ЦПК України , колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Хортицькому районі м.Запоріжжя відхилити.
Рішення Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 30 березня 2010 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала суду є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Суддя Суддя
Бондар М.С. Гончар О.С. Кухар С.В.