Справа № 2-4128/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
м. Донецьк 16 серпня 2010р.
Петровський районний суд м. Донецька в складі: головуючий – суддя Мірошниченко В.В., при секретарі Булуєвій С.В., за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши справу за позовною заявою
ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії.
Вимоги мотивовані тим, що позивач має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом З групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС і перебуває на обліку у відповідача. Оскільки 31 жовтня 2006р. набрав чинності Закон України „Про внесення змін в Закон України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то 15 березня 2010р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01 листопада 2006р. по 22 травня 2008р. відповідно до вимог ст. 54 ч.4 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними і просить визнати незаконною відмову відповідача в перерахунку пенсії, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 01 листопада 2006р. по 22 травня 2008р.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, наполягає на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про явку до суду був повідомлений належним чином, тому суд вважає можливим розгляд справи у його відсутність.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач належить (віднесений) до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 3 групи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1.
На звернення позивача 15 березня 2010р., листом відповідача від 25 березня 2010р. було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з огляду на відсутність законних підстав.
У відповідності до ст. 49 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2. З, 4. встановлюються у вигляді державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком:
по 11 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - З мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
• - інвалідам І групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;
• - інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;
• - інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Статтею ст. 67 цього Закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно До статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Відповідач, керуючись постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року, № 530 від 28.05.2008 р. фактично зменшив розмір пенсії позивачу встановленої ст. 49, ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", порушив ст. 113 ч.З Конституції України. Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме звуження обсягу права позивача на пенсію.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
У відповідності з п. 18 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993р. «Про державне мито», суд вважає за необхідне звільнити позивача від сплати судових витрат.
На підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003р., Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХИ від 28.02.1991р. керуючись ст. ст. 213-215 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Петровському м. Донецька в частині відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності зі статтями 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили
працездатність.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Петровському м. Донецька провести ОСОБА_1 такий перерахунок основної та додаткової пенсій по інвалідності з 01 листопада 2006р. по 22 травня 2008р.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судових витрат.
Апеляційна скарга на це рішення може бути подана в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Донецької області через місцевий суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Мірошниченко.