Судове рішення #10389007

Справа № 22-ц-75-2010 р.           Головуючий у 1-й інстанції - Котенко О.А.

Категорія  30     Суддя-доповідач- Смирнова Т.В.

                                                   РІШЕННЯ

іменем            України    

  «02» лютого  2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області у складі:

       

        головуючого     -   Смирнової Т.В.,

        суддів         -   Ведмедь Н.І., Гагіна М.В.,                    

                    з участю секретаря судового засідання – Пархоменко А.П.,-

                   

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду Сумської області цивільну справу за апеляційною скаргою представника ОСОБА_2 – адвоката ОСОБА_3

 на рішення  Ковпаківського районного суду м.Суми від  09 листопада   2009 року

 у справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_2 до ОСОБА_5

про відшкодування майнової та моральної шкоди , завданої внаслідок  дорожньо-транспортної пригоди ,-

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми відмовлено в задоволенні позову за необґрунтованістю.

Стягнуто з ОСОБА_4 , ОСОБА_2 в дольовому порядку  на користь  Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Сумській області витрати за проведення судової авто-технічної експертизи в розмірі по 938 грн. 40 коп. з кожного.

Стягнуто з ОСОБА_4 , ОСОБА_2 на користь  ОСОБА_5 в дольовому порядку витрати на оплату правової допомоги в розмірі по 536 грн. 80 коп. з кожного.

В апеляційній скарзі представник позивача – адвокат ОСОБА_3 просить скасувати рішення суду і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 та ОСОБА_4 в повному обсязі.

Апелянт вважає, що рішення ухвалене за невідповідності висновків суду обставинам справи та наданих доказів у їх сукупності .

Зазначає, що суд ,  не взяв до уваги висновок експертизи , протоколу огляду місця пригоди , схему ДТП , якими доведено вину відповідача.

                      Дослідивши матеріали справи, перевіривши рішення  суду в межах доводів апеляційної скарги, заслухавши пояснення  апелянта та позивачів, які  підтримали апеляційну скаргу , заперечення  відповідача, його представника  , колегія суддів вважає, що  апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду скасуванню з постановленням нового рішення з підстав , передбачених  п.3 ч.1 ст.309 ЦПК України , оскільки висновки суду не відповідають обставинам справи.

З матеріалів справи , в тому числі  матеріалів перевірки за фактом  ДТП  органами ДАІ вбачається, що 25.08.2008 року  біля 15 годин на вул.Курській в м.Суми відбулось зіткнення 2-х  транспортних засобів : автомобіля ЗАЗ ДЕУ «Ланос» , під керуванням ОСОБА_2 та автомобіля Опель «Астра» , під керуванням  ОСОБА_5

Позивачем заявлено позов про стягнення  6.260 грн.  майнової шкоди внаслідок пошкодження автомобіля ДЕУ та стягнення моральної шкоди 15.000 грн.

Як зазначено в постанові про  відмову в порушенні  кримінальної справи автомобіль ДЕУ рухався  по 3-й смузі дороги без зміни напрямку руху, в той час як  автомобіль Опель на тій-же третій смузі  дороги рухався попутно та виконував розворот.

Згідно з письмовими поясненнями  водія ОСОБА_5 , наданими під час  перевірки органами ДАІ , він  рухаючись по 3-й смузі , включивши своєчасно  сигнал  поворот  вліво , почав виконувати  маневр розвороту і в той час його ударив  у бік  автомобіль ДЕУ ( матеріали перевірки  ДАІ  по даному ДТП).

З письмових пояснень водія ОСОБА_2 наданих під час  перевірки ДТП органами ДАІ , він на автомобілі ДЕУ рухався  по 3-й смузі , зі швидкістю 50-55 км/годину. Попереду , в попутному напрямку , але на другій смузі  рухався автомобіль Опель, який  без своєчасного попередження  змінив напрямок руху , зміщувався вліво, що примусило водія  ОСОБА_2 гальмувати свій автомобіль та повернути вліво , проте зіткнення автомобілів відбулося.

Зі схеми місця ДТП , складеної працівниками ДАІ та  підписаної водіями та понятими вбачається, що проїзна частина  вул.Курської  в м.Суми, де  відбулось ДТП, має загальну ширину 24 м, з двостороннім  рухом по 3 смуги для руху в одному напрямку , між напрямками руху мається дорожня розмітка  1-3 – подвійна суцільна лінія.

За таких умов , виїзд автомобіля Опель  під керуванням відповідача на 3 смугу , для розвороту та наступне виконання розвороту через 2 суцільні лінії  дорожньої розмітки є грубим порушенням  п.11.4 Правил дорожнього руху.

Зазначеною нормою забороняється на дорогах з двостороннім рухом, які  мають щонайменше 2 смуги для руху в одному  напрямку, виїжджати на  призначений для зустрічного руху бік дороги.

Крім того, відповідно до п.10.1. Правил дорожнього руху при будь-якій зміні  напрямку руху водій повинен переконатись , що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.

Всупереч цьому водій Опеля – ОСОБА_5 не впевнився в безпеці свого маневру та створив  перешкоди для водія автомобіля  ДЕУ , який рухався  по дорозі не змінюючи  напрямку , внаслідок чого останній   був вимушений  вжити заходів для запобігання зіткнення автомобілів та  також при цьому  перетнув 2 суцільні розподільчі смуги та у загальмованому стані його автомобіль виїхав  на смугу зустрічного руху.

