АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________________________________________________
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Копія.
“ 29 ” березня 2010 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі : головуючого – судді Харчука В.М.
суддів: Кізюн О.Ю., Переверзєвої Н.І.
при секретарі Гребелюк Т.Б.
з участю: представника ОСОБА_1- ОСОБА_2
представника МСЕК- Крушинського С.А.
розглянула у відкритому судовому засіданні справу № 22ц-656 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Шепетівського міськрайонного суду від 13 січня 2010 року за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту поранення внаслідок воєнних дій.
Заслухавши доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги,
в с т а н о в и л а:
В грудні 2009 року ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про встановлення факту поранення внаслідок воєнних дій, заінтересовані особи – Шепетівське міське управління праці та соціального захисту населення, Шепетівська міжрайонна медико-соціальна експертна комісія. Заявник вказував, що встановлення цього факту йому необхідно для отримання статусу інваліда війни, і в обґрунтування заявлених вимог посилався на те, що 10 травня 1942 року під час випасу худоби на лузі поблизу села Липецьке Вінницької області від вибуху невідомого вибухового пристрою він отримав поранення. Протягом останніх років він неодноразово звертався до управління праці та соціального захисту населення, а також до МСЕК з проханням щодо надання йому статусу інваліда війни, проте для вирішення цього питання йому запропоновано встановити факт поранення в судовому порядку.
Рішенням Шепетівського міськрайонного суду від 13 січня 2010 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовлено.
В своїй апеляційній скарзі ОСОБА_1 вважає рішення суду незаконним і необґрунтованим, просить його скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення його вимог.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції – скасуванню з наступних підстав.
Як вбачається зі змісту заявлених ОСОБА_1 вимог, заявнику необхідно встановлення факту його поранення в неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій для надання йому статусу інваліда війни.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.7 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, які стали інвалідами
________________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції – Чевилюк З.А. Справа №22ц- 656
Доповідач –Кізюн О.Ю. Категорія № 67
внаслідок воєнних дій громадянської чи Великої Вітчизняної воєн або стали інвалідами від зазначених причин у неповнолітньому віці у воєнні та повоєнні роки.
Відповідно до ст.3 Закону „ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року інвалідність як міра втрати здоров’я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи Міністерства охорони здоров’я України, що діють на підставі Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року, № 1317.
Встановлення причинного зв’язку інвалідності з воєнними діями є компетенцією медико-соціальної експертизи. Відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії.
Відповідно до п.25 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року, № 1317, рішення комісії може бути оскаржене до суду в установленому законодавством порядку.
З матеріалів справи видно, що 29.12.2009 року Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією встановлено ОСОБА_1 інвалідність внаслідок загального захворювання, група інвалідності друга. Вбачається також, що в суді першої інстанції Хмельницька обласна МСЕК та Шепетівська міжрайонна МСЕК проти заявлених ОСОБА_1 вимог щодо встановлення факту його поранення внаслідок воєнних дій для надання йому статусу інваліда війни заперечували. Не були визнані ці вимоги і Шепетівським міським управлінням праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ч.6 ст. 235 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз’яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Наведені обставини та вимоги нормативних положень судом першої інстанції належним чином не були враховані, тому ухвалене судове рішення підлягає скасуванню із залишенням зави ОСОБА_1 без розгляду.
Керуючись ст. ст. 307, 310, 313, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити частково.
Рішення Шепетівського міськрайонного суду від 13 січня 2010 року скасувати.
Заяву ОСОБА_1 залишити без розгляду і роз’яснити заявнику, що він має право подати позов на загальних підставах.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: підпис.
Судді: підписи.
Копія вірна: суддя О.Ю.Кізюн