Справа № 2а-149/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2010 року Новотроїцький районний суд
Херсонської області
В складі: головуючого судді: – Соляник Н.І.
при секретарі: – Овсянніковій Т.М.
з участю представників позивачів 1,2: Дементьєвої А.В., Козачок М.О..
відповідача 1 – не з’явився;
представника відповідача 2 – ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новотроїцьке адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі та Новотроїцької селищної ради до ОСОБА_6 та приватного підприємця ОСОБА_5 про стягнення земельного податку, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ДПІ у Новотроїцькому районі та Новотроїцька селищна рада 31.03.2010 року звернулися до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_6 та приватного підприємця ОСОБА_5, про стягнення земельного податку, мотивуючи свої вимоги тим, що ДПІ згідно із ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-ХІІ має статус юридичної особи і є органом державної виконавчої влади, що здійснює контрольні функції з питань правильності нарахування та надходження податків та інших обов’язкових платежів різних рівнів. Плата за землю вводиться в цілях формування джерела коштів для фінансування заходів по раціональному використанню і охороні земель, покращенню родючості ґрунту, ведення земельного кадастру, здійснення землевпорядництва та моніторингу земель, проведення земельної реформи та розвитку інфраструктури населених пунктів. Таким чином несплата земельного податку призводить до дефіциту бюджету та недофінансування програм спрямованих на виконання органами місцевого самоврядування визначених функцій. Оскільки у власності відповідача 1 знаходиться земельна ділянка, а відповідач 2 являється орендарем даної землі, тому за період 2008-2009 роки заборгованість відповідача 2 по земельному податку становить 116 гривень 48 копійок і залишається несплаченою. Просили її стягнути в повному розмірі.
Представники позивачів 1,2 у судовому засіданні позов підтримали, посилаючись на підстави викладені у заяві і підтвердили, що станом на 17.03.2010 року відповідач 2 має борг в сумі 116 гривень 48 копійок. Наполягають на стягненні суми боргу в повному обсязі.
Відповідач 1 до судового засідання не з’явився і тому згідно п.4 ст. 128 КАС України, суд вважає можливим слухати справу у відсутності відповідача 1, на підставі наявних матеріалів.
Відповідач 2 в судовому засіданні проти позову заперечив, посилаючись на те, що він являється суб’єктом малого підприємництва, і обрав спрощену систему оподаткування за єдиним податком, а отже згідно чинного законодавства звільняється від сплати податку за землю, яка використовується ним для провадження підприємницької діяльності, так як таке зобов’язання покладене на нього, відповідно до договору оренди, який він уклав з відповідачем 1. Просив у задоволенні позовних вимог позивачам 1,2 відмовити повністю.
Вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, враховуючи доводи представників позивачів 1, 2 в обґрунтування позову та не визнання позову відповідачем 2, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини. Предметом спору є невиконання власником земельної ділянки та орендарем даної земельної ділянки зобов’язання, щодо своєчасної сплати земельного податку.
Спірні відносини є земельними правовідносинами і регулюються нормами діючого земельного законодавства: ст.81, 91 Земельного кодексу України; ст.2,3,20,27 Закону України «Про оплату за землю», ст.33 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст.2, 6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємства» від 28.06.1999 року №746/99 та ст.6 Постанови КМУ «Про роз’яснення Указу Президента України від 03.07.1998 року №727» відповідно до яких, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному ЗУ «Про плату за землю». Суб’єкти малого підприємництва, який сплачує єдиний податок не є платником плати (податку) за землю, звільняється від плати (податку) за землю лише за земельні ділянки, які використовуються ним для провадження підприємницької діяльності. Ставки єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва – фізичних осіб встановлюються місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
В суді встановлено факт виконання відповідачем 2 зобов’язання по сплаті земельного податку, яке покладене на нього згідно договору оренди (а.с. ), адже він являється суб’єктом малого підприємництва, а саме фізичною особою, яка має право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку і сплачує щомісяця по 200 гривень єдиного податку.
Факт сплати відповідачем 2 єдиного податку, згідно свідоцтва серії Д №524472 від 15.03.2007 року (а.с. ), оскільки він як суб’єкт малого підприємництва, який перейшов на спрощену систему оподаткування і сплачує єдиний податок, не є платником таких видів податку і зборів, як плата (податок) за землю.
Отже, за таких обставин позов задоволенню не підлягає, так як в суді встановлено що відповідач 2 здійснює сплату єдиного державного податку, у разі сплати якого він звільняється від сплати податку на землю, тобто судом встановлено сумлінне виконання відповідачем 2 зобов’язання, яке покладене на нього законом та договором оренди землі, укладений між відповідачем 1 та відповідачем 2.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Представники позивачів 1,2 не довели у суді факти не виконання відповідачем 2 зобов’язання по сплаті земельного податку, адже він, являється орендарем земельної ділянки і здійснює сплату земельного податку, сплачуючи єдиний податок який включає в себе податок за землю. Відповідач 2 переконав суд в тому, що у задоволені позову слід відмовити, адже він добросовісно та сумлінно виконує обов’язки покладені на нього законом та договором, тому що він як орендар земельної ділянки сплачує податок до бюджету держави у формі спрощеної системи оподаткування, а саме єдиного податку.
Враховуючи зазначені обставини суд приходить до висновку, що відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємства» є підстави для відмови у задоволенні позовних вимог, щодо стягнення боргу по сплаті земельного податку.
Оскільки в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, то суд вважає необхідним відповідно до ст. 89, 94 КАС України судові витрати в розмірі 3 гривні 40 копійок віднести на рахунок держави.
На підставі зазначеного, ст. 81, 91 Земельного кодексу України; ст.2,3,20,27 Закону України «Про оплату за землю», ст.33 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст.2, 6 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємства» від 28.06.1999 року №746/99 та ст.6 Постанови КМУ «Про роз’яснення Указу Президента України від 03.07.1998 року №727» і керуючись ст. 89, 94, 104, 105, 162 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі та Новотроїцької селищної ради про стягнення земельного податку, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новотроїцький районний суд Херсонської області, шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги на постанову, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або безпосередньо до суду першої інстанції протягом терміну встановленого для подання заяви про апеляційне оскарження постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення вище зазначених строків, а якщо подана апеляційна скарга і постанова не скасована після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: підпис.
Копія вірна.
Суддя Новотроїцького райсуду
Херсонської області Соляник Н.І.