Справа № 22ц-8763 2010 рік Головуючий у 1 інстанції Бухтіярова І.О.
Категорія - 57 Доповідач Пономарьова О.М.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Пономарьової О.М.,
суддів Бондаренко Л.І., Соломахи Л.І.,
при секретарі Сироті Д.Є.,
за участі позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку
апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Ворошиловського районного суду м. Донецька від 3 червня 2010 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и в :
В березні 2010 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом і посилався на те, що він полковник запасу і звільнився з військової служби у жовтні 2005 року з посади старшого викладача кафедри військової підготовки ДонНТУ. 28 липня 2008 року Міністр Оборони України підписав наказ № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ збройних Сил України», який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 року за № 761/15452.
В пункті 1 вищевказаного наказу зазначено, що він виданий Міністром Оборони України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення рядового та начальницького складу» з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України. Відповідно до вказаного наказу змінені грошові оклади військовим викладачам, у тому числі для категорії старший викладач передбачено збільшення окладу з 1200 грн. до 1460 грн. , і виплати нових окладів почалися з 1 вересня 2008 року. Оскільки відповідно до вимог законодавства він має право на перерахунок пенсії з 1 жовтня 2008 року він у жовтні 2009 року звернувся до відділу по соціальному захисту Донецького військового комісаріату з проханням перерахунку його пенсії, але йому повідомили, що це питання знаходиться в компетенції Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, куди він звернувся 25 листопада 2009 року. Листом від 16 грудня 2009 року йому відмовили в перерахунку раніше призначеної пенсії у зв’язку з вищевказаним наказом Міністерства Оборони України. Просив суд визнати його право на перерахунок пенсії з 1 жовтня 2008 року з урахуванням зміни посадового окладу з 1200 грн. на 1460 грн. згідно з наказом Міністра Оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, визнати дій відповідача неправомірними, зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату його пенсії з 1 жовтня 2008 року і провести виплату компенсації за недоотриманий розмір пенсії.
Рішенням Ворошиловського районного суду м. Донецька від 3 червня 2010 року позов ОСОБА_2 задоволений частково. З відповідача на користь позивача стягнуто пенсію з урахуванням її перерахунку та компенсації за її недоотриманий розмір відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 7 жовтня 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення рядового та начальницького складу» та Наказу № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» за період з 1 жовтня 2008 року по 3 червня 2010 року. У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними відмовлено.
В апеляційній скарзі Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування доводів скарги апелянт посилається на те, що суд не в повній мірі встановив всі обставини справи, не визначив норми матеріального права, які слід було застосовувати до даних спірних правовідносин. Управління не мало підстав для проведення перерахунку пенсій згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки не було повідомлено Пенсійним фондом України про необхідність проведення перерахунку відповідно до порядку проведення перерахунку пенсій згідно Постанови № 45 від 13 лютого 2008 року. Оскільки нарахування оспорюванної суми пенсії позивачу не здійснювалось, тому не має підстав для виплати компенсації.
В судовому засіданні апеляційної інстанції позивач ОСОБА_2 заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відповідач просив розглядати справу без участі його представника.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення або неправильне застосування судом норм матеріального права.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся з зазначеним позовом і просив суд визнати його право на перерахунок пенсії з 1 жовтня 2008 року з урахуванням зміни посадового окладу з 1200 грн. на 1460 грн. згідно з наказом Міністра Оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, визнати дій відповідача неправомірними, зобов’язати відповідача провести перерахунок його пенсії з 1 жовтня 2008 року і провести виплату компенсації за недоотриманий розмір пенсії. Під час розгляду справи доповнив свої вимоги і також просив зобов’язати відповідача провести перерахунок його пенсії з 1 жовтня 2008 року та провести її виплату з урахуванням компенсації за недоотриманий розмір в період з 1 жовтня 2008 року по теперішній час.
Приймаючи рішення, суд першої інстанції вимоги позивача задовольнив частково, і стягнув з відповідача на його користь пенсію з урахуванням її перерахунку та компенсації за її недоотриманий розмір відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 7 жовтня 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення рядового та начальницького складу» та Наказу № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» за період з 1 жовтня 2008 року по 3 червня 2010 року. У задоволенні позову ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними відмовлено.
