К О П І Я
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
__________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючого – судді Ярмолюка О.І.
суддів: Власенка О.В., Юзюка О.М.
при секретарі: Дідик А.Б.
з участю : ОСОБА_1, представника управління
Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-823 за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду від 26 січня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії та стягнення недорахованої пенсії.
Заслухавши доповідача, пояснення осіб, які з’явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
В грудні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому (далі – УПФ) про зобов’язання здійснити перерахунок з 01.01.2008 року державну та додаткову пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого в розмірі прожиткового мінімуму, визначеного для відповідної категорії населення в законі про Державний бюджет України на відповідний рік та стягнення недорахованої та недоотриманої пенсії. Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив що він є інвалідом III групи внаслідок захворювання, пов’язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до I категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 січня 2010 року позов задоволено частково.
Зобов’язано УПФ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.54 та ст.50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.01.2008 року, враховуючи вимоги Законів України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” та „Про Державний бюджет України на 2009 рік”.
В апеляційній скарзі УПФ вважає постанову суду незаконною, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 Посилається на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи. Вказує, що суд задовольняючи вимоги позивача _______________________________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції –Граб Л. С. Справа № 22ц-823
Доповідач – Власенко О.В. Категорія № 57
з 1 січня 2008 року не врахував положення ст.152 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші правові акти втрачають чинність з моменту ухвалення рішення про їх неконституційність, Отже, положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, яким внесено зміни до ст. 54 та ст.50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” були чинними до 22.05.2008 року, тобто до винесення рішення Конституційним Судом України. В даному випадку не було правових підстав для задоволення позовних вимог до 22.05.2008 року.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду зміні з наступних підстав.
У відповідності з п. 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального права.
Судом вірно встановлені фактичні обставини справи, дана їм правильна оцінка, а його висновки узгоджуються з матеріалами справи і відповідають закону.
Однак, при вирішенні питання про період, з якого необхідно зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд першої інстанції не врахував рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вказане підтверджується відповідним посвідченням НОМЕР_1 від 22.09.1998 року та довідкою МСЕК (а.с.4,7).
Відповідно до п. 28 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів” було внесено зміни ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” якими передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по третій групі інвалідності – 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб. Які втратили працездатність. Згідно із ст. 50 цього ж Закону, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірах інвалідам ІІІ групи – 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року вказані зміни визнано неконституційними, а тому, виходячи з вимог ч. 2 ст. 152 Конституції України, згідно з якою закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, немає законних підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 з 1 січня 2008 року до 22.05 2008 року.
Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що чинною є редакція ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України „Про внесення змін і доповнень до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 06.06.1996 року, згідно з якою особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірах інвалідам ІІІ групи – 50 процентів мінімальної пенсії за віком. В усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком, тому перерахунок пенсії ОСОБА_1 необхідно проводити виходячи з вказаних вимог.
Крім цього, колегія суддів вважає , що з врахуванням наведених вище обставин справи, період, з якого необхідно зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” необхідно рахувати з 22 травня 2008 року, а тому рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає зміні.
В решті рішення суду постановлене з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316, 317 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому задовольнити частково.
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 січня 2010 року змінити.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 54 та ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з 22 травня 2008 року.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, проте може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.
Головуючий: (підпис)
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду О.В.Власенко