Ці обставини та місце розташування автомобілів досить чітко зафіксовані на фотознімках з місця ДТП ( а.с.58-60).

Колегія суддів вважає, що  водій автомобіля  ДЕУ також допустив порушення Правил дорожнього руху , в тому числі  п.2.3. згідно з яким він повинен був спостерігати за дорожньою обстановкою , відповідно  реагувати на її зміну та п.13.1 , за якою водій залежно від швидкості руху , дорожньої обстановки повинен дотримуватись безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

Крім того, згідно з п.12.3 Правил у разі  виникнення небезпеки для руху, водій  повинен  негайно вжити заходів для  зменшення швидкості  аж до зупинки автомобіля  або безпечно об»їхати  перешкоду. Разом з тим,  водій автомобіля ДЕУ не зумів безпечно об»їхати  перешкоду , в той час як на інших смугах дороги не було транспорту , про що  підтвердили обидва водія.

На вищезазначені пункти Правил дорожнього руху  відповідно до яких повинні були діяти обидва водія , посилається  судовий експерт  в своєму висновку  авто-технічної експертизи ( а.с.75-84).

За таких обставин колегія суддів  дійшла висновку , що внаслідок  порушення Правил  дорожнього руху  обома водіями сталася Дорожньо-транспортна пригода , в якій були пошкоджені автомобілі.

До спірних правовідносин  щодо відшкодування шкоди слід застосувати правила  п.3 ч.1 ст.1188 ЦК України , тобто відшкодування шкоди завданої внаслідок  вини всіх учасників ДТП. При цьому колегія суддів  враховуючи істотні обставини щодо скоєння ДТП вважає рівною ступінь вини водіїв по 50%.

Позов про відшкодування шкоди , заявлений позивачем  ОСОБА_4 – який  є власником  пошкодженого автомобіля ДЕУ та його сином ОСОБА_2 , який лише мав  право на керування  автомобілем згідно запису  у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу ( а.с.57).

Згідно з ч.3 ст.386 ЦК України саме власник , права якого порушені , має право на відшкодування завданих йому майнової та моральної шкоди.

Позов заявлено на відшкодування матеріальної шкоди внаслідок пошкодження автомобіля ДЕУ та моральної шкоди  пов»язаної з вирішенням проблем по оцінці збитків , їх відшкодуванням. За таких обставин  колегія суддів вважає, що  належним  позивачем  по відшкодуванню шкоди є власник  автомобіля – ОСОБА_4 , а не особа  яка  керувала автомобілем під час ДТП, тобто не ОСОБА_2 , котрий  сам допустив  порушення Правил дорожнього руху. Тому в позові  ОСОБА_2 про відшкодування майнової та моральної шкоди , на заявлених ним підставах , слід відмовити. А позов ОСОБА_4 слід задовольнити частково з наступних підстав.

Розмір майнової шкоди  підтверджується висновком експертної оцінки , завданої пошкодженням автомобіля ДЕУ ( а.с.8). Цей висновок щодо розміру шкоди  відповідачем  не спростований  та не ставиться під сумнів.

Відповідно до ступеню вини відповідача ОСОБА_5 у заподіянні шкоди 50% , з нього  слід стягнути  на відшкодування  майнової шкоди  3.180 грн.

Стосовно відшкодування  моральної шкоди  на підставі ст.1167 ЦК України  , її розмір колегія суддів встановлює в сумі 1.000 грн. та відповідно до ступеню вини  відповідача 50% слід  стягнути з  нього 500 грн., при цьому колегія суддів вважає, що пошкодженням майна позивача , послідуючій необхідності ремонту , оцінці шкоди, позивачу було дійсно завдано моральну шкоду.

У відповідності до ст.88 ЦПК України слід розподілити  між сторонами  судові витрати  , в тому числі  судовий збір , витрати на експертизу  та правову допомогу та слід стягнути на користь позивача 35 грн. 05 коп. в повернення судового збору з відповідача.

За проведення експертизи стягнути з ОСОБА_4 та ОСОБА_5 по 938 грн. 40 коп.

В повернення витрат на правову допомогу слід стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_5 536 грн. 80 коп., тобто ? частину від 1.073 грн. 60 коп. – це доведена в судовому засіданні сума витрат на правову допомогу , надану відповідачу , згідно з Постановою Кабінету Міністрів  України №590 від 27 квітня 2006 року.

           На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 303,п.2 ч.1 ст.307, п.4 ч.1ст.309,313,314,316,317,319 ЦПК України, колегія суддів ,-

                                   В И Р І Ш И Л А :

                    Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 – адвоката ОСОБА_3  – задовольнити частково .

Рішення Ковпаківського районного суду м.Суми від  09 листопада   2009 року в даній справі скасувати , постановити нове рішення .

Позов ОСОБА_4 задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь  ОСОБА_4 на відшкодування матеріальної шкоди 3.180 грн. та на відшкодування  моральної шкоди 500 грн. , стягнути  в повернення  судових витрат 35 грн. 05 коп. судового збору .

Стягнути з ОСОБА_4 та ОСОБА_5 по 938 грн. 40 коп. за проведення авто-технічної експертизи на користь  науково-дослідного експертно-криміналістичного центру (НДЕКЦ) при УМВС України в Сумській області.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь  ОСОБА_5 536 грн. 80 коп. в повернення витрат на правову допомогу.

В позові ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди відмовити.

Рішення набрало законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.

Головуючий-

Судді-

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація