Судове рішення #10480629

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

25 травня 2010 року     Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:

Головуючого: Міщія О.Я.,

Суддів: Ткача З.Є., Бахметової В.Х.,

при секретарі Стечишин Л.С.

з участю представника ТзОВ

«Бучачагрохлібпром» Мацала Б.Т.,

представника ДП “Центр Державного

Земельного кадастру” Ткачука І.В.,

ОСОБА_3, ОСОБА_4, їх

представника ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» на  р ішення Бучацького районного суду Тернопільської області від 01 березня 2010 року в цивільній справі за позовом ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» ( далі ТзОВ «Бучачагрохлібпром») і Тернопільської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» про визнання недійсними договорів оренди землі та повернення самовільно зайнятих земельних ділянок і за позовами товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про відшкодування затрат, понесених при обробітку земельних ділянок, -

в с т а н о в и л а :

В листопаді 2009 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до суду з позовами до ТзОВ «Бучачагрохлібпром», Тернопільської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» про визнання не дійсними договорів оренди землі від 30 липня 2009 року, укладених ними з ТзОВ Бучачагрохлібпром» і зареєстрованих у Бучацькому реєстраційному відділі Тернопільської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 16 жовтня 2009 року, та повернення їм в користування самовільно зайнятих ТзОВ «Бучачагрохлібпром» земельних ділянок, без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування.

В обґрунтування своїх вимог позивачі посилались на те, що договори оренди укладені односторонньо ТзОВ «Бучачагрохлібпром» поза їх волею з порушенням норм цивільного та земельного законодавства. Зокрема в них не було досягнуто згоди з таких істотних умов, як строк дії договору, плата за користування землею, а також умови ризику випадкового знищення або пошкодження земельної ділянки. 20 серпня 2009 року вони звернулися до Бучацької райдержадміністрації, управління Держкомзему в Бучацькому районі та Бучацького реєстраційного відділу ДП Центр державного земельного кадастру» із заявою про відмову в реєстрації договорів оренди землі, однак всупереч їх волі, незважаючи  на те, що договори фактично не були укладені,   ДП Центр державного земельного кадастру» 16 жовтня 2009 року здійснило державну реєстрацію цих договорів.

ТзОВ «Бучачагрохлібпром» звернулося в суд з позовами до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про відшкодування затрат, понесених при обробітку земельних ділянок, мотивуючи тим, що після реєстрації договорів оренди землі, укладених з відповідачами, товариство почало обробіток земельних ділянок і понесло затрати на поліпшення якості земель, на незавершене сільськогосподарське виробництво, інші збитки, у тому числі і неодержані доходи. Затрати на обробіток земельної ділянки ОСОБА_3 складають 32 627,06 грн. та ділянки ОСОБА_4 - 34 952,97грн.

Ухвалою Бучацького районного суду від 01 березня 2010 року позови об'єднані в одне провадження.

Р ішенням Бучацького районного суду Тернопільської області від 01 березня 2010 року вирішено: “ Позови ОСОБА_3 та ОСОБА_4 задовольнити.

Визнати недійсним договір оренди землі від ЗО липня 2009 року, укладений між ОСОБА_3 та товариством з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром», і зареєстрований начальником Бучацького реєстраційного відділу Тернопільської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру» 16 жовтня 2009 року.

Товариству з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» повернути ОСОБА_3 земельну ділянку площею 4,18 га, що знаходиться на території Трибухівської сільської ради Бучацького району і належить останньому на праві власності.

Визнати недійсним договір оренди землі від 30 липня 2009 року, укладений між ОСОБА_4 та товариством з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром», і зареєстрований начальником Бучацького реєстраційного відділу Тернопільської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 16 жовтня 2009 року.

Товариству з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» повернути ОСОБА_4 земельну ділянку площею 4,50 га, що знаходиться на території Трибухівської сільської ради Бучацького району і належить останньому на праві власності.

В позовах товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про відшкодування затрат, понесених при обробітку земельних ділянок, відмовити.

Стягнути із товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» в користь ОСОБА_3 245,50 грн. судових витрат, зокрема, 8,50 грн. судового збору, 37грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи та 200 грн. витрат на правову допомогу.

Стягнути із товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» в користь ОСОБА_4 245,50 грн. судових витрат, зокрема, 8,50 грн. судового збору, 37грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи та 200 грн. витрат на правову допомогу.”

В апеляційній скарзі ТзОВ «Бучачагрохлібпром» просить рішення суду скасувати і в позові ОСОБА_3 та ОСОБА_8 відмовити, посилаючись на те, що у договорах оренди земельних ділянок, які належать позивачам, були обумовлені всі істотні умови, позивачі одержували орендну плату і їх права не були порушені. Крім того, суд не взяв до уваги затрати на обробіток землі понесені ТзОВ «Бучачагрохлібпром», які відповідачі ОСОБА_3 повинні повернути.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з наступних мотивів.

Позивачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом про визнання недійсним договорів оренди на підставі Закону України “Про оренду землі”.

