Справа №2-2943/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2010 року
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої Єлізаренко І.А.,
секретаря Кравченко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Новомосковського міськрайонного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Новомосковська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Новомосковська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року, померла його дружина ОСОБА_4. На підставі свідоцтва про право власності на житло від 09.11.1993 року, йому, покійній дружині та відповідачам на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_1, тобто в рівних частках. Відповідно померлій дружині, йому та відповідачам повинно належати по 1/4 частині зазначеної квартири. Однак, згідно правовстановлюючого документу їх частки є невизначеними. Після смерті дружини відкрилась спадщина на належну їй частину квартири №АДРЕСА_1. Своє майно померла нікому не заповідала. В передбачений законом строк, він звернувся до Новомосковської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, після смерті дружини, однак, Новомосковська державна нотаріальна контора відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки частка померлої дружини не виділена в спільному майні /постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 13.04.2010 року/. Вважає, що доля кожного із них складає по 1/4 частині спірної квартири. Відповідно до вимог ч.2 ст. 370 ЦК України, у разі виділення частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними. Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно мекає разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким що прийняв спадщину, якщо він протягом строку встановленим ст.1270 ЦК України не надав заяву про відмову від неї. У зв’язку з чим, просить визнати за ним право власності на 1/4 частину квартири №АДРЕСА_1 в порядку успадкування за законом після смерті дружини ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позові, а також на свої пояснення, дані в судовому засіданні, просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилися, звернувшись до суду з заявою з проханням справу слухати у їх відсутність, в якій також позовні вимоги визнали у повному обсязі позовні (а.с.32) .
Третя особа Новомосковська державна нотаріальна контора в судове засідання не з’явилася звернувшись до суду з проханням розглядати справу без присутності представника нотаріальної контори (а.с.38).
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, вважає даний позов обгрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно свідоцтва про право власності на житло виданого Новомосковським ЖЕО від 09.11.1993 року та зареєстрованого в Новомосковському БТІ під №40-1, квартира №АДРЕСА_1, дійсно належить на праві приватної, спільної сумісної власності померлій ОСОБА_4, позивачу ОСОБА_1, відповідачам ОСОБА_2, ОСОБА_3. (а.с.15).
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_4, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року, про що в книзі реєстрації смертей Відділом РАЦс по місту Новомосковську Новомосковського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області 17.01.2009 року зроблено відповідний актовий запис №48 (а.с.13).
Встановлено в судовому засіданні та підтверджується свідоцтвом про одруження серії ІІ-АБ №876708 позивач ОСОБА_1 є чоловіком померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_4 (а.с.13).
Згідно Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданої Новомосковською державною нотаріальною конторою від 13.04.2010 року, свідоцтво про право на спадщину на частину квартири №АДРЕСА_1, після смерті ОСОБА_4, без видалення частки померлого у спільному майні, не допускається (а.с.14).
Відповідно до ч.1 ст.357 частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом.
Як пояснив у судовому засіданні позивач та не заперечувалось відповідачами, він постійно проживав зі своєю дружиною, до дня її смерті у квартирі №АДРЕСА_1, де і проживає на теперішній період часу.
Згідно ксерокопії спадкової справи за №158/2009 рік після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_4, з заявою про прийняття спадщини звернувся її чоловік ОСОБА_1 Діти померлої ОСОБА_4, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, 06.03.2009 року звернулися з заявами, кожен окремо, в яких відмовилися від належної їм частки спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_4 на користь чоловіка померлої ОСОБА_1 (а.с.39, 40, 41).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що за позивачем ОСОБА_1 повинно бути визнано право власності на 1/4 частину квартири №АДРЕСА_1, в порядку успадкування за законом після смерті дружини ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 61, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст.ст.331, 357, 368, 392, 1216-1218, 1223, 1268 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа: Новомосковська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/4 частину квартири №АДРЕСА_1, в порядку успадкування за законом після смерті дружини ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Єлізаренко