Судове рішення #10421942

  Справа 2-2065/10  

Р І Ш Е Н Н Я  

Іменем України  

  15  липня 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області в складі:  

головуючої – судді         Акімченко Ю.П.  

при секретарі -     Коковенко А.С.,  

  розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дебальцеве справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Дебальцевому про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України  у здійсненні перерахунку пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -  

  ВСТАНОВИВ:  

  Позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України  у здійсненні перерахунку пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.  

В обґрунтування позову зазначає, що з 21 лютого 2006 року він є одержувачем пенсії за віком, призначеної йому згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року. Після призначення йому пенсії за віком він продовжував працювати, у зв’язку з чим у нього  виникло право на перерахунок пенсії, виходячи із середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України на 2009 рік.  12 лютого 2010 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік (1650 гривень 43 копійки). Однак відповідач здійснив такий перерахунок, але виходячи із заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (1197 гривень 91 копійка). Вважає, що відповідач порушив його права на перерахування пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп., чим суттєво порушив його права.  

В судове засідання позивач не з     явився, надавши заяву про розгляд справи за її відсутності, вказавши, що позовні вимоги підтримує, позов просить задовольнити.  

Представник відповідача – Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцевому  Донецької області в судове засідання  не з’явився, надавши заяву про розгляд справи у його відсутності  та   заперечення проти задоволення  позовних  вимог.  

У своїх запереченнях посилається на те, що  позивач отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати та звертався до управління 12 лютого 2010 року за перерахунком пенсії, згідно ст.42 Закону з урахуванням додаткового страхового стажу та заробітку.  

Перерахунок пенсії було здійснено з 01.02.2010 року. Для перерахунку пенсії була застосована середня заробітна плата робітників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік, яка становить 1197 гривень 97 копійок.  

При призначенні пенсії у 2010 році  застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 гри.), як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.  

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до статей 40,42 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані не конституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.  

У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводяться відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".  

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) з середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому  на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 гри.). Наполягала на відмові в задоволенні позову. (а.с. 17).  

Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.  

З 21 лютого 2006 року ОСОБА_1 є одержувачем пенсії за віком, призначеної йому згідно із Законом України «Пре пенсійне забезпечення» від 09.07.2003 року і наявність цієї обставини відповідачем не заперечується.  

Відповідно до відомостей, що містяться в трудовій книжці ОСОБА_1 після досягнення пенсійного віку продовжує працювати бригадиром 6 розряду на станції Дебальцеве  - сортувальне Державного підприємства “Донецька залізниця” (а. с. 10).  

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право  на  соціальний  захист,  що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а  також  у  старості  та  в  інших випадках, передбачених законом.  

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала  працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.  

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку  з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.  

Ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.  

У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.  

Загальні правила визначення розміру пенсії за віком встановлені ст. 27 зазначеного Закону, згідно з якою розмір пенсії за віком визначається за формулою:  

П=Зп х Кс, де:  

П— розмір пенсії, у гривнях;  

Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;  

Кс— коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.  

Згідно з частиною другою статті 40 цього ж Закону встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:  

Зп = Зс х (Ск : К), де:  

Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;  

Зс — середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;  

Ск — сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);  

К— кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.  

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.  

12 лютого 2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік (1650 гривень 43 копійки).  

Однак відповідач здійснив такий перерахунок, але виходячи із заробітної плати працівників зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (1197 гривень 91 копійка) (а. с. 7), посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення».  

Згідно з підпунктом 3 пункту 11 постанови  КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,  у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону (1058-15) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.  

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (1058-15), із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону (1058-15).  

Встановлено, що  показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2009 рік (календарний рік, що передує року перерахунку пенсії позивача)   становив 1650, 43 грн.  

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Пунктом 1 статі 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.  

Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при вирішенні питання про перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком відповідач мав керуватися безпосередньо приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, статтями 27, 40 та 42 Закону, а не постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення».  

Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (пункт 35 розділу II зазначеного Закону), якими вносилися зміни до статей 40 та 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», були визнані неконституційними згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, а отже, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діє в редакції, в якій він діяв до 01 січня 2008 року.  

Водночас, згідно зі ст. 147 Конституції України Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і діє офіційне тлумачення Конституції України та законів України.  

При цьому відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

Тобто рішення Конституційного Суду України мають перспективну дію.  

Згідно із частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:  

у разі виникнення права на підвищення пенсії — з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.  

З огляду на викладене позивач  має право на перерахунок призначеної йому пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 01 лютого 2010 року.  

З наведеного вбачається що відповідач повинен був перерахувати пенсію позивачу із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначеному в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Перерахунок пенсії позивачу провадився в лютому 2010 року, тому відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за 2009 рік, а не за 2007 рік, як було зроблено відповідачем.  

Враховуючи положення ст. 40, 42  Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,   керуючись принципом верховенства права, з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, суд вважає необхідним  визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Дебальцевому у здійсненні перерахунку пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік , та зобов’язати здійснити перерахунок  з 01.02.2010 року пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.  

Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про Державне мито” від 21.01.1993 року № 7-93 органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати державного мита.  

Згідно  із ст.  88    ЦПК  України,    суд   вважає  за  необхідним стягнути з відповідача сплачені позивачем при  зверненні  до  суду витрати на інформаційно-технічне забезпечення  розгляду справи у розмірі 37 грн.      

На підставі ст.ст. 27,28,40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 41 розділу ІІ Закону України  «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 року № 530, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року,  та, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215, 294 ЦПК України, суд-  

  ВИРІШИВ:  

  Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Дебальцевому про визнання неправомірною відмови органу Пенсійного фонду України  у здійсненні перерахунку пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.  

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Дебальцевому у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.  

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 01.02.2010 року,  виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.  

Стягнути з     Управління Пенсійного Фонду України в м. Дебальцеве  Донецької  на  користь ОСОБА_1 витрати з інформаційно-технічного забезпечення  розгляду справи у сумі 37  грн.  

Рішення вступає в законну силу через 10 днів після його проголошення, якщо не було подано заяву про апеляційне оскарження або апеляційну скаргу. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, рішення набирає законної сили через 20 днів після подання такої заяви, якщо протягом цього строку не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.  

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Дебальцевський міський суд протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня проголошення рішення або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.  

  Суддя Дебальцевського  

міського суду                                                                             Ю. П. Акімченко    

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

  • Номер: 22-ц/788/761/17
  • Опис: ПАТ " Всеукраїнський акціонерний банк" до Шевченко І.О. про стягнення заборгованості
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-2065/10
  • Суд: Апеляційний суд Сумської області
  • Суддя: Акімченко Юлія Петрівна
  • Результати справи: Ухвалено нове рішення по суті позовних вимог у зв'язку із:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.04.2017
  • Дата етапу: 19.06.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація