Справа № 22- 7705/2010р Головуючий у 1 інстанції Марченко Л.М.
Доповідач Жданова В.С.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2010 р.
Апеляційний суд Донецької області у складі :
головуючої - судді Голубинського А.М.
суддів : Жданової В.С., Троценко Л.І.,
при секретарі Опря Ю.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кредитної спілки «Кредо» на рішення Краматорського міського суду від 02 квітня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до кредитної спілки «Кредо» про стягнення суми грошового вкладу та відсотків,-
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Краматорського міського суду частково задоволені позовні вимоги ОСОБА_1 до кредитної спілки «Кредо» , на користь позивача стягнуто суму вкладу 81000 грн., суму процентів 11063,17 грн, компенсацію судових витрат 120 грн, всього 92183,17 грн.
В апеляційній скарзі представник відповідача, посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить рішення суду скасувати, в задоволенні позову відмовити . В обгрунтування доводів апеляційної скарги посилається на протокол позачергових загальних зборів членів кредитної спілки від 5.12.2009 р., на яких було вирішено, що після закінчення строку дії договору грошові внески повертати вкладникам частинами. Стягнення всієї суми грошового вкладу на користь призвело до порушення майнових прав інших членів кредитної спілки.
При розгляді справи судом першої інстанції встановлено, що 26.12.2007 р. між позивачем ОСОБА_1 та КС «Кредо» був укладений договір «Накопичувальний» № КР-0000569, відповідно до якого позивач вніс на депозитний рахунок кредитної спілки 81000 грн на умовах строковості, зворотності та платності строком на 24 міс. тобто до 26.12.2009 р. з виплатою 26% річних. Строк дії договору скінчився, але в порушення положень п.п. 2.8,2.9 Договору відповідач грошовий вклад з нарахованими процентами 11063,17 грн . позивачу не повернув.
Заслухавши доповідь судді апеляційної інстанції, пояснення сторін, дослідивши матеріали цивільної справи , перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав .
Відповідно до ст.. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції повно, всебічно та об»єктивно розглянув заявлений позов та дійшов вірного висновку про обґрунтованість вимог позивача. Правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовані Договором, укладеним мід сторонами 26.12.2006 р. та Законом України "Про кредитні спілки" від 20 грудня 2001 року № 2908-II.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про кредитні спілки" внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо.
Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомої статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.
Як вбачається з частини 7 ст. 10 зазначеного Закону вона регулює порядок повернення коштів, належних членам кредитної спілки, у разі припинення членства фізичної особи у кредитній спілці, а саме, в ній зазначено, що повернення обов'язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.
Статутом КС "Кредо" передбачено порядок і строки повернення пайових внесків та вкладів членові кредитної спілки у разі припинення ним членства у кредитній спілці (п. 17.6, п. 17.9).
Як вбачається з частини 7 ст. 10 зазначеного Закону та статуту КС "Кредо" у разі припинення членства вклад членові кредитної спілки повинен бути повернутий не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.
Проте згідно частини 2 ст. 23 Закону України "Про кредитні спілки" підставами повернення вкладів членів кредитної спілки є не лише припинення членства, але й умови укладеного з членом кредитної спілки договору.
В договорі від 26.12.2006 р. зазначено, що Спілка приймає кошти вкладника на строк до 26.12.2009 року./ а.с.3/.
Загальні положення про зобов'язання, в тому числі загальні умови їх виконання, правові наслідки порушення зобов'язань врегульовані книгою п'ятою ЦК України, який згідно ст. 4 цього кодексу є основним актом цивільного законодавства. Будь-які спеціальні положення або виключення щодо виконання зобов'язань за укладеними договорами між членами кредитної спілки та кредитною спілкою законом України "Про кредитні спілки" не передбачені.
В рішенні суд першої інстанції зазначив, що відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Оскільки в порушення умов договору відповідач до теперішнього часу не повернув позивачу вклад, суд дійшов вірного висновку про стягнення суми вкладу на користь позивача.
При розгляді справи суд першої інстанції обґрунтовано не прийняв до уваги заперечення представника КС «Кредо» про те, що на позачергових загальних зборах членів спілки 5.12.2009 р. було прийняте рішення про повернення суми внесків особам, у яких дія договору закінчилась, частинами, оскільки таке рішення не може змінювати обов2язки сторін за договором.
Дійсно відповідно до ст. 12 Закону України "Про кредитні спілки" члени кредитної спілки зобов'язані додержуватися статуту та інших актів кредитної спілки, виконувати рішення її органів управління.
Згідно ст. 14 Закону України "Про кредитні спілки" загальні збори членів кредитної спілки можуть приймати рішення з будь-яких питань діяльності кредитної спілки. Проте зазначеним законом цьому органу управління не надано право зміняти загальні положення цивільного законодавства та умови договору, відповідно до якого визначена дата повернення суми вкладу 26.12.2009 рВідповідно до ст. 23 Закону України "Про кредитні спілки" внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Право володіння, користування та розпорядження своєю власністю закріплено ст. 41 Конституції України. Встановлені гарантії права на приватну власність, в тому числі проголошено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право приватної власності є непорушним. Громадянин має право вільно здійснювати право власності щодо належного йому майна.
Відповідно до ст. 321 ЦК України особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Такі випадки Законом України "Про кредитні спілки" не встановлені.
Згідно ст. 1 Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Згідно ст. 1 Закону України від 12 липня 2001 року № 2664-III "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", який розповсюджується в тому числі на діяльність кредитних спілок, фінансова послуга - це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
За договором "Накопичувальний" № КР-0000750 про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 26.12.2007 р. року кредитна спілка надала позивачу фінансову послугу, яка полягає в залученні його внеску на депозитний рахунок. Повернення залученого вкладу та нарахованих за ним процентів в розумінні ст. 1 Закону України "Про захист прав споживачів", ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", ст. 21 Закону України "Про кредитні спілки" не є фінансовою послугою, які надають кредитні спілки, а є зобов'язанням за договором.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального або порушення норм процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.
Ухвалене судом рішення відповідає вимогам ст. 213 ЦПК України підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 307,308, 315 ЦПК України апеляційний суд,_
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу кредитної спілки «Кредо» відхилити.
Рішення Краматорського міського суду від 02 квітня 2010 р. залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.
Головуючий Судді :