Справа № 2- 2977 /2010
У К Р А Ї Н А
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
_________________________________________________________
м. Олександрія вул. К.Лібкнехта, 76 індекс 28000
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2010 року Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Горбунов В.Г
при секретарі Полатайко О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі про зобов’язання провести нарахування та виплати надбавки до пенсії, як дітям війни,-
В с т а н о в и в :
Що ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просить зобов’язати Управління Пенсійного фонду України провести нарахування та виплати надбавку до пенсії, як дитині війни.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він являється пенсіонером і знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі та відноситься до категорії осіб «Діти війни » .
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» він має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але в 2007, 2008, 2009 роках і по день розгляду справи в суді надбавки виплачувалась частково, тобто вимоги законодавства в повній мірі не виконувалась. Просить визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі про проведення нарахування та виплати надбавки до пенсії в розмірі 30 відсотків до мінімальної пенсії противоправною та зобов’язати відповідача провести та виплатити у відповідності до вимог ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» .
Представник відповідача просить в позові відмовити, подаючи суду заперечення, що кошти за цей період на ці цілі не виділялись. Просить розглянути справу в його відсутність.
Суд, проаналізувавши матеріали справи вважає, що позовні вимоги обґрунтовані , а тому підлягають задоволенню, але частково.
Так, відповідно до посвідчення, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Олександрійському районі як пенсіонер за віком і відноситься до категорії осіб «Дитина війни», і до інших категорій осіб він не відноситься.
При таких обставинах на позивача поширюється вимога ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і він має право на щомісячну доплату в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .
Отже, відповідно до положень вказаного закону пенсія позивачу повинна виплачуватись зі збільшенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначений ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб , що втратили працездатність .
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року за № 966-14 прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при визначені розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист Дітей війни» застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ».
Суд вважає, що вимоги позивача слід задовольнити частково на тій підставі, що Конституційним судом України дія ст.6 України «Про соціальний захист дітей війни » в 2007-2008 року була зупинена законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік 2008 рік».
Так, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року та від 22 травня 2008 року зупинення дії ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнано неконституційним, а дію ст.6 названого закону з моменту прийняття рішення відновлено.
Таким чином, відмову відповідача провести відповідні нарахування та виплати щомісячної соціальної допомоги позивачу як дитині війни за період відновлення дії вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тобто з моменту рішення Конституційного суду України, а саме: з 9 липня 2007 року і по 31 грудня 2007 року, а також з 22 травня 2008 року і по грудень 2009 року слід визнати противоправною.
В 2009 році, а також в 2010 році дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відмінялась та не зупинялась, а тому відмову Пенсійного фонду в нарахуванні та виплаті позивачу щомісячного підвищення його пенсії за віком на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком слід визнати також неправомірною.
Відповідач відповідно до вимог п.п.7 п.2.1 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління згідно покладених на них завдань призначають (здійснюють перерахунок) і виплачують пенсії, допомогу на виховання та інші соціальні виплати, відповідно до чинного законодавства.
Посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань на виплату «Дітям війни» судом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки реалізація особою свого права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Практика Європейського суду свідчить про те, що суд не приймає аргумент Уряду щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність бюджетних коштів, як на причину невиконання своїх зобов’язань перед громадянами країни (справа Качко проти України).
З пояснень сторін та довідки відповідача вбачається, що позивачу сплачувались частково надбавки за період 2007-2010 року, а тому отримані надбавки підлягають відрахуванню, тобто при проведенні перерахунку їх слід врахувати.
Позивач зобов’язаний провести нарахування та виплати щомісячну соціальну допомогу за 2010 рік і ці вимоги слід також задовольнити , тобто з 1 січня по день звернення до суду – 1 червня 2010 року, оскільки відмова відповідача і в цій частині є неправомірною.
Позивач також просить віднести витрати по сплаті судового збору та на інформаційно - технічне забезпечення. Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з відповідача 37 грн витрат на інформаційно - технічне забезпечення , а 8 грн 50 коп з Державного бюджету України.
Керуючись ч.2 ст.152 Конституції України, рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6 РП/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-РП/2008, ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне пенсійне страхування» ст. ст. 3,6,10,ч.1 ст.15,ст.209,ст.ст.212-215 ЦПК України, суд, -
РІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі, щодо не призначення, не нарахування та не виплати ОСОБА_1 в період з 09 липня 2007 року і по 31 грудня 2007 року , з 22 травня 2008 року та по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 1 січня 2010 року і по 1 червня 2010 року підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» - протиправною.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі провести нарахування та виплати ОСОБА_1 відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» недоотримані суми пенсії, підвищеної на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, за період з 09 липня 2007 року і по 31 грудня 2007 року, розрахованої відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» та законодавчо визначеному розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплати в період з липня по грудень 2007 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі провести нарахування та виплату ОСОБА_1 відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» недоотримані ним суми пенсії, підвищеної на 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком за період, з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2008 року , з 1 січня 2009 року і до 31 грудня 2009 року та з 1 січня 2010 року і по 1 червня 2010 року розрахованої відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» та законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком , встановленого на цей період, з відрахуванням отриманих ним у вказані періоди сум підвищених до пенсії.
В позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі про нарахування та виплати надбавки до пенсії, як дітям війни за період з 1 січня 2007 року і по 08 липня 2007 року і за період з 1 січня 2008 року і по 21 травня 2008 року включно, та визнання бездіяльності протиправною за цей період відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Управління Пенсійного Фонду України в Олександрійському районі 37 грн витрат на інформаційно – технічне забезпечення, а 8 грн 50 коп. сплаченого державного мита з Державного бюджету України.
На рішення суду може бути подана апеляція до Апеляційного суду Кіровоградської області, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження до Олександрійського міськрайоного суду протягом десяти днів з дня його проголошення, а апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: