Судове рішення #10417509

Справа № 2а-144/10  

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И  

  17 червня 2010 року                                                                   Новотроїцький районний суд        

    Херсонської області  

В складі: головуючого судді: – Соляник Н.І.  

при секретарі:  – Овсянніковій Т.М.  

з участю представників позивачів 1,2: Дементьєвої А.В., Козачок М.О.  

відповідача – не з’явився;  

  розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новотроїцьке адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі та Новотроїцької селищної ради до ОСОБА_5 про стягнення земельного податку, -  

  В С Т А Н О В И В:  

Позивачі ДПІ у Новотроїцькому районі та Новотроїцька селищна рада  31.03.2010 року звернулися до суду з позовом до відповідача ОСОБА_5, про стягнення земельного податку, мотивуючи свої вимоги тим, що ДПІ згідно із ЗУ « Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-ХІІ має статус юридичної особи і є органом державної виконавчої влади, що здійснює контрольні функції з питань правильності нарахування та надходження податків та інших обов’язкових платежів різних  рівнів. Плата за землю вводиться в цілях формування  джерела коштів для фінансування заходів по раціональному використанню і охороні земель, покращенню родючості ґрунту, ведення земельного кадастру, здійснення землевпорядництва та моніторингу земель, проведення земельної реформи та розвитку інфраструктури населених пунктів. Таким чином несплата земельного податку призводить до дефіциту бюджету та недофінансування програм спрямованих на виконання органами місцевого самоврядування визначених функцій. Так  за 2009 рік заборгованість відповідача по земельному податку становить 58 гривень 24 копійок і залишається несплаченою. Просили її стягнути в повному розмірі.  

Представники позивачів 1,2 у судовому засіданні позов підтримали, посилаючись на підстави викладені у заяві і підтвердили, що станом на 30.03.2010 року відповідач має борг в сумі 58 гривень 24 копійки. Наполягають на стягненні суми боргу в повному обсязі.  

Відповідач до судового засідання не з’явився і тому згідно п.4 ст. 128 КАС України, суд вважає можливим слухати справу у відсутності відповідача, на підставі наявних матеріалів.  

Вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, враховуючи доводи представників позивачів в обґрунтування  позову, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.  

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини. Предметом спору є невиконання власником земельної ділянки зобов’язання, щодо своєчасної сплати земельного податку.  

Спірні відносини є земельними правовідносинами і регулюються нормами діючого земельного законодавства: ст.81,91 Земельного кодексу України; ст. 509, 526, 610, 612 ЦК України, ст.2,3,20,27 Закону України «Про оплату за землю», ст.33 ЗУ «Про місцеве самоврядування», відповідно до яких, використання  землі в Україні є платним.  Плата за землю справляється  у  вигляді  земельного податку  або  орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки,  грошову оцінку яких не  встановлено, визначаються   до  її  встановлення  в  порядку,  визначеному  ЗУ «Про плату за землю».  

В суді встановлено факт наявності у відповідача земельної ділянки, яка належить йому на праві приватної власності. Згідно чинного законодавства, власники  землі  та  землекористувачі  сплачують земельний  податок,  а  також  орендну  плату  за земельні ділянки з  дня  виникнення  права власності  або  права  користування  земельною ділянкою. У  разі  припинення  права  власності  або права користування земельною  ділянкою  податок,  а  також  орендна плата за земельні ділянки сплачується  за фактичний  період перебування землі у власності або користуванні у поточному  році. Отже, за 2009 рік несплати відповідачем земельного податку, земельна ділянка залишалася у власності відповідача і тому можна зробити висновок, що у відповідача не було жодних істотних підстав для невиконання ним платіжних зобов’язань по земельному податку.  

Факт несплати тривалий час відповідачем земельного податку та порушення ним вимог Земельного кодексу України та ЗУ «Про плату за землю», оскільки земельний податок, це є обов’язковий платіж, що здійснюється юридичними та фізичними особами за користування земельними ділянками. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі,  крім  орендарів та інвесторів - учасників угоди про  розподіл  продукції,  сплачують  земельний податок, тому станом на 30.03.2010 рік за несвоєчасне виконання зобов’язання, покладеного на відповідача чинним законодавством, утворився борг в сумі 58 гривень 24 копійок, що підтверджується письмовими доказами по справі (а.с.4).  

Відповідач маючи у власності земельну ділянку  взяв, відповідно до ст. 509, 510, 526 ЦК України на себе зобов’язання про сплату земельного податку, у відсотках передбачених чинним законодавством.  

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.  

Згідно ст.15, 20 ЗУ «Про плату за землю», ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової  оцінки. Податкове  зобов'язання по земельному податку, а також   по  орендній  платі  за  землі  державної  та  комунальної власності,  визначене  у  податковій  декларації  на поточний рік, сплачується  рівними  частками  власниками  та  землекористувачами земельних   ділянок  за  місцезнаходженням  земельної  ділянки  за базовий  податковий  (звітний)  період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно  протягом  30  календарних  днів,  наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платежі  за  землю  зараховуються до відповідних місцевих   бюджетів  у  порядку,  визначеному  Бюджетним  кодексом України для плати за землю.  

Отже, за таких обставин позов підлягає задоволенню і є підстави для стягнення з відповідача заборгованості, яка утворилася за несвоєчасне ним виконання зобов’язання покладеного на нього законом, а саме за несплату земельного податку.  

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Представники позивачів 1,2 довели у суді факти не виконання відповідачем зобов’язання по сплаті земельного податку, адже у його власності перебуває земельна ділянка за яку законом передбачено сплачувати земельний податок. Відповідач не надав суду жодних доказів, які б свідчили про вагомі причини не виконання ним зобов’язання по несплаті земельного податку. Отже є підстави для задоволення позову і стягнення заборгованості з відповідача.  

Враховуючи зазначені обставини суд приходить до висновку, що відповідно до Закону України «Про плату за землю» є підстави для задоволення позову і стягнення боргу в повному обсязі.  

Оскільки позов задоволений в повному обсязі, то суд вважає необхідним відповідно до ст. 89, 94 КАС України судові витрати в розмірі 3 гривні 40 копійок віднести на рахунок відповідача.  

На підставі зазначеного, ст. 81,91 Земельного кодексу України; ст. 509, 526, 610, 612 ЦК України, ст.2,3,20,27 Закону України «Про оплату за землю», ст.33 ЗУ «Про місцеве самоврядування» і керуючись ст. 89, 94, 104, 105, 162 КАС України, -  

  П О С Т А Н О В И В :  

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі та Новотроїцької селищної ради про стягнення земельного податку, -   задовольнити.  

Стягнути з ОСОБА_5,  мешканця АДРЕСА_1 заборгованість по несплаті земельного податку в розмірі 58 гривень 24 копійки (п’ятдесят вісім гривень двадцять чотири копійки) на користь Новотроїцької селищної ради смт. Новотроїцьке р/р 33216813700248, ЄДПРОУ 04402089, МФО 852010.  

Стягнути з ОСОБА_5 судовий збір в сумі 3 гривні 40 копійок (три гривні сорок копійок) в доход держави.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новотроїцький районний суд Херсонської області, шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги на постанову, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або безпосередньо до суду першої інстанції протягом терміну встановленого для подання заяви про апеляційне оскарження постанови.  

Постанова набирає законної сили після закінчення вище зазначених строків,  а якщо подана апеляційна скарга і постанова не скасована після розгляду справи апеляційним судом.    

Суддя: підпис.  

Копія вірна.  

Суддя Новотроїцького райсуду                        

Херсонської області                                                                                 Соляник Н.І.  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація