Справа № 22ц-4113/2010 р. Рішення ухвалено під головуванням
Категорія 57 Копчинського В.І.
Доповідач Матківська М.В.
У Х В А Л А
Апеляційного суду Вінницької області
від 13 серпня 2010 року
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі :
Головуючого: Матківської М.В.
Суддів : Вавшка В.С., Сопруна В.В.
При секретарі : Липач Ю.М.
розглянувши у відкритому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2
на постанову Калинівського районного суду Вінницької області від 1 грудня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до в/ч А1119 про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації за невидане речове майно, -
В с т а н о в и л а :
У жовтні 2009 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до в/ч А1119 про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації за невидане речове майно.
Постановою Калинівського районного суду Вінницької області від 1 грудня 2009 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_2
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати рішення суду і ухвалити нове, яким його позов задоволити повністю.
Зазначив, що постанову суду вважає незаконною у зв'язку з тим, що судом порушено норми матеріального і процесуального права.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, судом не викликався і не надав суду письмових заперечень на апеляційну скаргу.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення за таких підстав.
Суд першої інстанції встановив, що позивач ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині А1119. Наказом начальника Генерального штабу від 15.10.2008 року № 465 він був звільнений в запас за станом здоров'я. Наказом командира військової частини А1119 від 24.10.2008 року його виключено із списків особового складу частини.
На час звільнення з військової служби військова частина видала йому довідку № 87 від 18.11.2008 року про розмір грошової компенсації за не отримане ним речове майно за час служби, в якій вказана вартість речей на час звільнення у сумі 3 528,86 гр.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ( в редакції, що діяла до 01.01.2007 року) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям матеріальне та інше забезпечення у розмірах, що стимулюють заінтересованість громадян України у військовій службі. Військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно і продовольчі пайки або за бажанням військовослужбовця грошову компенсацію замість них. Порядок і розміри грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців та компенсації замість речового майна і продовольчих пайків встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням коефіцієнта індексації грошових доходів.
На виконання вимог даного Закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1135 від 22.07.1998 року "Про забезпечення військовослужбовців Збройних Сил речовим майном у мирний час", яка діяла до 28.10.2004 року.
Забезпечення військовослужбовців речовим майно на момент звільнення позивача з військової служби у запас здійснювалося на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1444 від 28.10.2004 року "Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань у мирний час".
Відповідно до п. 27 даної постанови військовослужбовці, звільненні у запас або відставку з правом носіння військової форми одягу , за бажанням можуть отримати речове майно, яке вони не отримали під час звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання наказу про звільнення.
Законом України "Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів" призупинено з 11.03.2000 року дію ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в частині одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб" від 3.11.2006 року, який набув чинності з 01.01.2007 року, статтю 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" викладено в новій редакції і доповнено статтею 9-1, за змістом якої продовольче та речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі, мають право на отримання замість належних їм за нормами забезпечення предметів речового майна грошової компенсації в розмірі вартості зазначених предметів. Порядок виплати грошової компенсації визначається Кабінетом Міністрів України.
Дію пункту 2 статті 9-1 зупинено на 2007 рік згідно із Законом України від 19.12.2006 року № 489-У.
Згідно із Законом України від 28.12.2007 року № 107-УІ пункт 2 статті 9-1 виключено.
Зміни, внесені підпунктом 3 пункту 67 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року № 107-УІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008).
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року по справі № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, згідно якої дію нормативно-правового акта у часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, з виходячи з вимог матеріального закону та встановлених по справі обставин і при тому, що позивач у військовому званні – майора, на час звернення у жовтні 2009 року з позовом до суду, не проходив військову службу за контрактом і не перебував на кадровій військовій службі, оскільки у жовтні 2008 року звільнений у запас, він не вправі отримувати грошову компенсацію замість речового майна.
З урахуванням всіх обставин справи та вимог діючого законодавства, суд прийшов до висновку, що дії військової частини А1119 по невиплаті ОСОБА_2 грошової компенсації за невидане речове майно являються правомірними.
За таких обставин колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення позовних вимог, відповідає нормам матеріального і процесуального права, а отже є законним і обгрунтованим, у зв'язку із чим підстави для його скасування відсутні.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними, не впливають на висновки суду та спростовуються вищенаведеним.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
У х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Постанову Калинівського районного суду Вінницької області від 1 грудня 2009 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий : /підпис/
Судді : /підписи/
Копія вірна :