Проте з таким висновком суду повністю погодитись неможна, оскільки він суперечить заявленим позивачем вимогам та нормам процесуального закону.
Відповідно до статті 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, а межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області і отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У листопаді 2009 року позивач звернувся до відповідача з проханням перерахунку його пенсії, з урахуванням посадових окладів згідно Наказу Міністра Оборони України від 28 липня 2008 року № 377.
Листом від 16 грудня 2009 року йому відмовили в перерахунку раніше призначеної пенсії у зв’язку з вищевказаним наказом Міністра Оборони України.
З аналізу норм діючого законодавства, що регулює дані спірні правовідносини вбачається наступне:
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 7листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» надано право керівникам державних органів, в межах асигнувань, які виділяються на їх утримання, встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою – в розмірах, затверджених цією постановою схемами у відповідності з додатками 1-23 та аналогічними посадами.
Наказом Міністра Оборони України № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових начальних закладів і наукових установ Збройних Сил України», затверджені схеми посадових окладів за основними, типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України.
Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалам справи, Міністерство Збройних Сил України своїм листом від 29 серпня 2008 року повідомило Пенсійний Фонд України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв’язку з набранням чинності Наказу МОУ від 28 липня 2008 року №377.
Таким чином, право у позивача на перерахунок пенсії виникло на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» та на підставі Наказу Міністерства Оборони України № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових начальних закладів ( військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 року за № 761/15452.
З огляду на наведене, апеляційний суд приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно зробив висновок про те, що позивач має право на перерахунок пенсії, проте ухвалив рішення, вийшовши за межі заявлених позивачем вимог і в такій редакції, яка не дає можливість для його виконання, оскільки постановив стягнути з відповідача пенсію, не зазначивши розмір суми, яка підлягає стягненню.
Крім того, суд першої інстанції відмовив в задоволення вимог позивача про визнання дій відповідача неправомірними, пославшись на те, що ці вимоги розглядаються у порядку адміністративного судочинства, з чим також неможливо погодитись.
Як роз’яснив Верховний Суд України в інформаційно-методичному листі № 6-11 від 12 квітня 2010 року , відповідно до ст. 4 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України. Згідно з ч. 2 ст. 1 ЦК України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом. Ураховуючи наведене та відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносинах, що носять публічно-правовий характер, суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій - зобов’язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
З урахуванням викладеного, апеляційний суд дійшов висновку про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, яким вимоги позивача слід задовольнити у повному обсязі, оскільки вони ґрунтуються на законі.
Апеляційний суд вважає, що необхідним визнати дії Головного Управління пенсійного фонду України Донецькій області щодо відмови перерахунку пенсії позивачу, починаючи з 01 жовтня 2008 року неправомірними, та зобов’язати Головне Управління пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 1 жовтня 2008 року, відповідно до посадового окладу згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року та Наказу Міністерства Оборони України № 377 від 28 липня 2008 року, та її виплату з урахуванням компенсації за недоотриманий розмір, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 159 від 21 лютого 2001 року «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати».
Оскільки при прийнятті апеляційної скарги апелянт не сплачував витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, з відповідача належить стягнути на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн..
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 316 ЦПК України, апеляційний суд, -
в и р і ш и в:
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області частково задовольнити.
Рішення Ворошиловського районного суду м. Донецька від 3 червня 2010 року скасувати.
Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_2, починаючи з 01 жовтня
2008 року, неправомірними.
Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, починаючи з 01жовтня 2008 року, відповідно до посадових окладів згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07листопада 2007 року та Наказу Міністерства Оборони України № 377 від 28липня 2008 року, та виплату її з урахуванням компенсації за недоотриманий розмір пенсії.
Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в Апеляційному суді Донецької області в розмірі 37 грн.( розрахунковий рахунок – 31213263700004; отримувач – Державний бюджет м. Донецька Ворошиловський район, ЄДРПОУ – 34686537, МФО -834016, банк – ГУ ДКУ у Донецькій області).
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили безпосередньо до Верховного Суду України.
Судді: