Справа № 2-5403/2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2010 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді: Попович С. С.
секретаря: Черкес У.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Івано-Франківську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Івано-Франківську про зобов”язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 49,50,54,67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,-
встановив:
Позивачка звернулася до суду з позовом, у якому спершу просила визнати відмову відповідача у перерахунку та виплаті їй пенсії неправомірною, а так, уточнивши свої вимоги, просить зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Івано-Франківську провести перерахунок та виплатити їй як інваліду другої групи, інвалідність пов”язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пенсію за період з з 01 серпня 2008 року по 01 липня 2010 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров”ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
В судове засідання представник позивачки не прибув, подав заяву про слухання справи по суті без його участі. Представник відповідача в судове засідання теж не прибув, але теж подав заяву про слухання справи без його особистої участі. У попередньому судовому засіданні представники сторін брали участь. А тому суд вважає, що справа може бути розглянута по суті без участі представників сторін.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити виходячи з наступного.
Відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону ( у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин ), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам другої групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
Згідно ст. 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність установлений з 01.07.2008 року в розмірі 482 грн., з 01.10.2008 року 498 грн.. Статтею 54 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2009 рік” прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, установлено у 2009 році в розмірах, що діяли у грудні 2008 року - 498 грн.
Згідно ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Однак, положеннями п. п. 12, 15 п. 28 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” внесено зміни до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до яких статті 50 та 54 викладені в новій редакції, а саме, статтею 50 визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам другої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у іншому розмірі ніж вказано узазначеному Законі, згідно ст. 54 Закону у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році певного відсотку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 наведені положення Закону України про Державний бюджет України визнані неконституційними. За змістом п. п. 5, 6 наведеного Рішення положення Закону, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Вказане Рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів”. Отже, визнані неконституційними положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” втратили чинність з 22.05.2008 року.
Таким чином з 22.05.2008 року відновлено дію ст. ст. 50 та 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо встановлення розміру додаткової та державної пенсій особам, віднесеним до категорії 1, в т. ч. інвалідів другої групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою.
Тому відмову відповідача в проведенні перерахунку пенсії позивачу в розмірі, визначеному ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 наведеного Закону слід визнати неправомірною.
Що стосується обчислення пенсії, то вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій інвалідів, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" установлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Іншого нормативно-правового акту, який би визначив цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Таким чином, положення частини 3 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування зазначеної величини ( мінімального розміру пенсії за віком ) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику суду як джерело права. Як зазначив Європейський суд з прав людини в рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України, справа № 63134/00, в межах свободи дій держави визначити, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення). Згідно з п. 26 даного Рішення Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов"язань.
За таких обставин відповідач повинен був здійснити перерахунок та виплату позивачці державної та додаткової пенсії, виходячи зі збільшеного розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законами України “Про Державний бюджет України на 2008,2009,2010 роки”, а тому порушене право позивачки на отримання належного розміру державної та додаткової пенсії інваліда другої групи, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986-1987 роках підлягає поновленню.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 49, 50 ч. 1, 54 ч. 4, ст. 67 ч. 3 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 ч.1 Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 по зазначених вище справах, керуючись ст. ст. 3,10,11,60,208-218 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Івано-Франківську провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1, як інваліду другої групи, інвалідність пов”язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пенсію за період з 01 серпня 2008 року по 01 липня 2010 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров”ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначених на 2008, 2009 та 2010 роки відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” та Закону України “Про державний бюджет України на 2010 рік” з урахуванням уже виплачених сум.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду до апеляційного суду Івано-Франківської області може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення, апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через суд першої інстанції. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подачі заяви на апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя: Попович С. С.