Згідно ст. 13 цього Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 18 Закону від 6 жовтня 1998 р. N 161-XIV "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Встановлено, що 16 жовтня 2009 року у Бучацькому районному відділі Тернопільської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» проведена реєстрація договорів оренди землі від 30 липня 2009 року, які укладені між ТзОВ «Бучачагрохлібпром» і ОСОБА_3 та ТзОВ «Бучачагрохлібпром» і ОСОБА_4

Згідно умов цих договорів, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передали ТзОВ «Бучачагрохлібпром” в оренду на три роки земельні ділянки площею 4,18 га та 4,50 га, що розташовані на території Трибухівської сільської ради, на які Державні акти на право власності на земельну ділянку отримали 13 січня 2009 року.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, про те, що ці договори укладені з порушенням вимог чинного законодавства і їх державна реєстрація була незаконною.

Так встановлено, що договір оренди землі між ТзОВ  «Бучачагрохлібпром» та ОСОБА_4 останнім не був підписаний, а підписаний ОСОБА_3, який повноважень діяти від імені ОСОБА_4 не мав.

Це стверджується поясненнями ОСОБА_4, який заперечив свій підпис в договорі оренди і пояснив, що не мав наміру укладати з ТзОВ  «Бучачагрохлібпром» договір оренди на цих умовах, поясненнями ОСОБА_3, який ствердив, що договір оренди від імені ОСОБА_4 підписав він.

З письмових договорів оренди вбачається, що підписи від імені ОСОБА_4 та ОСОБА_3, є однаковими.

Таким чином, для укладення цього договору не було домовленості двох сторін, що передбачено вищевказаною нормою Закону України “Про оренду землі” та ст. 626 ЦК України, яка визначає поняття та види договору.

Також з порушенням вимог закону, що тягне за собою визнання  недійсним договору, був укладений договір оренди землі між ОСОБА_3 та ТзОВ «Бучачагрохлібпром».

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" визначені істотні умови договору оренди землі, якими є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених статтею 15 Закону України "Про оренду землі", а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Встановлено, що в договорі, укладеного між ОСОБА_3 та ТзОВ «Бучачагрохлібпром»  не були визначені істотні умови щодо строку дії договору оренди.

Строк в три роки визначено як зміни до договору оренди - дописано “три” та “виправленому вірити”.

Ці виправлення скріплені печаткою ТзОВ «Бучачагрохлібпром» і ОСОБА_3. не були підписані, який заперечував намір укласти договір оренди на три роки.

Таким чином, зміни щодо строку договору були внесені односторонньо ТзОВ «Бучачагрохлібпром», чим порушено ст. 19 Закону України "Про оренду землі", якою встановлено, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін.

З огляду на наведене слід визнати, що у даному договорі оренди відсутні істотної умови щодо строку оренди, у зв'язку з чим суд відповідно до вимог Закону правомірно визнав його недійсним.

Посилання апелянта на отримання позивачами орендної плати, як на підтвердження укладення з ними договорів оренди, колегія суддів до уваги не бере, оскільки за обставинами справи ця плата пов'язана з фактичним використанням ТзОВ «Бучачагрохлібпром» земельних ділянок позивачів, про що вони ствердили в суді.

Відповідно до п.9. Постанови Кабінету Міністрів України від від 25 грудня 1998 р. N 2073 “Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі”, відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов, передбачених пунктом 8, порушення вимог статей 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15 Закону України "Про  оренду землі" є підставою для відмови у державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до законів України.

Встановлено, що 20  серпня 2009 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися із письмовою заявою до голови Бучацької райдержадміністрації, начальника управління Держкомзему в Бучацькому районі та начальника Бучацького реєстраційного відділу ТРФ ДП «Центр державного земельного кадастру» про те, щоб не реєструвати договори оренди землі, оскільки ТзОВ «Бучачагрохлібпром» в односторонньому порядку встановило істотні умови договорів.

В супереч законним вимогам позивачів Бучацький районний відділ Тернопільської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 16 жовтня 2009 року провів реєстрацію договорів оренди землі від 30 липня 2009 року, які укладені між ТзОВ «Бучачагрохлібпром» і ОСОБА_3 та ТзОВ «Бучачагрохлібпром» і ОСОБА_4

Отже, суд правильно визнав державну реєстрацію цих договорів оренди землі незаконною.

Статтею 212 ЗК України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Відповідно до цих вимог Закону, суд правомірно зобов'язав ТзОВ «Бучачагрохлібпром» повернути ОСОБА_3 та ОСОБА_4 належні їм земельні ділянки.

Також судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову ТзОВ «Бучачагрохлібпром» у відшкодуванні затрат, понесених при обробітку земельних ділянок.

Відповідно до ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки), а також доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Суд першої інстанції правильно встановив, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не допустили порушень прав землекористувача ТзОВ «Бучачагрохлібпром» на землю, що витрати, понесені товариством при обробітку земельних ділянок ОСОБА_3 і ОСОБА_4, не є збитками, а тому право на їх відшкодування у товариства не виникло і суд правильно відмовив у задоволені позову за безпідставністю заявлених вимог.

Отже, рішення суду відповідає вимогам закону, ґрунтується на матеріалах справи і підстав для його скасування з мотивів викладених в апеляційній скарзі не має.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 311,313, 314 ЦПК України, колегія суддів,

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром» відхилити.

Рішення Бучацького районного суду Тернопільської області від 01 березня 2010 року  залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців в касаційному порядку, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.

Головуючий:

Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація