АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-5317/2010 р. Головуючий у 1-й інстанції: Ворожбянов А.М.
Суддя-доповідач: Кочеткова І.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
9 серпня 2010 р. м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючого: Савченко О.В.,
суддів: Кочеткової І.В.,
Стрелець Л.Г.,
при секретарі Мосіній О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Михайлівського районного суду Запорізької області від 03 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа відділ реєстрації актів цивільного стану Михайлівського районного управління юстиції про визначення прізвища дитини,
ВСТАНОВИЛА :
У березні 2010 року ОСОБА_3 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_4 про визначення прізвища дитини.
Зазначала, що від фактичних шлюбних відносин з відповідачем у вересні 2005 року народила сина ОСОБА_6.
Рішенням Михайлівського районного суду Запорізької області від 18.11.2009 року задоволено її позов до відповідача про встановлення батьківства щодо сина ОСОБА_6, проте батько дитини заперечує проти надання синові свого прізвища.
Посилаючись на зазначені обставини, просила суд на підставі ст.145 СК України присвоїти її сину ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, прізвище ОСОБА_6; зобов’язати відділ реєстрації актів цивільного стану Михайлівського районного управління юстиції внести відповідні зміни до актового запису про народження № 98, зробленого 22.09.2005 року в книзі реєстрації актів про народження відділом реєстрації актів цивільного стану Михайлівського районного управління юстиції, вказавши в графі Прізвище – ОСОБА_6, інші записи залишити без змін; стягнути з відповідача на її користь судові витрати.
Рішенням Михайлівського районного суду Запорізької області від 03 червня 2010 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, ОСОБА_3 звернулася до суду із апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити її позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Статтею 7 Закону України „Про охорону дитинства” передбачено право кожної дитини з моменту народження на ім’я та громадянство.
Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються законодавством про шлюб та сім’ю, реєстрацією актів громадянського стану, іншими нормативними актами.
Частиною 1 статті 135 СК України передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім’я та по батькові дитини записуються за її вказівкою.
Підстави і порядок зміни прізвища дитини передбачені ст.148 СК України, пунктом 5 Правил реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 року, а також пунктом 2 Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №86/5 від 26.09.2002 року.
Встановлено, що сторони мають сина ОСОБА_6, 2005 року народження, запис про батька якого у Книзі реєстрації народжень проведений у відповідності до ч.1 ст.135 СК України (а.с.5, 26).
Судовим рішенням від 18 листопада 2009 року ОСОБА_4 визнано батьком ОСОБА_6, відділ реєстрації актів цивільного стану зобов’язаний внести зміни до актового запису про народження дитини щодо батька хлопчика (а.с.7-9).
Аналіз фактичних обставин свідчить про те, що прізвище дитини сторін визначено при реєстрації народження хлопчика.
Повторний судовий порядок визначення прізвища дитини після проведення реєстрації її народження сімейним законодавством не передбачений.
Законодавством про шлюб та сім’ю, реєстрацією актів громадянського стану питання про зміну імені, внесення відповідних змін до актових записів віднесено до компетенції органів реєстрації актів цивільного стану.
Доказів про те, що позивач зверталася до відділу реєстрації актів цивільного стану із заявою про зміну імені дитини або про внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини позивач суду не надала.
З відповідним адміністративним позовом до відділу реєстрації актів цивільного стану про визнання неправомірною відмови у зміні імені дитини або про визнання неправомірною відмови у внесення змін в актовий запис про народження дитини в порядку, передбаченому сімейним законодавством і законодавством про реєстрацію актів громадянського стану, іншими нормативними актами, ОСОБА_3 не зверталась.
За змістом ст. 3 ЦПК України, ст.ст.15, 16 ЦК України кожній особі гарантовано право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у спосіб і в порядку, передбаченими законом.
Зважаючи на те, що сімейним законодавством не передбачений судовий порядок визначення прізвища дитини після проведення реєстрації її народження, у спосіб, передбачений законом, позивач до суду за захистом порушеного права не зверталась, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову у позові.
За таких обставин доводи апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції норм матеріального права не заслуговують на увагу.
Керуючись ст.ст.307, 308, 313, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Михайлівського районного суду Запорізької області від 03 червня 2010 року у цій справі залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України протягом двадцяти днів з дня проголошення.
Головуючий :
Судді :