Судове рішення #10430179

Справа № 22ц-6302/2010р.           Головуючий в 1 інстанції: Ткаченко О.Д.  

Категорія_________                                       Доповідач: Коротенко Є.В.  

     

    Р І Ш Е Н Н Я  

Іменем  України  

05 серпня 2010 року            

Судова колегія судової палати у цивільних справах  апеляційного суду Луганської області в складі:

головуючого –  судді Коротенка Є.В.

суддів Заіка В.В., Коротких О.Г.,

при секретарі Мищенко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Луганську справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області на рішення Біловодського районного суду Луганської області від 30.04.2010 року за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про  визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити певні дії,

встановила:  

 Рішенням Біловодського районного суду Луганської області від 30.04.2010 року зазначені позови  задоволено частково, внаслідок чого:

- визнано неправомірною бездіяльність УПФУ в Біловодському районі Луганської області щодо нездійснення підвищення до пенсій позивачів та її виплати, як „дитині війни” за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року;  

- зобов’язано УПФУ в Біловодському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії позивачам у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як „дитині війни”, за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно, з урахуванням здійснених виплат, у сумі 1953 грн. 18 коп. кожному.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись при цьому на порушення судом норм матеріального та процесуального права.    

Сторони про день, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.    

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обгрунтованність рішення суду, судова колегія вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивачі мають правовий статус «дитина війни», що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.    

Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-IV дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.    

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Зокрема статтею 6 вказаного Закону, після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Проте, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 р. положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.    

При цьому Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України про Державний бюджет України не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і
обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами
України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також
встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших
законів України.

Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.    

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції  щодо зобов’язання відповідача проводити доплату позивачам у вигляді 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням зазначеного рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року.    

Крім того, 28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до пункту 8 якої встановлено, що «дітям війни» до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах, така доплата в 2009 році складала 49,80 грн.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України було надано право встановлювати розмір соціальних гарантій, які відповідно до законодавства визначаються залежно від прожиткового мінімуму і встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Закон України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», що має однакову юридичну силу, як і Закон України «Про соціальний захист дітей війни», у наведеній нормі відсилає до відповідних Законів України. Тобто, у даному випадку застосовується спеціальний закон, яким передбачається право на отримання підвищення до пенсії певної категорії осіб -Закон України «Про соціальний захист дітей війни».

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.  

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір   мінімальної заробітної плати  . Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру   мінімальної пенсії за віком  .  

Крім того, частинами 2, 3 ст.22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, враховуючи викладене, суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» протягом 2009 року була чинною саме у наведеній вище редакції.

Але при цьому колегія суддів зауважує, що обраний судом спосіб захисту порушених прав позивачів - зобов’язання виплатити підвищення до пенсії у визначеній судом сумі - не кореспондується з нормами чинного законодавства (ст.ст. 21, 105, 162 КАС України), оскільки задовольнивши позовні вимоги в такий спосіб, суд перебрав повноваження УПФУ щодо перерахунку пенсії на себе.  

Тобто рішення суду в цій частині ухвалено з порушенням норм процесуального права.

За таких обставин колегія суду вважає за необхідне змінити рішення суду, виклавши четвертий абзац його резолютивної частини у такій редакції: ”Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як „дитинам війни”, за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно з урахуванням фактично отриманих виплат”. В іншій частині рішення суду залишити без змін.  

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.307, 309, 314, 316, 319 ЦПК України, приймаючи до уваги положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами» № 1691-VI від 18 лютого 2010 р., судова колегія

в и р і ш и л а:  

 Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області на рішення Біловодського районного суду Луганської області від 30.04.2010 року за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про  визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити певні дії  задовольнити частково.

Рішення Біловодського районного суду Луганської області від 30.04.2010 року змінити, виклавши четвертий абзац його резолютивної частини у такій редакції: ”Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як „дитинам війни”, за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно з урахуванням фактично отриманих виплат”.  

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення, однак її може бути оскаржено шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до суду касаційної інстанції:  Верховного Суду України.

    Головуючий:  

    Судді:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація