Справа № 22ц-3184/2010 р. Рішення ухвалено під головуванням
Категорія 45 Димбіцького Ю.В.
Доповідач Матківська М.В.
У Х В А Л А
Апеляційного суду Вінницької області
від 26 липня 2010 року
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі :
Головуючого: Матківської М.В.
Суддів : Мартьянової Л.І., Сопруна В.В.
При секретарі : Сніжко О.А.
розглянувши у відкритому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою прокурора Іллінецького району
на рішення Іллінецького районного суду Вінницької області від 26 квітня 2010 року по справі за позовом прокурора Іллінецького району Вінницької області в інтересах Городоцької сільської ради до ОСОБА_2, Іллінецької районної державної адміністрації Вінницької області про визнання частково недійсним розпорядження голови Іллінецької районної державної адміністрації, визнання незаконним та скасування державного акта на право власності на земельну ділянку, зобов'язання повернути земельну ділянку в комунальну власність Городоцької сільської ради, -
В с т а н о в и л а :
У вересні 2009 року прокурор Іллінецького району Вінницької області звернувся в суд з позовом в інтересах Городоцької сільської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Іллінецької районної державної адміністрації, до ОСОБА_2 про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку.
У квітні 2010 року прокурор Іллінецького району подав заяву про уточнення та доповнення до позовної заяви, в якій просив визнати частково недійсним п. 1, 2 розпорядження голови Іллінецької райдержадміністрації №113 від 04.03.2008 року в частині затвердження технічної документації із землеустрою та передачі безоплатно у приватну власність члену фермерського господарства "Гарант-Пан" ОСОБА_2 земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель резервного фонду Городоцької сільської ради, що знаходиться за межами села Городок, а також в частині видачі ОСОБА_2 державного акту на право власності на земельну ділянку та зобов'язати голову РДА внести відповідні зміни в розпорядження № 113 від 04.03.2008 року; визнати незаконним й скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,8267 га вартістю 21 158,90 гр. і зобов'язати ОСОБА_2 повернути земельну ділянку в комунальну власність.
Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 20 квітня 2010 року Іллінецьку районну державну адміністрації, яка брала до цього участь у справі з правами третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, залучено співвідповідачем по справі.
Рішенням Іллінецького районного суду Вінницької області від 26 квітня 2010 року відмовлено у задоволенні позову прокурора Іллінецького району Вінницької області в інтересах Городоцької сільської ради до ОСОБА_2, Іллінецької райдержадміністрації про визнання частково недійсним розпорядження голови Іллінецької райдержадміністрації, визнання незаконним та скасування державного акта на право власності на земельну ділянку, зобов'язання повернути земельну ділянку в комунальну власність Городоцької сільської ради.
В апеляційній скарзі прокурор Іллінецького району просить скасувати рішення суду і ухвалити нове, яким повністю задоволити його позовні вимоги.
Зазначив, що рішення суду вважає незаконним, необгрунтованим через порушення судом норм матеріального і процесуального права.
Представник позивача – Городоцької сільської ради у судове засідання не з'явився і не надав суду письмових заперечень на скаргу.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився і не надав суду письмових заперечень на апеляційну скаргу.
Відповідач – Іллінецька районна державна адміністрація заперечила апеляційну скаргу, вважає, що суд ухвалив правильне по суті і справедливе рішення по справі із додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, без змін – рішення суду.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши письмові заперечення відповідача і матеріали цивільної й кримінальної справи, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення за таких підстав.
Суд першої інстанції встановив такі обставини:
Фермерське господарство "Гарант-Пан" у с. Городок Іллінецького району зареєстроване 24 січня 2006 року (а. с. 7 дослідженої архівної кримінальної справи № 1-149/09 за звинуваченням ОСОБА_3 за ст. 364 ч. 1, ст. 366 ч 1 КК України, що зберігається в Іллінецькому районному суді).
Фермерське господарство "Гарант-Пан" відповідно до укладеного 29.12.2007 року із Іллінецькою районної державною адміністрацією договору оренди землі, отримало в оренду на п'ять років земельну ділянку площею 28,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а. с. 9-13 кримінальної справи № 1-149/09).
9 січня 2008 року затверджено нову редакцію Статуту фермерського господарства "Гарант-Пан", згідно якого зареєстровано 13 членів господарства, в тому числі відповідача по справі – ОСОБА_2, брат чоловіка голови господарства ОСОБА_3 (а. с. 14-26 кримінальної справи № 1-149/09).
Розпорядженням Іллінецької районної державної адміністрації №113 від 04.03.2008 року усім членам фермерського господарства "Гарант-Пан", в тому числі відповідачу ОСОБА_2, безоплатно передано у приватну власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Городоцької сільської ради та площею кожному із земель цієї сільської ради, що перебували в оренді господарства та видано ОСОБА_2 державний акт на земельну ділянку з цільовим призначенням – ведення фермерського господарства (а. с. 29-30).
На підставі цього розпорядження ОСОБА_2 виданий державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,8267 га ( а. с. 6).
22 квітня 2009 року відносно голови фермерського господарства ОСОБА_3 було порушено кримінальну справу за те, що вона внесла в статутні документи фермерського господарства "Гарант-Пан" завідомо неправдиві відомості, зазначивши, що ОСОБА_2 являється братом чоловіка, внаслідок чого незаконно введеному члену фермерського господарства ОСОБА_2 було незаконно надано безоплатно у приватну власність земельну ділянку площею 1,8267 га. Постановою Іллінецького районного суду Вінницької області від 16 червня 2009 року кримінальна справа відносно ОСОБА_3 закрита у зв'язку із звільнення її від кримінальної відповідальності внаслідок акта про амністію ( а. с. 4, 5).
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив із того, що державна реєстрація фермерського господарства "Гарант-Пан" не скасована, відповідач ОСОБА_2 відповідно до Статуту фермерського господарства "Гарант-Пан" являється його членом, тому державний акт на право власності на земельну ділянку виданий йому на законній підставі.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про фермерське господарство" членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства. Членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом).
Стаття 13 Закону України "Про фермерські господарства" передбачає, що члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю). Членам фермерського господарства передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Отже, ОСОБА_2, являючись членом фермерського господарства "Гарант-Пан", вправі отримати безоплатно у власність земельну ділянку у розмірі земельної частки (паю).
Відповідно до ч. 4 ст. 61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою. Тому безпідставними є доводи прокурора, що незаконність розпорядження Іллінецької райдержадміністрації № 113 від 04.03.2008 року і державного акта на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я ОСОБА_2, випливає із матеріалів кримінальної справи, в тому числі із постанови Іллінецького районного суду Вінницької області від 16 червня 2009 року про закриття справи.
За таких обставин, прокурор та позивач не довели на підставі відповідних доказів, визначених статтями 57-59, 64 ЦПК України, підстав для визнання недійсними розпорядження Іллінецької районної державної адміністрації та державного акта, тому суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про відмову у задоволенні позову.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення позовних вимог, відповідає нормам матеріального і процесуального права, а отже є законним і обгрунтованим, у зв'язку із чим підстави для його скасування відсутні.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними, не впливають на висновки суду та спростовуються вищенаведеним.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
У х в а л и л а :
Апеляційну скаргу прокурора Іллінецького району Вінницької області відхилити.
Рішення Іллінецького районного суду Вінницької області від 26 квітня 2010 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий : /підпис/
Судді : /підписи/
Копія вірна :